Národní akční plány zemí EU - výroba tepla a chladu

Datum: 2.5.2011  |  Autor: Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.  |  Recenzent: Ing. Edvard Sequens, Calla

Národní akční plány pro obnovitelné zdroje energie (NREAP – National Renewble Energy Action Plan) jednotlivých států Evropské unie v grafické a tabulkové podobě. Část třetí – spotřeba energie na vytápění a chlazení a podíl obnovitelných zdrojů energie na této části spotřeby.

Spotřeba energie na vytápění a chlazení se ve většině států Evropské unie pohybuje kolem 50 % celkové konečné spotřeby energie. Týká se to zejména všech velkých států – Německa, Itálie, Francie a Velké Británie. Překvapivě ve Velké Británii a Irsku je tento poměr nižší než v Itálii, ve Švédsku je dokonce nižší než 40 %. V České republice se podíl konečné spotřeby energie na vytápění a chlazení blíží 60 %.

Pouze tři státy plánují pokles spotřeby energie na vytápění a chlazení již v referenčním scénáři, jedná se o Německo, Španělsko a Velkou Británii. Maďarsko plánuje celkový pokles po dočasném zvýšení spotřeby v nejbližších letech do roku 2013. Dánsko, Francie, Irsko a Slovensko plánují pokles spotřeby vlivem dodatečných úsporných opatření, v referenčním scénáři u těchto států spotřeba roste. Všechny uvedené státy mají v přepočtu na osobu výrazně nižší spotřebu než Česká republika. Ostatní státy plánují stagnaci nebo růst celkové spotřeby energie na vytápění a chlazení i při započtení dodatečných úsporných opatření.


Obrázek: Spotřeba energie na vytápění a chlazení v přepočtu na jednoho obyvatele

Spotřeba konvenčních zdrojů energie by měla podle plánů do roku 2020 klesat v naprosté většině států Evropské unie alespoň ve scénáři se zahrnutím dodatečných úsporných opatření. Česká republika patří k několika málo výjimkám, které plánují v každém případě dokonce růst spotřeby konvenčních zdrojů. V přepočtu na osobu patří v současnosti spotřeba energie na vytápění a chlazení v České republice mezi nejvyšší v rámci celé Evropské unie.

Národní akční plány jednotlivých států

 
English Synopsis
National Renewable Energy Action Plans of the EU Countries - Heating and Cooling

National Renewable Energy Action Plans (NREAP) of each EU countries in graphical and tabelar forms. Part three - final energy consumption for heating and cooling and share of RES on the consumption for heting and cooling.

 

Hodnotit:  

Datum: 2.5.2011
Autor: Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.   všechny články autora
Recenzent: Ing. Edvard Sequens, CallaSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Blogger  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (žádný příspěvek, přidat nový)


Projekty 2017

Tipy pro projektanty

Partneři - Větrání a klimatizace

logo ATREA
logo ebm-papst
logo AHI-CARRIER
logo Ziehl-Abegg
logo JANKA ENGINEERING
logo ZEHNDER
 
 

Aktuální články na ESTAV.czČernobílý interiér obývacího pokoje je vyladěn do posledního detailuPraha zapracuje do územního plánu podzemní železniční tratěNový bezbariérový práh EasystepOdborná porota vybrala vítěze „Soutěže o nejlepší projekt“ společnosti Wienerberger