Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vnitřní prostředí

Kvalitu vnitřního prostředí určují základní parametry, jako jsou teplota, relativní vlhkost vzduchu, rychlost proudění vnitřního vzduchu a intenzita osvětlení (vyhl. 78/2013). Kvalita vnitřního prostředí dále může být dána například koncentrací CO2, hlukovou zátěží, prašností, atd. Všechny výše uvedené ukazatele musí splňovat určité hodnoty a nedodržením i jednoho z nich vede ke sníženému komfortu užívaného prostoru.

Na kvalitu vnitřního prostředí má zásadní vliv větrání. Odvod znehodnoceného vzduchu lze zajistit pouze dostatečným provětráváním. Ve většině případů se tímto rozumí odvod CO2 produkovaného osobami, případně i odvod vlkosti, která může mít v zimním období nepříznivý vliv na růst plísní.
Větrat lze buďto přirozeně, nicméně s rostoucími požadavky na těsnost budov je tento způsob značně problematický, přičemž je třeba mít na paměti, že případnými spárami v okenních konstrukcích dostatečného větrání docílit nelze. Přirozené větrání a jeho intenzita navíc také závisí na rozdílu venkovní a vnitřní teploty a na dynamických účincích větru.

Výše zmíněné problémy se mohou odstranit využitím nuceného přívodu/odvodu vzduchu, kdy lze zároveň příznivě ovlivnit více parametrů. Instalací správně navržené vzduchotechnické jednotky a jejím řádným provozováním je zajištěna vyhovující koncentrace CO2 po celou dobu pobytu osob, bez nutnosti otevírání oken (v zimním období při provětrávání okny může docházet k nekomfortnímu proudění vzduchu, pakliže se ovšem vůbec okny větrá). Součástí každé VZT jednotky musí být filtr, čímž je zajištěna nižší prašnost větraného protoru. Samozřejmostí je i zpětné získávání tepla z odpadního vzduchu.
Lze předpokládat, že systémy nuceného přívodu/odvodu vzduchu budou v novostavbách i rekonstruovaných objektech v brzké době samozřejmostí.

Koncept větrání - dokument, který je určen zejména při volbě koncepce větrání, lze však ho využít ve všech fázích procesu návrhu, realizace a obsahuje i pokyny pro přejímku, provoz a údržbu větracího zařízení.


Mohlo by vás zajímat


Společnost Zehnder, přední dodavatel designových otopných těles, stropních sálavých panelů pro vytápění a chlazení a větrání s rekuperací tepla, 9. listopadu 2023 slavnostně otevřela své nové sídlo a školicí centrum Zehnder Climate Center. Vznik centra následuje příklady školicích center Zehnder ve Švýcarsku a Německu. Budovou nás provedl pan Ing. Jiří Štekr, vedoucí zastoupení Zehnder Group pro Česko a Slovensko.
Veletrh MCE – Mostra Convegno Expocomfort, globální obchodní platforma pro firmy z oborů HVAC+R, obnovitelných zdrojů energie, energetické účinnosti a vodního hospodářství, se připravuje na svůj 43. ročník. Ten se bude konat v tradičním jarním termínu od 12. do 15. března 2024 na výstavišti Fiera Milano. MCE patří k největším evropským veletrhům v oboru TZB, jehož minulého ročníku se zúčastnilo 1 581 vystavovatelů z 53 zemí, z toho 17 firem z ČR, a 90 739 návštěvníků ze 131 zemí.
Máte velkou halu, spravujete obchodní centrum nebo jakkoli zabezpečujete velké prostory, u nichž vás zajímá ideální řešení pro kvalitní vzduch? Elektrostatické filtry (ESP) jsou velmi účinné při zachytávání škodlivých látek v ovzduší a díky systému fungování dochází také k velkým úsporám elektrické energie.
Firmy ze skupiny GREMI v Česku a na Slovensku
Na Slovensku vznikla nová nadnárodní skupina firem v oblasti TZB, zastřešená holdingem GreMi Investment Group. Tvoří ji slovenské firmy GreMi KLIMA, DAS a Univent a české firmy Luwex, G&G filtration a Bohemia Klima. Všechny jsou vlastnicky propojeny osobou žilinského podnikatele Miloše Gregora, který udává trendy v odvětví. Celkový objem tržeb skupiny s 350 lidmi za rok 2022 dosáhl 65 milionů eur.
Náklady na novostavby i rekonstrukce rodinných domů v poslední době výrazně vzrostly. Renomovaný švýcarský výrobce Zehnder se proto rozhodl podpořit zdravé a komfortní bydlení a na osvědčené ekonomické i nejnovější systémy řízeného větrání s rekuperací tepla připravil podzimní akci. Od 21. září do 20. prosince tak lze vybrané systémy pořídit za výhodnějších podmínek, a to bez ztráty možnosti požádat o dotaci až 50 % nákladů na pořízení a instalaci.
Kompaktní stropní větrací jednotka Zehnder ComfoAir Flex je ideálním řešením výkonného komfortního větrání nenáročným na prostor pro instalaci.
Vysoké náklady spojené s bydlením, omezený prostor a neustále rostoucí požadavky na zdravý životní styl, komfort a kvalitu bydlení. Tři problémy, s nimiž se denně setkávají majitelé domů i nájemníci. Renomovaný švýcarský výrobce Zehnder přichází s novinkou, která toto vše řeší zároveň – plochou větrací jednotkou Zehnder ComfoAir Flex s vynikajícím výkonem a minimálními prostorovými i časovými nároky na instalaci.
Řízené větrání má velký význam pro zdraví, komfort, uchování stavu a hodnoty nemovitosti i energetickou úsporu.
Doba se mění a investoři konečně začínají vnímat kvalitní větrání interiérů jako nezbytnost. Přesto stále panuje o řízeném větrání spousta předsudků. Pro jejich vyvrácení je dobré znát, z čeho pramení. Často je to neznalost, nebo špatná historická zkušenost, která přitom nemusí souviset se současnými technologiemi. Tyto předsudky lze rozdělit na čtyři hlavní oblasti – povětrnostní vlivy, finance, zdravotně-hygienické aspekty a konstrukční omezení. S odborníky z firmy Zehnder, která je jedničkou na evropském trhu řízeného větrání s rekuperací, se nyní zaměříme na ty týkající se vlivu počasí a podnebí na správné fungování větracích jednotek.
Větrací jednotky Kermi x-well
Maximálně vzduchotěsné pláště domů novostaveb/rekonstruovaných budov zabraňují přirozené výměně vzduchu. Větrací jednotky Kermi x-well zajišťují minimální výměnu vzduchu podle normy DIN 1964-6/ČSN EN 15 665/Z1 a přispívají k ochraně technického stavu objektu a zabraňují tvorbě plísní. V závislosti na stavebních požadavcích a oblasti použití jsou k dispozici jednotky centrálních a decentrálních větracích systémů. Systémy s letním obtokem přivádí čerstvý venkovní vzduch do budovy, aniž by došlo k jeho ohřevu. Společným znakem větracích jednotek Kermi x-well jsou tichý provoz a nízká spotřeba energie díky efektivním ventilátorům.
Sestava Zehnder ComfoAir 70. Zdroj: Zehnder Group
Přestože je větrání okny stále ještě nejčastěji používanou formou klimatizace, není schopno celoročně zajistit optimálního klima v bytě. Je problematické z hlediska odvádění vlhkosti, koncentrace CO2 a z hlediska spotřeby energie, úniku tepla nebo vysoušení vzduchu. Řešením je řízené větrání, jeho účinnost však ovlivňuje nejen typ a kvalita samotné větrací jednotky, ale také vnější vlivy. Podívejme se, jak výkon větracích jednotek ovlivňují tlakové podmínky a jak tomu předejít díky investici do větrací jednotky se souběžným provozem.
Luwex letos dokončil dodávku a montáž vzduchotechniky do prostor Oční kliniky Lexum, sídlící v Brně nově v komplexu Spielberk office Center – budova vpravo. (Foto – CTP Invest)
Pouze čtyři měsíce měl k dispozici realizační tým divize Lehká vzduchotechnika společnosti Luwex na dodávku a montáž vzduchotechnického zařízení do soukromé oční kliniky Lexum v Brně. Ta se stěhovala do komplexu Spielberk office Center, kde získala zázemí se čtyřmi operačními sály, oční ambulancí a prodejnou optiky. Součástí zakázky pro developera CTP Invest, který je i vlastníkem budovy, byly také rozvody tepla a chladu, zdravotechnika a měření a regulace.
Stavba rodinného domu z cihel HELUZ. Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl
Dosažení dobrých parametrů vnitřního prostředí budovy je zcela zásadní pro pohodu užívání budovy, protože přibližně 80 % času života strávíme uvnitř budov. Vnitřní prostředí budovy ovlivňuje zdravotní stav člověka – jeho fyzickou i psychickou stránku.
Recenzovaný Příspěvek pojednává o možnostech využití zelených stěn a jejich dopadu na životní prostředí, mikroklimatické podmínky a celkový vjem na pocitové pohodlí v interiéru. Zelené stěny, neboli vertikální zahrady jsou žádaným architektonickým prvkem prostorů ať už vnějšího či vnitřního, pro svou estetickou hodnotu a významné schopnosti příznivě ovlivňovat prostředí, ve kterém žijeme. Vertikální zahrady jsou schopny zlepšit akustické parametry prostoru, regulovat vlhkost a teplotu vnitřního prostředí a zachycovat prach. Zelená stěna funguje také jako velmi efektivní tepelný a zvukový izolační systém. Jakákoliv větší zelená plocha zásadně zvyšuje kvalitu mikroklimatu, a tedy i života lidí.
Ochranu pracovníků před riziky spojenými s expozicí azbestu má posílit nový právní předpis připravený Evropským parlamentem. Nová pravidla u azbestu výrazně snižují stávající limitní hodnoty a v souladu s nejnovějším technickým vývojem se stanovují přesnější způsoby měření úrovní expozice. Podívejme se na vývoj evropské legislativy a na nový právní předpis podrobněji.
Foto: Pexels
Ministerstvo zdravotnictví ČR představilo pravidelné výstupy z kontrolních akcí krajských hygienických stanic, které se zaměřily kromě jiného i na azbestová vlákna ve školských zařízeních a také na azbest v kamenivu ve vybraných lomech. Výstupy bylo možné porovnat se závěry Státního zdravotnického ústavu (SZÚ). Hovořilo se také o olovu ve vodě, o novele zákona o ochraně veřejného zdraví, o metodickém návodu pro řízení vzniku odpadů s obsahem azbestu při provádění a odstraňování staveb a o připravovaném národním registru azbestu.

Partner - Vnitřní prostředí


Reklama
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


Reklama

KALENDÁŘ AKCÍ


Reklama

NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Větrání a klimatizace


Reklama

VIDEA



 
 
Reklama