Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Větrání s rekuperací

rekuperace

Větrání je v oblasti budov činnost, při které je z vnitřního prostoru budovy odváděn znehodnocený vzduch a místo něj je přiváděn čerstvý vzduch z venkovního prostředí. Znehodnocení vzduchu vzniká dýcháním, při kterém vydechovaný vzduch má vyšší obsah oxidu uhličitého a zpravidla i vyšší obsah vodních par a znehodnocují jej i nejrůznější výpary z nábytku, podlahových krytin, z vaření, z různých průmyslových činností atd. Pokud mají výpary organické chemické složení, kam patří i pachy, souhrnně je označujeme VOC. Nutnost větrat může vyvolávat i zdroj prachu aj.

Rekuperací, nebo také zpětným získáváním tepla v souvislosti s větráním rozumíme činnost, při které v tepelném výměníku z odváděného teplejšího vzduchu přestupuje část tepla do přiváděného chladnějšího vzduchu a tím jej částečně ohřívá. Takto se snižuje potřeba tepla na ohřátí přiváděného chladného vzduchu na teplotu shodnou s požadovanou teplotou vzduchu ve větraném prostoru a snižuje se potřeba tepla na vytápění. Při této rekuperaci se využívá jen přirozené, samovolné šíření tepla z teplejšího prostředí do chladnějšího, přičemž proudění vzduchu výměníkem zajišťují ventilátory sloužící k větrání.

Množství tepla získaného z odváděného vzduchu může být zvýšeno aktivní činností tepelného čerpadla. K tomu nepostačí jen tepelný výměník a ventilátory, ale je nutná činnost kompresoru se spotřebou energie na jeho provoz. Pak již nejde jen o pouhou rekuperaci tepla z primárního nosiče, ale o regeneraci, zhodnocení tepla, neboť sekundární nosič tepla (vzduch, voda) může mít i vyšší teplotu, než měl odváděný vzduch.


Mohlo by vás zajímat


26.9.2023STIEBEL ELTRON spol. s r.o.
Majitelé starších domů bez moderních tepelně izolačních oken a zateplení fasády se málokdy potkají s nedostatečným větráním místností. Zejména původní netěsná okna způsobují přirozené pronikání dostatku čerstvého vzduchu do objektu a tím pádem není ve většině případů potřeba hlídat čerstvost a vlhkost vnitřního prostředí. Z hlediska tepelných ztrát objektu a tím i provozních nákladů za vytápění se nicméně nelze bavit o úsporném bydlení na dnes již běžné úrovni.
25.9.2023ŠTORC TZB s.r.o. - oficiální dodavatel větrání BRINK a UBBINK pro ČR
Firma Brink Climate Systems přináší již několik desítek let inovativní řešení pro větrání domů, která přispívají ke zdravějšímu a komfortnějšímu vnitřnímu prostředí. Vysoce energeticky efektivní větrací jednotky Brink Flair a jejich široké příslušenství zajistí zdravé a úsporné větrání.
Větrací jednotky Kermi x-well
19.9.2023KERMI, s.r.o.
Maximálně vzduchotěsné pláště domů novostaveb/rekonstruovaných budov zabraňují přirozené výměně vzduchu. Větrací jednotky Kermi x-well zajišťují minimální výměnu vzduchu podle normy DIN 1964-6/ČSN EN 15 665/Z1 a přispívají k ochraně technického stavu objektu a zabraňují tvorbě plísní. V závislosti na stavebních požadavcích a oblasti použití jsou k dispozici jednotky centrálních a decentrálních větracích systémů. Systémy s letním obtokem přivádí čerstvý venkovní vzduch do budovy, aniž by došlo k jeho ohřevu. Společným znakem větracích jednotek Kermi x-well jsou tichý provoz a nízká spotřeba energie díky efektivním ventilátorům.
Sestava Zehnder ComfoAir 70. Zdroj: Zehnder Group
12.9.2023Bc. Pavel Vořech, DiS., Zehnder Group Czech Republic s.r.o.
Přestože je větrání okny stále ještě nejčastěji používanou formou klimatizace, není schopno celoročně zajistit optimálního klima v bytě. Je problematické z hlediska odvádění vlhkosti, koncentrace CO2 a z hlediska spotřeby energie, úniku tepla nebo vysoušení vzduchu. Řešením je řízené větrání, jeho účinnost však ovlivňuje nejen typ a kvalita samotné větrací jednotky, ale také vnější vlivy. Podívejme se, jak výkon větracích jednotek ovlivňují tlakové podmínky a jak tomu předejít díky investici do větrací jednotky se souběžným provozem.
8.9.2023Ing. Petr Bohuslávek, redakce
V programu Nová zelená úsporám se otevírá příjem žádostí o dotace 19. září v případě bytových domů a 26. září v případě rodinných domů, a to včetně podprogramu Oprav dům po babičce. Nová zelená úsporám Light, určená pro seniory, invalidní důchodce a osoby pobírající příspěvek na bydlení, běží beze změny kontinuálně od 9. ledna tohoto roku.
23.8.2023Zehnder Group Czech Republic s.r.o.
Řízené větrání s rekuperací tepla už dávno není nadstandard, ale nezbytná součást každého projektu novostavby nebo rekonstrukce se zateplením, na které se nevyplatí šetřit. Je to investice s jasnou návratností ve formě zdraví, pohodlí, celoročně optimálního interiérového klima, ušetřených nákladů za energie, ale i zvýšení hodnoty nemovitosti. Komplexní systémy komfortního větrání švýcarského výrobce Zehnder jsou koncipované tak, aby vyhověly jakékoli stavební situaci.
Klimatické moduly ComfoClime zajišťují dohřev či dochlazování vzduchu podle venkovních podmínek a příjemný klimatizovaný vzduch s optimální vlhkostí po celý rok.
13.7.2023Zehnder Group Czech Republic s.r.o.
Optimální klima v interiéru zajistí centrální systém řízeného větrání s rekuperací tepla doplněný o klimatický modul Zehnder ComfoClime. Ten je schopný dodatečně upravovat přívodní vzduch, čímž uživatelům umožňuje kontrolu nad jeho teplotou i vlhkostí. Díky vysoké kvalitě vzduchu, termoregulaci a tichému provozu se klimatické moduly Zehnder postarají o vytvoření zdravého a energeticky efektivního prostředí.
27.6.2023Wolf Česká republika s.r.o.
Čerstvý, nevydýchaný vzduch s optimální teplotou je pro náš zdravý život nezbytný. Zatímco sledování teploty v interiéru bývá běžnou záležitostí, kontrola hladiny CO2 není příliš obvyklá. Přitom právě vysoká koncentrace znečištěného vzduchu v místnosti je spolu s prachem a pyly jedním z ukazatelů, negativně ovlivňujících náš život.
Větrání Futura ve standardu s 3D projektem v BIM, foto Jablotron Living Technology
26.6.2023JABLOTRON LIVING TECHNOLOGY CZ s.r.o.
Projekty VZT od Jablotronu automaticky v BIMu. Větrací jednotka Futura divize Living Technology přináší v základní výbavě bezkonkurenční balík funkcí, které jsou jinak považované za nadstandard.
Neumožňuje-li stavba instalaci centrálního systému, na řadu přichází decentrální jednotky. Ty nijak nenarušují designovou harmonii interiéru.
14.6.2023Zehnder Group Czech Republic s.r.o.
Oddělený přívod a odvod vzduchu díky křížovému entalpickému výměníku bez rizika vzniku kondenzátu, při stabilním výkonu a současně tichém provozu. I decentrální větrací jednotky dokáží zajistit zdravé interiérové klima v podobě přiměřené vlhkosti, přijatelné hladiny oxidu uhličitého a minimálního obsahu nečistot a škodlivin. Navíc za snížené spotřeby energie.
13.6.20232VV s.r.o.
Nová podstropní rekuperační jednotka s nominálním průtokem 3.200 m3/h při externím tlaku 250 Pa je důležitým doplňkem stávající nabídky 2VV rekuperačních jednotek ALFA 95 FLAT. Tato velikost kompletuje nabídku jednotek určených pro podstropní instalaci a svojí nízkou zástavbovou výškou pouhých 598 mm je jednou z nejnižších a nejkompaktnějších podstropních jednotek ve své třídě.
29.5.2023Schiedel, s.r.o.
Schiedel je pojem nejen v komínové technice. Nyní i v oblasti prefabrikace komínu a krbové vložky s dobou instalace na stavbě během cca 2 hodin, nebo i úporných větracích systémů využívajících více průduchová řešení šachet a komínů.
28.5.2023VIESSMANN, spol. s r.o.
Bezprecedentní výzvy vyžadují bezprecedentní odpovědi. Boj proti změně klimatu a zajištění co největší soběstačnosti v zásobování energií v Evropě jsou výzvy, které nabízejí obrovskou příležitost k dosažení pozitivních změn pro budoucí generace. Spolu se svými obchodními partnery může společnost Viessmann hrát při utváření těchto změn rozhodující úlohu – jako jedna velká rodina, která dokáže vdechnout energetickému přechodu život. Aby to bylo možné, je zde nabídka integrovaných řešení společnosti Viessmann s řadou nových produktů – včetně inovativních produktů a systémů pro efektivní využití obnovitelné energie, konektivity a platforem, digitálních služeb a nových služeb.
26.5.2023Schiedel, s.r.o.
Po vynucené „covidové pauze“ vyhlásila společnost Schiedel, s.r.o. soutěž určenou pro studenty středních škol v České republice, kteří se připravují na budoucí povolání projektanta nebo architekta. Zadáním soutěže bylo zpracovat projekt rodinného domu pod názvem „Jak by měl vypadat můj ideální dům“ s použitím 3D/BIM softwarových nástrojů.
10.5.2023JABLOTRON LIVING TECHNOLOGY CZ s.r.o.
O rekuperační jednotce Jablotron Futura říkáme, že je plícemi vašeho domova. Zajišťuje vám trvalý přísun čerstvého vzduchu do domu, a přitom efektivně využívá teplo a snižuje náklady na energie. Aby větrací jednotka dlouhodobě využívala svého plného potenciálu, je potřebné ji dopřát pravidelnou údržbu.
Díky větrací jednotce Zehnder ComfoAir Q bude výměna vzduchu pohodlná, tichá a hlavně energeticky úsporná
5.4.2023Zehnder Group Czech Republic s.r.o.
Běžným větráním otevřenými okny sice dochází k výměně vnitřního vzduchu, interiéry při něm ale ztrácí značné množství tepla. Mnohdy dokonce více než prostupem stavební konstrukce. Navíc okny je třeba větrat pravidelně a efektivně, a to například i v době, kdy jsou obyvatelé domu v práci.

Partneři - Větrání s rekuperací


Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Větrání a klimatizace


VIDEA 
Reklama