Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Oxid uhelnatý, tichá smrt!

Oxid uhelnatý (CO) je vysoce jedovatý plyn. Dobrou pomůckou je měřicí přístroj, který zvukovým signálem upozorní na překročení hodnot CO, skener CO a vy si budete moci zachránit život.

Měřící přístroj skener CO upozorní zvukovým signálem na překročení hodnot oxidu uhelnatého

Mnozí si myslí, že zemní plyn je bezpečný. Omyl! Oxid uhelnatý (CO) je vysoce jedovatý plyn. Je bezbarvý nedráždivý, bez zápachu. Vzniká při nedokonalém spalování látek, jejíž molekuly obsahují atomy uhlíku. Běžně používaná paliva dřevo, uhlí, topný olej, propan – butan a zemní plyn uhlík obsahují. Nedokonalé spalování je zapříčiněno buď špatným přívodem vzduchu, nebo špatným odvodem spalin, případně obojím. Vadný plynový kotel, karma nebo trouba mohou způsobit při koncentraci 800 ppm otravu, při 1900 ppm během několika minut smrt.

Proč je oxid uhelnatý smrtelně jedovatý
Oxid uhelnatý se váže namísto kyslíku na krevní barvivo hemoglobin. Tento pokažený hemoglobin (karbohemoglobin) poté putuje krví k orgánům, které potřebují kyslík. Když se má kyslík z hemoglobinu odpoutat nejen, že ho je málo, ale oxid uhelnatý také zpevní vazby, takže se zbylý kyslík odpoutat nemůže a nedostane se do orgánů. Tělo se začíná velice rychle vnitřně dusit.
CO skener vás ochrání

Větrání je náhrada části vnitřního vzduchu vzduchem zvenku, čímž se sníží koncentrace škodlivých látek pod požadovanou mez. Na první pohled se zdá, že je to jednoduché. Ale není tomu tak. Dobrou pomůckou je měřicí přístroj, který zvukovým signálem upozorní na překročení hodnot CO, skener CO a vy si budete moci zachránit život. Skener CO vás navíc naučí jak pravidelně větrat pomocí průvanu, sledovat chod ventilátorů, pravidelně kontrolovat spotřebiče a i větrání v zimě vás nebude stát nic navíc.

Pamatujte, zdraví máte jen jedno a tento malý luxus si může dopřát opravdu každý!

Více o našich produktech a problematice si přečtěte na www.wellnessair.cz nebo na telefonu 567 225 419.


 
 
Reklama