Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

TEXTILNÍ ROZVODY VZDUCHU společnosti Příhoda s.r.o.

Zajímavosti z přednášky Ing. Zdeňka Příhody, jednatele společnosti Příhoda s.r.o., která patří mezi 3 největší světové firmy vyrábějící textilní rozvody vzduchu a textilní výústky.

Na setkání odborníků, které společnost Příhoda s.r.o. pořádala 22. - 23. 4. 2010 v sousedství svého sídla u Hlinska, zaujal Ing. Příhoda hned zpočátku, když řekl: "Naší společnosti je 16 let, jsme jediným výrobcem tohoto sortimentu v ČR i v okolí a patříme mezi 3-4 největší firmy na světě. 94 % produkce míří do světa, z toho 80 % do Evropy. Denně je vyrobeno více než 2 km rozvodů." Společnost vyrábí pouze jeden druh výrobku TEXTILNÍ ROZVODY VZDUCHU nebo TEXTILNÍ VYÚSTKY.

2 roky se firma pečlivě věnovala designu a zdokonalení se věnuje neustále, Součástí každé dodávky je výpočet technických parametrů včetně obrazů proudění vzduchu. Všechny technické detaily se pečlivě ověřují ve specializované zkušebně.

Nejzajímavější předností je na vzduchotechnickém potrubí nezvyklá lehkost, snadná manipulace (rukávce jsou 2 - 5 metrové a spojují se zipem) a snadná čistitelnost - potrubí se sejme z nosných profilů, otočí naruby a vypere se v pračce při teplotě do 40 °C. Praní je poskytováno i jako služba v ceně 50,- Kč/kg, tj. cca 15,- Kč/m2. V praxi je běžné, že provozy mají 2 sady potrubí (jedno se pere a jedno je v provozu).

Jednou z možností textilního potrubí jsou snadné přechody z kruhového průřezu na půlkruh nebo úseč a zpět na kruh. To umožňuje obcházení konstrukcí.

Nabízí se i varianta izolovaného porubí. Izolace spočívá v jiné materiálové variantě a vrstvení materiálu, kdy mezi 2 vrstvy textilu je vložena netkaná textilie. Výsledkem je rukávec s větší tloušťkou. Varianty je možno samozřejmě kombinovat, např. izolace hlavní trasy a neizolované odbočky, což umožňuje zachovat maximální výkon pro koncové prvky.

Potrubí může být provedeno v antibakteriální úpravě (materiál PMI). Ta ovšem funguje pouze, je-li vzduch v kontaktu s potrubím, tj. potrubí musí být čisté!

Potrubí lze napojit přímo na požární klapku. Prvky jsou z hlediska požární odolnosti certifikovány podle evropské normy (polyester v třídě E, PMI v třídě B). Problematika je trochu složitější, protože není jasné, jak má být textilní prvek posuzován. Je-li to koncový prvek (pak nesmí být hořlavý, tj. E,F) nebo je to potrubí, pak vyhoví. Materiál PMI je z hlediska požární odolnosti lepší a jeho cena je vyšší o cca 25 %.

Technické podklady

V předvečer odborných přednášek byl právě čas na zajímavosti, kterých měl Ing. Příhoda nepočítaně:

 • Potravinářský průmysl využívá rovnoměrné rozptýlení chladného vzduchu a snadnou čistitelnost, jedna ze zajímavých instalací je ve Francii, ve výrobně paštik, kde je potrubí umístěno klasicky, tj. na závěsech, stejně tak ve Vietnamu v továrně na zpracování mořských plodů (obr.1), zatímco v pekárně v Německu jsme naopak potrubí zavěšovali svisle.
 • Rovnoměrné jemné rozptýlení lze s výhodou využít např. v jídelnách - u výdejních okének
 • Typickým zákazníkem jsou sklady potravin a velkoobchody, kde je s výhodou využíváno možnosti potištění ve firemních barvách, s logem apod.
 • Zajímavou instalací byla "oprava" klimatizace v bance, kde původní vyústky vnímali zaměstnanci nepříjemně. Klasické výústky byly umístěny v ose (viz podobná instalace na obr.2) a vytvářeli chladný proud vzduchu. Distribuci vzduchu jsme zachovali, jen linii vyústek jsme překryli výsečí, umístěnou přímo pod stropem. Jemná perforace textilního rukávce umožnila výrazné zlepšení v proudění vzduchu a vnímání pracovního prostředí.
 • Zajímavostí bylo potrubí nainstalované v kostele v Texasu. A to nejen s ohledem na charakter stavby, ale i skutečnost, že v USA jsou obvyklé výrazně vyšší rychlosti vzduchu.
 • Podobně atraktivní byl pohled na potrubí kopírující rychlobruslařský ovál. (obr.3)
 • Barevnost potrubí může být výrazným designovým prvkem interiéru, což je s výhodou využíváno ve sportovních centrech - bazény, fitcentra apod. (obr. 4)

Obr. 1
 
Obr. 2

Z faktografie:

1994 - první veletrh Aqua-therm Praha
2000 - společnost koupila budovu pro další rozšíření
2007 - dokoupení dalších prostor pro zkušebnu a výrobu

2010
 • veletrh Peking, na veletrhu velikosti a významu ISH ve Frankfurtu nebo Mostra Convegno v Miláně je společnost jediným zástupcem z ČR
 • otevření kanceláře v Číně
 • veletrh Interclima Paříž
 • veletrh Indie - "Tak to byla velká zkušenost."
 • expozice v Teheránu a v Moskvě
 • prestižní veletrh Ashrae Expo Florida

Ostatně podívejte se sami.

Na firemních webových stránkách říká ředitel Ing. Zdeněk PŘÍHODA:
"V roce 1994 jsem založil společnost s ručením omezeným, které jsem dal své jméno. Toto rozhodnutí symbolizuje odhodlání vytvořit společnost s dlouhodobou perspektivou, která bude spolehlivá a poctivá. Na úplném začátku jsme měli 4 zaměstnance a 3 šicí stroje. Tenkrát bylo velmi nesnadné najít dostatek práce i pro tak malý počet lidí. Rozhodně nám nechybělo nadšení a odhodlání k tvrdé práci bez ohledu na počet odpracovaných hodin, ale vždy s cílem uspokojení zákazníka. Od roku 1994 uplynulo už hodně času, došlo k řadě událostí a firma prošla mnoha proměnami. Základní hodnoty zůstávají stejné jako na začátku, jenom jsme se profesionalizovali."


Obr. 3
 
Obr. 4

 
 
Reklama