Výjimečná jednotka Elektrodesignu pro větrání bytových domů

Vzduchotechnická novinka zaujala na Aquathermu 2018 i porotu
Datum: 10.4.2018  |  Autor: Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Větrací jednotka s rekuperací pro bytové domy má nejmenší stavební výšku na českém trhu, jednoduchou montáž, minimální údržbu a vejde se nad splachovač na WC. Ale s Ing. Ivanem Cifrincem, Ph.D., MBA jsme hovořili i o smart technologiích, vzdělávání v technických oborech a optimismu v tomto směru.

Větrací jednotka vystavovatele ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r. o. Pluggit Avent G získala čestné uznání. Jsme rádi, že pozvání k rozhovoru přijal Ing. Ivan Cifrinec, Ph.D., MBA, zakladatel společnosti a garant technického rozvoje.
Jednotka Pluggit Avent G má variabilní přívod i odvod vzduchu, možnost montáže v horizontální i vertikální poloze, je určena pro větrání bytů dle okolností až do 120 m2 a tomu odpovídají i její rozměry. Není ji tedy problém umístit do malých bytů například nad závěsný set WC.

Výkres mého prvního ventilátoru byl na pauzáku a mám ho zarámovaný

Ing. Ivan Cifrinec, Ph.D., MBA.: "Novinka je výsledkem koncernové spolupráce, je určena zejména pro německý trh, kde se prodává v desetitisícových sériích, ale pravda je, že máme k výrobku i co dodat.
V Elektrodesignu máme tradici, máme vývoj, výrobu i zkušebny. Vyrábíme velkou vzduchotechniku, ventilátory, regulaci a další široký VZT sortiment. Když jsme začínali podnikat, byla to doba nedostatku sortimentu pro VZT, který by odpovídal standardům svobodného světa. Já jsem původem elektrotechnik, elektronik a pohonář, a tak jsem se do toho pustil s vervou. Již v roce 1993 jsem zkonstruoval, vyráběl a prodával první ventilátory.
Právě naše dlouholeté zkušenosti nám dovolují změny i u nové jednotky Pluggit Avent G, kde budeme mírně upravovat elektroniku pro lepší uzpůsobení pro český trh."

Jednotka Pluggit Avent G je univerzálním řešením pro všechny rezidenční projekty

TZB-info: Očekáváte úspěch i na českém trhu s velkým podílem bytových domů?

Ing. Ivan Cifrinec, Ph.D., MBA: "Určitě, to mohu potvrdit. Ačkoliv jednotka vypadá jako jakákoliv jiná jednotka na trhu, je výjimečná. Jsme rádi, že to reflektovala i odborná porota zde na Aquathermu. Jedná se o nejplošší jednotku na trhu, určenou do omezeného prostoru nad splachovače v hygienických místnostech a je i finančně dostupná. I proto má ambice být ideální jednotkou také pro developery.
Jednotka je vhodná nejen pro novou výstavbu, ale i pro rekonstrukce stávajících domů. Jednotka Pluggit Avent G je univerzálním řešením pro všechny rezidenční projekty. "

TZB-info: Ve vaší nabídce jsou i prvky pro lokální větrání a prvky pro zákazníky požadující tzv. smart nebo chytré řešení. Jak si stojí vedle standardního VZT sortimentu?

"Samozřejmě, že firma musí reagovat na požadavky trhu. Moderním trendem ve vytápění, VZT i třeba v bílé technice je dnes elektronizace všeho. Všichni máme chytré telefony a mnozí zákazníci tam chtějí mít kde co, od kotle přes větrání po žehličku. Není divu, že pak řešíme sběr, využití a v důsledku i zneužití dat," řekl Ing. Ivan Cifrinec, Ph.D., MBA. a na rozdíl od nadšení z novinky zde poněkud zvážněl a pokračoval: "Z pohledu celoživotního technika bych řekl, že se jedná v určitém směru o - a to prosím do uvozovek - "hračku", protože možnost ovládání pomocí aplikace v telefonu má na energetické hodnoty, které jednotka je schopna šetřit nebo případně produkovat tak minimální vliv, že nenalézám žádný vážný důvod, který by nás vedl k potřebě to detailně sledovat a neustále ovládat."

TZB-info: Vystudoval jste ČVUT FEL v oboru elektrických přístrojů, strojů a pohonů, v anglickém Sheffieldu pak řízení firmy, na VUT v Brně jste obhájil doktorát na Ústavu technických zařízení budov a vybudovat jste úspěšnou firmu, která kromě výrobních, vývojových a laboratorních kapacit měla i jednu z prvních sítí odborných velkoobchodů, zabývajících se prodejem vzduchotechnických výrobků na území České a Slovenské republiky. Přesto jste v roce 2012 dokončil fúzi s globálním výrobcem vzduchotechnických zařízení, koncernem Soler & Palau Ventilation Group, který provozuje výrobní závody na všech kontinentech.

Ing. Ivan Cifrinec, Ph.D., MBA: "Všechna má studia mi pomohla k posílení firmy. Ale posledních 10 let jsem si uvědomoval, že financování firmy s půlmiliardovým obratem je čím dál tím složitější. Firmě se velmi dobře dařilo, ale lámal jsem si hlavu s tím, co bude, jaký vliv bude mít další rozvoj globalizace. Nejde přitom jen o provoz firmy, je třeba myslet na financování vývoje a rozvoje."

Co vedlo dále k rozhodnutí začlenit původně čistě českou a úspěšnou firmu do mezinárodní korporace a jak dlouho takové rozhodnutí a přípravy trvají? Proč podporujete technické vzdělávání a jak vidte budoucnost technických oborů v ČR? Zajímají vás odpovědi na tyto otázky? Podívejte se na videorozhovor.

Ing. Ivan Cifrinec, Ph.D., MBA oslavil se svým týmem v Elektrodesignu v loňském roce nejen významné životní jubileum, ale i jubileum firemní. On sám je po celou svoji profesní kariéru věrný vývoji a testování řídicích systémů, silnoproudé elektrotechnice a pohonům s ventilátory a vzduchotechnice. Pracoval na analýzách poruchových stavů a v posledních letech se věnuje také aktuální problematice ERP a ekodesignu větracích jednotek. Výsledkem jsou měřicí a testovací zařízení v řadě servisních pracovišť i škol a patentová řešení pro zařízení pro řízenou distribuci vzduchu a pro zpětné získávání tepla ve VZT.

Jsme rádi, že si Ivan Cifrinec na Aquathermu našel čas na rozhovor pro TZB-info a přejeme jemu osobně i společnosti další úspěšné inovace, kreativní zaměstnance a spokojené zákazníky.

 

Hodnotit:  

Datum: 10.4.2018
Autor: Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce   všechny články autoraSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (žádný příspěvek, přidat nový)


Témata 2018

Partneři - Větrání s rekuperací

logo VAILLANT
logo SYSTEMAIR
logo JABLOTRON
logo ELEKTRODESIGN VENTILÁTORY

Tipy pro rekuperaci

Partneři - Větrání a klimatizace

logo JABLOTRON
logo ATREA
logo ZEHNDER
logo Ziehl-Abegg
logo JANKA ENGINEERING
logo ebm-papst
 
 

Aktuální články na ESTAV.czSilniční mosty ze dřeva? Proč ne!Stát chce půjčit mladým rodinám na bydlení až dva miliony korunDo 3. ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 145 realizacíDveře bez rušivých detailů pro dokonalý interiér