Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Větrání a klimatizace
Archiv článků od 27.12.2023 do 23.1.2024

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

Nemocnice Na Homolce v průběhu realizace v rove 2023
23.1.2024
Ing. Petr Bohuslávek, podle tiskové zprávy

V pražské Nemocnici Na Homolce probíhá jeden z nejkomplexnějších energeticky úsporných projektů v Česku, který zahrnuje například rozsáhlou modernizaci vytápění, vzduchotechniky a osvětlení. Úspory jsou realizovány metodou EPC (Energy Performance Contracting), kdy dodavatel přímo ve smlouvě za úspory ručí.

Infotherma 2024 v Ostravě
21.1.2024
redakce

29. ročník výstavy Infotherma se koná 22.–25. 1. 2024 na Výstavišti Černá Louka. Novinkou je i stream doprovodného programu, který můžete sledovat na TZB-info, estav.tv, YouTube TZB-info a samozřejmě na stránkách infotherma.cz. Ale novinek je plné výstaviště.

21.1.2024
NETION, s.r.o.

Již popáté proběhne největší online stavební veletrh na www.veleton.cz, a to ve dnech 26.–29. ledna 2024. Na digitální platformě se propojí odborníci z řad výrobců stavebních materiálů, technologických, montážních i stavebních firem se zájemci o stavbu, bydlení, rekonstrukci a vytápění. Součástí bude i 25 odborných přednášek přímo v živém vysílání. A to vše pro návštěvníky zdarma.

Technologie Shîrudo. Zdroj: Daikin
19.1.2024
Daikin Airconditioning Central Europe - Czech Republic spol. s r.o.

Zatímco Zelená dohoda pro Evropu (Green Deal) tlačí na dekarbonizaci budov zejména zapojením obnovitelných zdrojů energie, tedy např. tepelných čerpadel, a zároveň využíváním chladiv s nižšími hodnotami GWP, české požárněbezpečnostní předpisy tomu díky pomalé harmonizaci s evropskými normami brání. Daikin však nabízí technologii Shîrudo, která platné normy splňuje a dokáže rizika požáru spojená s málo hořlavým chladivem A2L snížit na minimum.

17.1.2024
redakce

TZB-info doporučuje Bohatý doprovodný program 29. ročníku výstavy Infotherma proběhne letos v novém formátu v diskusní aréně ve vstupní hale výstaviště Černá Louka v Ostravě. Uskuteční se od 22. do 25. ledna 2024.

15.1.2024
Ing. Miroslav Urban, Ph.D., prof. Ing. Karel Kabele, CSc., doc. Dr. Ing. Zbyněk Svoboda, Ing. Ondřej Horák

Odborný Od 1. ledna 2023 se pro budovy a zóny s chlazením, úpravou vlhkosti nebo s výrobou elektrické energie provádí výpočet energetické náročnosti s intervalem jedné hodiny. Předmětem příspěvku je porovnání výsledků v měsíčním a hodinovém kroku.

12.1.2024
SAINT-GOBAIN EASTERN EUROPE

Početná rodina Čisteckých našla své vysněné bydlení v moderní dřevostavbě na píseckém předměstí. Dřevostavba navržená s cílem poskytnout rodině maximální komfort a užitek se pyšní pečlivě zvolenými stavebními materiály, poskytuje zdravé ovzduší, příjemné klima v zimě i v létě a využívá hned několik technologických vychytávek, jako jsou fotovoltaické panely či rekuperační systém upravující vnitřní teplotu bez využití externí energie.

11.1.2024
TESTO, s. r. o.

Společnost Testo Česká republika, lídr v oblasti profesionální měřicí techniky, letos v lednu oslaví 25 let svého působení na českém a slovenském trhu. Od skromných začátků s několika zaměstnanci se firma rozrostla do silného týmu více než 20 odborníků, kteří z pražské centrály poskytují špičkové služby v oblasti měřicí techniky. Zákazníkům je také k dispozici autorizovaný servis a akreditovaná kalibrační laboratoř, která je na vysoké úrovni nejen vybavením, ale také kvalitně vyškolenými pracovníky. Laboratoř splňuje normu ČSN EN ISO/IEC 17025 – která je pravidelně kontrolována dozorovými audity od ČIA.

10.1.2024
Mgr. Václava Holušová, Odbor státního zkušebnictví, ÚNMZ

Zařízení pro odvod kouře a tepla (ZOKT) jsou významným a často používaným výrobkem pro zajištění požární bezpečnosti staveb. Při uvádění celých systémů ZOKT na trh se postupuje podle nařízení vlády č. 163/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

FPowlet – axiální ventilátor pro tepelná čerpadla budoucnosti
8.1.2024
Ziehl-Abegg s.r.o. Brno

Společnost ZIEHL-ABEGG optimalizuje své výrobky z hlediska akustiky a účinnosti a klíč k tomuto cíli byl nalezen v oblasti biomimetiky (zkoumaní zajímavých konstrukčních řešení v přírodě u živých organismů a snaha je napodobit). Výsledkem je axiální ventilátor pro tepelná čerpadla s novým, optimalizovaným designem právě pro tyto aplikace.

4.1.2024
redakce

Prohlédněte si soutěžící exponáty internetové hlasovací soutěže „TOP VÝROBKY INFOTHERMY 2024“. Rozmyslete si, kterému exponátu dáte svůj hlas. U vybraného favorita klikněte na tlačítko pod vizitkou. Hlasování probíhá od 10. 12. 2023 do 10. 1. 2024. Ocenění čeká nejen na 3 nejúspěšnější výrobky, ale dárky potěšíme i 20 hlasujících. Hlasujte. Děkujeme.

3.1.2024
Ing. Angelika Václavová, Stavebná fakulta STU v Bratislave, Katedra technických zariadení budov

Konferencia Vnútorná Klíma Budov (VKB) sa konala v dňoch 30. novembra – 1. decembra 2023. Uskutočnila sa už po 34-krát, a bola zameraná na tému „Vplyv klimatických zmien na tvorbu vnútorného prostredia budov“.

2.1.2024
ŠTORC TZB s.r.o. - oficiální dodavatel větrání BRINK a UBBINK pro ČR

Proč vybavujeme domy řízeným větráním s rekuperací? Především proto, abychom zajistili dostatečný přívod čerstvého vzduchu a současně odvedli vlhkost a škodliviny, které se v domě tvoří. Vyšší intenzita větrání nám v interiéru zajistí kvalitní a čerstvý vzduch s nízkou úrovní CO2, ale v mrazivých zimních dnech povede s vysokou pravděpodobností k vysoušení vzduchu a nízké vlhkosti v interiéru. Zajištění odpovídající kvality vzduchu a současně omezení problému s nízkou vlhkostí vyžaduje více opatření. Firma Brink má v tomto ohledu dlouhodobé zkušenosti a její systém větrání se vzduchotechnickým rozvodem Air Excellent se snaží tento problém řešit komplexně od samého počátku.

31.12.2023

Ústřední budova Českého statistického úřadu v Praze prošla rozsáhlou proměnou metodou EPC. Výměna pláště, celkové zateplení, modernizace a doplnění technologického zařízení budovy stály 250 milionů korun. Díky EPC režimu je úspora 16 milionů korun zaručena. ČSÚ za rekonstrukci zaplatí 34 % z celkové sumy. Zbývajících 66 % pokryje dotace EU a smluvně zaručené úspory. Rekonstrukci provedly v režimu EPC společnosti MARHOLD a D-energy.

© Fotolia.com
29.12.2023
RNDr. Bohumil Kotlík, Ph.D., pplk. Ing. Jiří Matějka

Recenzovaný Příspěvek informuje o výsledcích testů účinnosti specifických aplikačních metod sanace povrchů a vzduchu ve vnitřním prostředí staveb, jejichž rozsah a nabídka se významně rozšířily v souvislosti s epidemií SARS-CoV-2. Testy byly zaměřeny na nejčetněji nabízené postupy tj. na použití otevřených a uzavřených (čističky vzduchu) zdrojů UV-C záření, fumigaci (použití biocidních látek) a ozonizaci. Zvláštní pozornost je věnována naplnění dikce souvisejících zákonů a předpisů EU a dodržování bezpečnostních zásad při aplikaci těchto postupů v pracovním i komunálním prostředí. Uvádíme i příklady četně se vyskytujících problémů a nedostatků při aplikaci těchto technologií.

Správně dimenzovaný systém řízeného větrání s rekuperací tepla dokáže uspořit až polovinu nákladů na vytápění.
29.12.2023
Zehnder Group Czech Republic s.r.o.

Manuální větrání okny je sice lepší než nevětrat vůbec, nicméně kvalitnímu řízenému větrání s rekuperací tepla se nedokáže vyrovnat, a to jak ze zdravotního hlediska, tak i z toho finančního. Na tom nic nezmění ani předsudky, které o řízeném větrání stále ještě panují. V této druhé části se se švýcarskou značkou Zehnder zaměříme na předsudky týkající se právě oblasti financí a nákladů.

27.12.2023
Ziehl-Abegg s.r.o. Brno

Novinka od ZIEHL–ABEGG, radiální ventilátor RG16V o průměru 160 mm se spirální skříní a 170W motorem EC055, je dalším členem naší rodiny určeným pro domácí pohodlí. Překonávání vysokých tlakových ztrát a vysoká účinnost při zachování rajského ticha jsou hlavními přednostmi našeho nového přírůstku.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama