Jak si poradí datové centrum s horkým létem?
Pravidelná kontrola systémů chlazení datového centra pomáhá snižovat riziko výpadků a snižuje náklady na údržbu až o 25 %. Zvýšení venkovní teploty o 1 °C znamená nárůst příkonu chlazení o 3 %.
Současné horké letní dny dávají zabrat nejen lidem, ale i technologiím. Příkladem jsou datová centra, která produkují velké množství tepla a je tak třeba jim věnovat i adekvátní pozornost při chlazení. Společnost Altron připravila letní infografiku ke způsobům chlazení a péči o ně.
„Systémům chlazení a napájení pro datová centra se věnujeme 26 let a prověřili jsme si řadu postupů, které pomáhají zákazníkům efektivně provozovat technologie v optimálních podmínkách. Správná péče a údržba pro ICT životně důležitých celků, kam bezesporu chlazení a napájení datového centra patří, pomáhá dramaticky snižovat náklady na energie a servis,“ řekl Pavel Herout, Cooling Technology Manager ve společnosti Altron.
Vysoké denní a noční teploty mohou ovlivňovat dostupnost datového centra řádovým zvýšením poruch (až desetinásobným), které souvisí s nedostatečným odvodem tepla do okolí a způsobí vypínání ochran (proti přetížení / tlakových ochran) chladicích zařízení. Zvýšení venkovní teploty o pouhý 1°C, pak znamená nárůst příkonu chlazení průměrného datového centra o 3 %.
Kvalitně navrhnuta a vyřešená technologie chlazení a napájení také přispívá ke snižování uhlíkové stopy. V České republice vyprodukuje 1 kWh vyrobené energie 1,17 kg CO2.
Na co se zaměřit při návrhu chlazení a čeho se vyvarovat, stejně jako další zajímavosti a čísla najdete v přiložené infografice.