Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Pokojové ovladače Domat s čidlem CO2

Řízené větrání podle obsahu oxidu uhličitého ve vzduchu může vést k úsporám energie v řádu až několik desítek procent. Často se využívá u vzduchotechnických jednotek řízených frekvenčními měniči, zásobujících prostory s proměnnou obsazeností.

Nové pokojové ovladače Domat Control System obsahují čidlo teploty, NDIR čidlo CO2 pro snímání obsahu oxidu uhličitého v místnostech s proměnlivým obsazením osobami a volitelně čidlo vlhkosti a ovládací prvek pro nastavení požadovaných hodnot teploty a dalších veličin. Výstup může být konfigurován jako řízený po sběrnici nebo ve funkci termostatu, hygrostatu či regulátoru CO2. Ostatní funkce jsou stejné jako u oblíbených konfigurovatelných ovladačů UI011, po sběrnici lze číst stav pomocného binárního vstupu a řídit triakový výstup a symboly na LCD displeji. Přístroje mohou být díky otevřenému protokolu Modbus RTU použity v libovolném otevřeném řídicím systému.

Používá se pro monitorování a řízení vzduchotechnik a klimatizačních jednotek v místnostech s proměnným zatížením, jako jsou školy, divadla, posluchárny atd., monitorování a záznam teploty, vlhkosti a CO2 v interiérech. Rozsah měření CO2 je 0...5000 ppm. Úsek z této hodnoty je lineárně přepočítán pomocí dvou parametrů na hodnotu 0...100 %, která je pak zobrazena na displeji, např. 300...2500 ppm odpovídá 100...0 % (kvality vzduchu) nebo 0...100 % (znečištění). Na sběrnici Modbus je k dispozici i absolutní hodnota v ppm. Parametry se nastavují pomocí programu domat.exe nebo přímým zápisem do registrů Modbus z libovolného modbusového klienta.

Pokojový ovladač Domat Control System
Tabulka typů
TypLCDKnoflíkCO2DIDOtrH
UI09111
UI09211
UI09311
UI09411

Pro domovní klimatizační jednotky s tepelnými čerpadly (jako Elair firmy Elmet) je určena sada FC091/UC091, která obsahuje předkonfigurovaný pokojový ovladač s čidlem teploty a CO2 a regulátor třístupňového ventilátoru. Stupně ventilátoru jsou řízeny jednak požadavkem na teplo stejně jako u fancoilu, ale také od míry znečištění vzduchu. To znamená úsporu v době, kdy místnost není zcela obsazena osobami. Regulátor obsahuje časový program s nastavením základní požadované teploty pro každý časový úsek, ventilátor je ale možné stiskem tlačítka ovládat manuálně.

Dokumentace a konfigurační program je ke stažení na www.domat.cz.


Domat Control System s.r.o.
logo Domat Control System s.r.o.

Domat Control System s.r.o. patří k evropské špičce dodavatelů řídicích systémů a regulací pro inteligentní budovy, průmysl a energetiku. Cílem této ryze české společnosti je vyvíjet, vyrábět a dodávat řídící systémy v mezinárodním měřítku.