Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Antialergické pokoje v brněnském hotelu AVANTI

Pokoje pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace mají své jasné požadavky. Čím jsou specifické pokoje pro alergiky?

Zní to skvěle. Pokoj pro alergiky jako součást ubytovací kapacity. Vzhledem k tomu, že handicapovaní spoluobčané začínají být konečně bráni vážně a s jejich přítomností počítají normy i vyhlášky v ubytování, v parkovacích domech i stáních, na sociálních zařízeních občanských staveb, nezní nápad s pokoji pro alergiky nikterak pošetile. Jaké jsou ale požadavky, jaké je řešení tohoto problému?

Pohled na okenní žaluzie
Pohled na okenní žaluzie
Žaluzie, plovoucí podlaha a čistící jednotka
Žaluzie, plovoucí podlaha a čistící jednotka

Nejlépe začít od píky. V začátcích to chce analýzu potřeb a nezbytností, radu od profesionálů. Portál ProAlergiky.cz vystaví danému ubytovacímu zařízení doporučení na míru. Po splnění podmínek, je pro dané kapacity, takto zařízené a upravené vystaven certifikát – osvědčení. Tento dokument obsahuje detailně popis všech úprav a vybavení daného pokoje.

Jaké nezbytné úpravy a komponenty vybavení jsou potřeba?

Jednoduché a účelné vybavení
Jednoduché a účelné vybavení
Střízlivé a přitom vkusné řešení
Střízlivé a přitom vkusné řešení

Podlahy a stěny je třeba udržet bezprašné, proto je třeba používat podlahovou krytinu hladkou, lehce stíratelnou, bezprašnou, např. plovoucí podlahu nebo jiné antistatické podlahové krytiny. Stěny řešit bez nerovností říms a výstupků, s minimem polic, obrazů, kde by ulpíval prach. I způsob výmalby má svoje kritéria. Klasické závěsy a záclony je třeba vyloučit, používat lze antialergické bezprašné lamelové stěny, široké lamely, japonské stěny. Potahy, povlaky, prostěradla, pokrývky, polštáře, musí být v antialergickém provedení. Roztoč a prach je zde nepřítel číslo jedna. Ostatní mobiliář je vhodný bez porézního povrchu, židle bez látkových sedáků a opěradel, křesla nejlépe kožená či koženková. Výplně sedacího nábytku - opět antialergické materiály. No a na závěr je třeba pokoj vybavit čističkou vzduchu (zde to byla WINIX WAC-U300), která odstraňuje prach, pyly, zvířecí alergeny, cigaretový kouř, bakterie, viry a škodlivé chemické látky. Její účinnost stran prachu je 99,97% a je doporučena pro místnosti o ploše cca 30 m2.

Detail čističky WINIX WAC-U300
Detail čističky WINIX WAC-U300
Osvědčení – certifikát
Osvědčení – certifikát
Plovoucí podlaha, kožené křeslo, žaluzie
Plovoucí podlaha, kožené křeslo, žaluzie

Zmíněný portál má zároveň databázi hotelů, kde se s touto službou můžete potkat. Pochopitelně je dobré jít celé věci naproti a nevyužívat tyto pokoje jako běžnou kapacitu pro kuřáky nebo majitele čtyřnohých miláčků. Zatím je vše trochu nové a zájem je velmi nahodilý, i když je tato možnost uvedena na stránkách hotelu AVANTI v Brně a nabízí se i v kritériích na rezervačním portále Booking.com. Pochybuji, že menší zájem způsobuje mírné navýšení ceny oproti ostatním pokojům. Tato služba má své opodstatnění a nepatrně zvýšené náklady mají své důvody. I tak se stále domnívám, že tato vize je správná a lidé s alergií by tuto možnost měli obecně mít v nabídce ubytování. Nebo je to SCI-FI a tento nápad předběhl dobu? No, uvidíme…‎

Takto upravené pokoje poskytují lidem, které limituje alergie, bezproblémový a spokojený průběh dovolené, výletů, pracovních cest a jiných aktivit. To vše navzdory jejich zdravotnímu omezení. Když nám někdo něco dává, sluší se poděkovat. Takže, děkuji…

Použité zdroje:
Osvědčení – Hotel AVANTI
Použité fotografie - autor

 
 
Reklama