Hygienické rozvody vzduchu řízeného větrání

Řízené větrání s rekuperací tepla pro rodinné domy a byty (III)
Datum: 4.12.2013  |  Organizace: Zehnder Group Czech Republic s.r.o.  |  Firemní článek

Zehnder Group Czech Republic s.r.o.
Pionýrů 641
391 02 Sezimovo Ústí II

tel.:+420 383 136 222, +420 731 414 443
e-mail:
web:www.zehnder.cz

Pro progresivní architekty jdou energeticky úsporné stavby, použité technologie a náročný design „ruku v ruce“. Styl nových domů charakterizuje „prostá elegance“. Řízené větrání je automatickou součástí těchto staveb, stává se „značkou“ trvalé nadčasové architektury s jistotou do budoucna, ve které převládá komfort bydlení a úspora energií.

Ať už se jedná o rodinný nebo bytový dům, byt nebo firemní prostory, novostavbu nebo rekonstrukci, větrání, předehřívání nebo chlazení, s rozmanitou nabídkou produktů v různých kvalitativních, cenových a komfortních třídách, je dobré z hlediska uživatele i realizace volit kompletní systém dokonale sladěných komponentů od jednoho výrobce – od větrací jednotky s rekuperací tepla přes hygienický systém rozvodu vzduchu až po viditelné vývody vzduchu s krycími mřížkami anebo ventily.

V rámci vyvážené ventilace jsou znečišťující látky z kuchyně, koupelny, toalety a připadně ze skladovací místnosti jsou odváděny pryč, zatímco je stejné množství čerstvého vzduchu přiváděno do obývacího pokoje, dětských pokojů a ložnic. Mezery pode dveřmi nebo v blízkosti dveří zajišťují potřebné bezprůvanové proudění vzduchu v obydlí. Nucená výměna vzduchu je tedy zajištěna bez výrazného pod- či přetlaku.

Příklad montáže rozvodu vzduchu. Kompletní systém dokonale sladěných komponentů od firmy Zehnder – od větrací jednotky s rekuperací tepla přes hygienický systém rozvodu vzduchu až po viditelné designově rozmanité krycí mřížky a ventily.
Příklad montáže rozvodu vzduchu. Kompletní systém dokonale sladěných komponentů od firmy Zehnder – od větrací jednotky s rekuperací tepla přes hygienický systém rozvodu vzduchu až po viditelné designově rozmanité krycí mřížky a ventily.

Ventilační potrubí je významným prvkem celého systému řízeného větrání interiérů a má výrazný vliv na komfort, účinnost a hygieničnost této moderní technologie větrání místností. Jedině kombinací kvalitní větrací jednotky, nejlépe s certifikátem institutu „Passivhaus“ a kvalitních hygienických zdravotně nezávadných rozvodů vzduchu přinese naše investice do systému větrání kýžené přednosti jako trvalý přívod čerstvého vzduchu, úspory nákladů na vytápění 30–50 %, odstranění vlhkosti a plísní, odstranění průvanu a snížení prašnosti stejně jako zvyšování hodnoty stavby.

 

Rozvod vzduchu

Plechové pozinkované rozvody vzduchu díky svým netěsnostem a vyšším tlakovým ztrátám, množstvím rohů a spár pro usazování nečistot a bakterií a rovněž své náročné instalaci ustupují plastovým ohebným hygienickým rozvodům vzduchu s hladkou vnitřní stěnou, výrazně snižující usazování prachu a náklady na montáž. Navíc toto potrubí přispívá ke zvýšení energetické účinností tím, že minimalizuje tlakové ztráty. Vyrábí se jak kulaté trubky o průměru 50, 75, 90 a 110 mm, tak ploché trubky vhodné pro položení na beton do vrstvy tepelné či kročejové izolace nebo k instalaci do podhledů.

Extrémně hladký vnitřní povrch potrubí „Clinside“ od firmy Zehnder zabraňuje usazování nečistot a výrazně usnadňuje jeho čištění, což bylo nedávno potvrzeno i certifikátem Hygienického institutu SKZ. Vlnitý vrchní povrch potrubí přispívá k jeho vysoké stabilitě a odolnosti vůči běžnému namáhání na stavbě. Zároveň však dává potrubí potřebnou pružnost a umožňuje rychlou a nenáročnou montáž s malými poloměry ohýbání. Díky tomu se ventilační potrubí Zehnder přizpůsobí každé situaci, nejsou potřeba spojky a jeho instalace je nenáročná na prostor.Extrémně hladký vnitřní povrch potrubí „Clinside“ od firmy Zehnder zabraňuje usazování nečistot a výrazně usnadňuje jeho čištění, což bylo nedávno potvrzeno i certifikátem Hygienického institutu SKZ. Vlnitý vrchní povrch potrubí přispívá k jeho vysoké stabilitě a odolnosti vůči běžnému namáhání na stavbě. Zároveň však dává potrubí potřebnou pružnost a umožňuje rychlou a nenáročnou montáž s malými poloměry ohýbání. Díky tomu se ventilační potrubí Zehnder přizpůsobí každé situaci, nejsou potřeba spojky a jeho instalace je nenáročná na prostor.Extrémně hladký vnitřní povrch potrubí „Clinside“ od firmy Zehnder zabraňuje usazování nečistot a výrazně usnadňuje jeho čištění, což bylo nedávno potvrzeno i certifikátem Hygienického institutu SKZ. Vlnitý vrchní povrch potrubí přispívá k jeho vysoké stabilitě a odolnosti vůči běžnému namáhání na stavbě. Zároveň však dává potrubí potřebnou pružnost a umožňuje rychlou a nenáročnou montáž s malými poloměry ohýbání. Díky tomu se ventilační potrubí Zehnder přizpůsobí každé situaci, nejsou potřeba spojky a jeho instalace je nenáročná na prostor.Extrémně hladký vnitřní povrch potrubí „Clinside“ od firmy Zehnder zabraňuje usazování nečistot a výrazně usnadňuje jeho čištění, což bylo nedávno potvrzeno i certifikátem Hygienického institutu SKZ. Vlnitý vrchní povrch potrubí přispívá k jeho vysoké stabilitě a odolnosti vůči běžnému namáhání na stavbě. Zároveň však dává potrubí potřebnou pružnost a umožňuje rychlou a nenáročnou montáž s malými poloměry ohýbání. Díky tomu se ventilační potrubí Zehnder přizpůsobí každé situaci, nejsou potřeba spojky a jeho instalace je nenáročná na prostor.
Zehnder ComfoPipe Plus je první systém rozvodu vzduchu na trhu, který zcela minimalizuje tepelné ztráty na přívodu venkovního vzduchu obzvlášť silně tepelně izolovanými potrubními prvky. Z důvodu výborných tepelně-izolačních parametrů na ventilační trubce nevzniká žádný kondenzát a brání škodám z důvodu vlhkosti. Pomocí dobře promyšlené geometrie připojení je možné tvarovky neprodyšně a bez tepelných mostů velmi jednoduše spojovat.Zehnder ComfoPipe Plus je první systém rozvodu vzduchu na trhu, který zcela minimalizuje tepelné ztráty na přívodu venkovního vzduchu obzvlášť silně tepelně izolovanými potrubními prvky. Z důvodu výborných tepelně-izolačních parametrů na ventilační trubce nevzniká žádný kondenzát a brání škodám z důvodu vlhkosti. Pomocí dobře promyšlené geometrie připojení je možné tvarovky neprodyšně a bez tepelných mostů velmi jednoduše spojovat.

V předchozím odstavci uvedené přednosti plastového potrubí jsou zřejmé a opodstatněné, nicméně je nutné upozornit na některé, na první pohled neviditelné detaily potrubí, které je na našem trhu prodávané. Potrubí, které má hladký a přitom vlnitý vnitřní povrch umožňuje bezproblémové ohýbání a trasování. Díky tomu nevyžaduje rohové tvarovky, a tím šetří náklady. Vedle toho někteří distributoři ohromují zákazníky citlivé na cenu levným potrubím se zcela hladkým tvrdým vnitřním povrchem. Technicky založeného spotřebitele tím neosloví, neboť je logické, že u takovéhoto potrubí musí při výraznějším ohnutí nebo vytvarování vnitřní „zcela hladká“ vrstva prasknout. Takovéto potrubí, zalité do betonu nám progresivně zachytává nečistoty, zvyšuje tlakové ztráty a hlučnost a tím výrazně znehodnocuje investici do řízeného větrání. Dle mnohých odborníků je volba správného potrubí ještě důležitější nebo přinejmenším stejně důležitá jako volba kvalitní rekuperační jednotky.

Se dvěma systémy rozvodu vzduchu OnFloor & InFloor nabízí firma Zehnder vhodné řešení do každé situace, pro novostavby i rekonstrukce. U varianty Zehnder OnFloor proudí vzduch oválnými ohebnými plochými trubkami s výškou 51 mm, instalovanými na podkladovém betonu ve vrstvě tepelné či kročejové izolace nebo ve stropním či stěnovém podhledu. Rozvod vzduchu Zehnder InFloor je založen na stejném principu, v tomto případě jsou však kulaté ohebné trubky instalovány přímo do betonu. Hladký vnitřní plášť ventilačního potrubí, vyrobený z kvalitního, zdravotně nezávadného plastu, nejen snižuje usazování prachu, ale také usnadňuje čištění a zároveň minimalizuje tlakové ztráty.Se dvěma systémy rozvodu vzduchu OnFloor & InFloor nabízí firma Zehnder vhodné řešení do každé situace, pro novostavby i rekonstrukce. U varianty Zehnder OnFloor proudí vzduch oválnými ohebnými plochými trubkami s výškou 51 mm, instalovanými na podkladovém betonu ve vrstvě tepelné či kročejové izolace nebo ve stropním či stěnovém podhledu. Rozvod vzduchu Zehnder InFloor je založen na stejném principu, v tomto případě jsou však kulaté ohebné trubky instalovány přímo do betonu. Hladký vnitřní plášť ventilačního potrubí, vyrobený z kvalitního, zdravotně nezávadného plastu, nejen snižuje usazování prachu, ale také usnadňuje čištění a zároveň minimalizuje tlakové ztráty.
Se dvěma systémy rozvodu vzduchu OnFloor & InFloor nabízí firma Zehnder vhodné řešení do každé situace, pro novostavby i rekonstrukce. U varianty Zehnder OnFloor proudí vzduch oválnými ohebnými plochými trubkami s výškou 51 mm, instalovanými na podkladovém betonu ve vrstvě tepelné či kročejové izolace nebo ve stropním či stěnovém podhledu. Rozvod vzduchu Zehnder InFloor je založen na stejném principu, v tomto případě jsou však kulaté ohebné trubky instalovány přímo do betonu. Hladký vnitřní plášť ventilačního potrubí, vyrobený z kvalitního, zdravotně nezávadného plastu, nejen snižuje usazování prachu, ale také usnadňuje čištění a zároveň minimalizuje tlakové ztráty.

Dokonalý vzhled ventilů a designových mřížek

Jedinou částí větracího systému zařízení, s níž přicházejí obyvatelé bytu každý den do styku, jsou výstupy pro přívod a odvod vzduchu. Je na každém z nás, aby tyto vývody harmonicky zapadly do celkového vzhledu bytu, domu nebo kancelářských prostor.

Kvalitní designové prvky nástěnných, podlahových nebo stropních variant z přírodní nebo bíle lakované ušlechtilé oceli zapadnou díky svému nadčasovému vzhledu harmonicky do jakkoli navrženého bytu. Lze je přitom libovolně instalovat na výšku či na šířku. Jako novinku začali nyní některé firmy používat kromě ušlechtilé oceli také materiál Corian®. Tento materiál je vysoce ušlechtilý, robustní a umožňuje snadné čištění. Například mřížky Abacus v povrchových variantách ušlechtilá ocel přírodní nebo bíle lakovaná, se ideálně hodí do moderně, lifestylově zařízeného bytu či domu. Ve stejném stylu se bude dobře vyjímat i výhradně ve variantě ušlechtilá ocel vyráběná designová krycí mřížka Grid s minimalisticky fascinujícím vzhledem. Mřížky Andermatt (Corian®, ušlechtilá ocel přírodní nebo bílá) se naopak nejlépe hodí do interiérů ve venkovském stylu.

Svou prezentací designových krycích mřížek společnost Zehnder dokazuje, že řízené větrání místností nejen přispívá ke komfortu a energetické hospodárnosti, ale představuje také esteticky sladěný systém pro inovativní technické vybavení budov.

Cenami ověnčený design. Protože k příjemnému vzduchu v pokoji patří také odpovídající vzhled, nabízí firma Zehnder esteticky působivé designové krycí mřížky a talířové ventily pro výstupy vzduchu. Řady Zehnder Abacus a Zehnder Engelberg, Design by Tine Wagenmann byly oceněny prestižní cenou IF Product Design Award 2009.

Cenami ověnčený design. Protože k příjemnému vzduchu v pokoji patří také odpovídající vzhled, nabízí firma Zehnder esteticky působivé designové krycí mřížky a talířové ventily pro výstupy vzduchu. Řady Zehnder Abacus a Zehnder Engelberg, Design by Tine Wagenmann byly oceněny prestižní cenou IF Product Design Award 2009.
 

Datum: 4.12.2013
Organizace: Zehnder Group Czech Republic s.r.o.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 

Mohlo by vás také zajímat

Zdravý vzduch, úspora nákladů, odstranění plísní - Řízené větrání s rekuperací tepla pro rodinné domy a byty (V) 18.12.2013
Návrh a postup realizace řízeného větrání s rekuperací tepla - Řízené větrání s rekuperací tepla pro rodinné domy a byty (IV) 11.12.2013
Větrací jednotky – rekuperace tepla, optimalizace vlhkosti - Řízené větrání s rekuperací tepla pro rodinné domy a byty (II) 27.11.2013

Řízené větrání s rekuperací – nezbytnost u vzduchotěsných staveb - Řízené větrání s rekuperací tepla pro rodinné domy a byty (I) 20.11.2013

Kam dál


Témata 2018

Partneři - Větrání a klimatizace

logo ebm-papst
logo ZEHNDER
logo JABLOTRON
logo JANKA ENGINEERING
logo Ziehl-Abegg
logo ATREA
 
 

Aktuální články na ESTAV.czSilniční mosty ze dřeva? Proč ne!Stát chce půjčit mladým rodinám na bydlení až dva miliony korunDo 3. ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 145 realizacíDveře bez rušivých detailů pro dokonalý interiér