Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Novinka představená na veletrhu ISH Frankfurt 2019 byla uvedena na trh

Na mezinárodním veletrhu ISH kromě dalších produktů představila společnost Ziehl-Abegg významnou novinku. Jedná se o novou generaci motoru ECblue, který společně s volně oběžným kolem ZAbluefin představuje absolutní špičku v sortimentu ventilátorů určených pro zástavbu do klimatizačních a větracích zařízení.

Po loňské premiéře ocelového volně oběžného kola ZAbluefin o průměrech 710 až 1000 mm v Miláně na veletrhu Mostra Convegno, letos Ziehl-Abegg na veletrhu ISH ve Frankfurtu poprvé představil ucelenou řadu kompozitních kol ZAbluefin v rozsahu průměrů 250 až 560mm. Společně s inovovanými motory ECblue byla překonána hranice 70% statické účinnosti ventilátoru.

Obr. 1 Volně oběžné kolo ZAbluefin
Obr. 1 Volně oběžné kolo ZAbluefin

ZAbluefin je nové oběžné kolo a v kombinaci s ECblue motorem společně tvoří ventilátor s unikátními vlastnostmi. Samotné kolo přesahuje statickou účinnost 80%, čímž se stává nejúčinnějším sériově dodávaným kolem pro vzduchotechnické jednotky (viz. obr. 2). Statická účinnost tohoto ventilátoru (ZAbluefin + ECblue) přesahuje hodnotu 70%. Toto oběžné kolo není výjimečné jen svou vysokou účinností, ale i velmi nízkou hlučností. Oproti oběžnému kolu řady Cpro je snížení hlučnosti až o 5dB, srovnání je patrné z obr. 2.

Obr. 2 ZAbluefin – srovnání účinnosti a hlučnosti oběžných kompozitních kol Cpro a ZAbluefin
Obr. 2 ZAbluefin – srovnání účinnosti a hlučnosti oběžných kompozitních kol Cpro a ZAbluefin

ZAbluefin je vyrobeno z vysoce odolného kompozitního materiálu, jehož obchodní název je ZAmid. Kolo má 5 dozadu zahnutých lopatek s 3D tvarováním. Samozřejmě jako u většiny úspěšných produktů od Ziehl-Abegg i zde vývojáři byli inspirování bionikou. V tomto konkrétním případě se jedná o tři zcela odlišné bionické poznatky, které významně tento produkt ovlivnily:

První je v rámci aerodynamiky tvar sovích křídel na odtokové hraně. Tohoto bionického poznatku bylo poprvé použito u lopatek axiálních ventilátorů a stejně tak je u ZAbluefin využito tohoto efektu ke snížení hlučnosti.

Druhý zdroj je hydrodynamika, kde inspirace pochází od mořských velryb – keporkaků. Keporkak je obrovské zvíře, ale i tak se dokáže poměrně obratně pohybovat a měnit svůj směr. Jeho specialitou jsou „hrbolky“ o velikosti golfového míčku, které má tento kytovec na svých ploutvích. Při natáčení ploutví do různých úhlů pomáhají tyto hrbolky optimalizovat obtékání ploutví tak, aby docházelo k co nejmenším turbulencím. Tvar odtokové hrany ve tvaru „V“ snižuje možnost odtrhávání proudů zejména při nepříznivých podmínkách proudění.

U kompozitních oběžných kol ZAbluefin je na rozdíl větších ocelových ZAbluefin kromě předešlých dvou poznatků využito poznatků z biomechaniky – od stromů. Zde byl převzat tvar kmene ve spodní části nad zemí, kde je kmen velmi pevný. Tento tvar byl inspirací pro vytvoření přechodu mezi lopatkami a nosnými deskami oběžného kola. Díky tomuto pevnému spoji je možné použít méně materiálu a kolo je tak lehčí.

Obr. 3 ZAbluefin v provedení GR modul
Obr. 3 ZAbluefin v provedení GR modul

Ventilátory ZAbluefin mají typové označení RH_I (EC motor s volně oběžných kolem), ER_I (ventilátorová vestavba pro horizontální zástavbu) a GR_I (ventilátorový modul pro použití v libovolné zástavbové poloze). Tyto ventilátory Ziehl-Abegg sériově vyrábí a jsou integrovány do návrhového software FANselect. Návrhový program FANselect je volně ke stažení na https://www.ziehl-abegg.com/cz/cs/podpora/software/fanselect/

Co je ZAbluegalaxy?

Nové datové prostředí s vysokým stupněm zabezpečení, které lze využít pro monitorování stavu ventilátorů, uložení těchto informací a následném zpracování. Je tedy možné sledovat jak historii provozu, tak i predikovat některé hodnoty, jako je například zbývající životnost ventilátorů. S tímto chytrým cloudovým řešením je možné vše sledovat reálném čase a systém pak automaticky předá případná varování e-mailem, SMS nebo pomocí WhatsApp. Jednoduchým způsobem je pak možné mít informace o všech zařízeních instalovaných kdekoliv.

Přehledné vyhledávání informací z libovolného místa po celém světě o každém zařízení připojeného k síti:
Stav ložisek: např. problém s mazivem, opotřebované části
Provozní stav: např. znečištění
Stav vibrací: např. detekce nevyvážení
Parametry ze senzorů: např. teplota
Prediktivní údržba: např. výpočet zbývající životnosti

Obr. 4 ZAbluegalaxy
Obr. 4 ZAbluegalaxy
Ziehl-Abegg s.r.o. Brno
logo Ziehl-Abegg s.r.o. Brno

Výrobce širokého sortimentu axiálních, radiálních, diagonálních a tangenciálních ventilátorů. Portfolio výrobků pokrývá požadavky OEM partnerů, výrobců vzduchotechnických a chladírenských zařízení, výrobců filtračních zařízení a technologických celků. ...