Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Devět mýtů o klimatizacích. Nenechte se jimi ovlivnit

Datum: 17.12.2017  |  Organizace: Daikin Airconditioning Central Europe - Czech Republic spol. s r.o.  |  Firemní článek

Téma klimatizací je opředeno mnoha mýty. Mezi ty největší patří neblahý vliv klimatizace na zdraví, finančně náročný provoz a mylná domněnka, že klimatizace pouze chladí. Lidé, kteří se v této problematice nevyznají, jsou těmito mýty ovlivněni a často tak od nákupu klimatizace zbytečně upustí.

Daikin Airconditioning Central Europe - Czech Republic spol. s r.o.
Budějovická 778/3a
140 00 Praha 4 - Michle

tel.:+420 221 715 700
e-mail:
web:www.daikin.cz

1. MÝTUS – KLIMATIZACE MÁ NEBLAHÝ VLIV NA ZDRAVÍ

Pravděpodobně nejrozšířenější mylná informace okolo klimatizací je, že způsobují nemoci, jako je chřipka, protože přenášejí viry. Opak je pravdou. Nové a moderní klimatizace obsahují filtry, které přenosu virů zabraňují. Klimatizace může při nesprávném používání (zbytečné přechlazování místností) vést k onemocnění. Mnoho lidí si tak zbytečně znepříjemní dovolenou, na kterou se celý rok tak těšili. Aby k nachlazení nedošlo, stačí se držet pár základních pravidel. Pro začátek by člověk neměl trávit mnoho času v těsné blízkosti klimatizace, aby na něj neproudil studený vzduch. Dnes už však existují inteligentní klimatizace s čidlem, které rozpozná, kde se člověk právě nachází a proud studeného vzduchu odkloní jinam. Klimatizace by v létě měla běžet celé dny, protože nárazové ochlazování a výkyvy teplot je něco, co naše tělo nesnáší dobře a zareaguje tak nachlazením. Velmi důležité je i nastavení teploty. Tady platí, že klimatizace by měla být nastavena na teplotu o pět stupňů nižší, než je teplota venku.

2. MÝTUS - POUZE CHLADÍ

Doby, kdy klimatizace pouze chladily, jsou dávno pryč. Novější klimatizační jednotky v sobě mají i funkci vytápění. Stále více lidí opouští klasická topení a přiklání se k vytápění pomocí klimatizace.

3. MÝTUS – PROVOZ JE FINANČNĚ NÁROČNÝ

Říkáte si, že nepřetržitý provoz klimatizace z bodu výše musí být finančně náročný? Nemusí. Při výběru klimatizace je třeba brát v potaz energetickou účinnost, která se pohybuje na škále A+++ až G jako u ostatních spotřebičů. V případě, že si vybere klimatizaci označenou minimálně A++, nemusíte se vysoké spotřeby vůbec bát. Ba naopak, v zimě vám vytápění takto označenou klimatizací ušetří velké náklady.

4. MÝTUS – OVLÁDÁNÍ JE SLOŽITÉ A NEFLEXIBILNÍ

Většina klimatizací se ovládá klasickým dálkovým ovládáním, na kterém najdeme knoflík na vypnutí a zapnutí, ovládání teploty a programů. Poměrně novou vychytávkou je ovládání pomocí telefonu. Stačí si do svého chytrého telefonu stáhnout aplikaci a klimatizaci můžete ovládat třeba z druhého konce světa. Vždy se tak budete vracet do krásně vychlazené či vytopené místnosti.
5. MÝTUS – KLIMATIZACE JSOU HLUČNÉ

Hlučnost klimatizací není tak úplně mýtus. Každá jednotka má určitý počet decibelů, které vydává. Levné a nekvalitní klimatizace hlučné jsou a není vhodné je umístit například do ložnice. Platí, že čím kvalitnější klimatizace, tím méně zvuku vydává. Některé jednotky vydávají méně než 20 decibelů a jsou prakticky neslyšitelné.

6. MÝTUS – NEVZHLEDNÝ DESIGN

Vedle mnoha funkcí začali dbát výrobci klimatizací i na vzhled, proto se nemusíte bát, že by váš komfort byl na úkor vzhledu. Na trhu jsou pěkné designové klimatizace, nejčastěji v bílé barvě, pořídit však můžeme i barevné.

7. MÝTUS – KLIMATIZACE JE NÁROČNÁ NA ÚDRŽBU

Údržba klimatizace náročná není, většinou se jedná pouze o výměnu filtru. I tady platí, že čím kvalitnější klimatizace, tím je chytřejší. Některé jednotky tak samy připomenou výměnu filtru, upozorní na problém a pomůžou s jeho řešením. Od 1. ledna 2017 však vstoupily v platnost povinné každoroční revize určitých druhů klimatizací. Vše se odvíjí od minimálního limitu hmotnosti chladiva, které klimatizace obsahuje.

8. MÝTUS – KLIMATIZACE MÁ ŠPATNÝ VLIV NA ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Neblahý vliv klimatizace na životní prostředí nebyl v minulosti mýtem. Nové klimatizace používají chladivo R32, které vyvinul výrobce klimatizací Daikin a nyní ho využívají i jeho konkurenti. Nejen že toto chladivo činí klimatizace energeticky velmi úsporné, zároveň je u něj nízký potenciál dopadu na globální oteplování a celkově na životní prostředí.

9. MÝTUS – VĚTRAT JE ZBYTEČNÉ

Klimatizace sice vyfukuje vzduch, jedná se však o vzduch cirkulační, to znamená, že nabere vzduch v místnosti, ochladí jej či oteplí a vyfoukne zpět do místnosti. Abychom dýchali zdravý vzduch, je potřeba větrat každý den. V zimě stačí otevřít okna na 4 - 6 minut, na jaře a na podzim na 10 – 20 minut. V létě, kdy nejsme limitováni venkovní teplotou, by mělo být okno otevřeno alespoň půl hodiny.

Daikin Emura
Daikin Emura
Daikin Emura
Daikin Emura

 

Témata 2018

technická podpora výrobců

Partneři - Větrání a klimatizace