Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Velkoplošné sálavé chlazení: pro horké léto a alergiky

Systém velkoplošného sálavého chlazení pomocí kapilárních rohoží vychází vstříc stále náročnějším požadavkům na kvalitu pracovního i obytného prostředí. Při využití kapilárních rohoží, na rozdíl od klasické klimatizace, se nevíří prach, bez pohybu vzduchu se uskutečňuje 80 až 90 % chlazení.

Letošní léto určitě neproběhlo podle představ většiny Středoevropanů. V relativně chladném létě proto částečně zapadla dříve často probíraná otázka vhodného systému chlazení či klimatizace vnitřních prostor rodinných domů, ale i administrativních budov.

Přesto se i letos, stejně jako každý rok na trhu objevila další zařízení, která dokáží klimatizovat. Jde většinou o jednoduché mobilní klimatizační jednotky. Ty však mají tři zásadní nevýhody – jsou hlučné, víří prach a nezajistí efektivní vytápění v zimě. Komplexním řešením chlazení místností jsou velkoplošné nízkoteplotní stěnové systémy využívající funkci sálání. Jejich zásadní výhodou je, že jsou bezhlučné, udržují rovnoměrnou teplotu v celé místnosti a nevíří prach, což je důležité především pro stále rostoucí počet alergiků. Navíc v zimě fungují jako vytápění, což výrazně snižuje investici. Takovýto systém založený na polypropylenových kapilárních rohožích dodává na českém trhu firma G-TERM.

Kvalita prostředí na prvním místě

Systém velkoplošného sálavého chlazení pomocí kapilárních rohoží vychází vstříc stále náročnějším požadavkům na kvalitu pracovního i obytného prostředí. Přestože doma či v zaměstnání není vždy bezprašné prostředí, při využití kapilárních rohoží, na rozdíl od klasické klimatizace, se tento prach nevíří. Při využití kapilárních rohoží se uskutečňuje 80 až 90 procent chlazení sáláním bez pohybu vzduchu, víření prachu a tím i bez možného přenosu roztočů potrubím vzduchotechniky. Zbylá, velmi malá část chlazení se uskutečňuje konvekcí, tedy cirkulací vzduchu. Tato cirkulace je ale přirozená, na rozdíl od nucené u klasických klimatizací. Pro alergiky a astmatiky je tak s kapilárními rohožemi zajištěno zdravé prostředí.

Systém dva v jednom

Systém s kapilárními rohožemi je možné využít jak pro chlazení, tak pro vytápění, případně jako sdružený prvek. Instaluje se především do stropu při využití funkce sálání. Díky tomu dosahuje rovnoměrné teploty v prostoru celého interiéru (viz. graf č.1). Funkci chlazení i vytápění v jednom systému lze využívat při spojení systému kapilárních rohoží s tepelným čerpadlem. Díky tomuto spojení lze velmi jednoduše a efektivně zajistit v létě funkci chlazení a v zimě vytápění. To vše při snížení investice do dvou systémů a udržení minimálních provozních nákladů.Graf č.1 – graf průběhu naměřených teplot (Zdroj: /1/)

Do novostavby i při rekonstrukci, do rodinného domu i administrativní budovy

Důležitou předností při instalaci systému s kapilárními rohožemi je vynikající přizpůsobivost tvarům stavební konstrukce. Montáž se navíc obejde bez dalších významných přídavných prvků. Základem systému je síť tenkých ohebných polypropylenových kapilár (trubiček), které jsou spojeny do sběrnic po jednotlivých standardizovaných blocích s velmi velkým rastrem a zabudované do konstrukcí. V trubičkách proudí voda – pro chlazení zhruba při teplotě 16/19°C, pro vytápění je to pak 30/36°C.Systém je možné instalovat několika způsoby. Nejpoužívanějším je připevnění na sádrokartonový podhled či strop a omítnutí vrstvou sádrové omítky. Další možností je umístění rohoží nad sádrokartonový podhled. Kapilární rohože je možné také rovnou zalít do betonové stropní konstrukce. Způsob instalace záleží především na typu stavby. Je tak možné jej variabilně přizpůsobit konkrétnímu typu. Systémy velkoplošného chlazení a vytápění již v současné době využívají desítky nových i rekonstruovaných rodinných domů, administrativní budovy i průmyslové areály.

Použité zdroje:
/1/ Prof. Ing. Karel Kabele, CSc.; Ing. Pavla Dvořáková - Závěrečná zpráva z měření teplotního chování místnosti se stropním systémem vytápění a chlazení; ČVUT – Fakulta stavební – katedra TZB; Praha; duben 2008


HENNLICH s.r.o.
logo HENNLICH s.r.o.

Systémy vytápění a chlazení s tepelnými čerpadly Waterkotte - tepelná čerpadla voda/voda, země/voda a vzduch/voda. Aplikace od rodinných domů až po profesionální řešení velkých výkonů v průmyslových objektech, administrativních budovách, hotelích, školách, ...