Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Domácí rekuperace – nový trend v úsporách energií

Řízené větrání s rekuperací tepla je způsob, jak v bytech a rodinných domech snížit provozní výdaje. Odpadá nutnost řešit, jak často a jak dlouho větrat, abychom měli doma příjemný vzduch.

Foto Daikin
Foto Daikin
V rekuperační jednotce je na přívodu i odvodu vzduchu ventilátor. Ve výměníku teplejší vzduch předá teplo tomu chladnějšímu. (Foto Daikin)
V rekuperační jednotce je na přívodu i odvodu vzduchu ventilátor. Ve výměníku teplejší vzduch předá teplo tomu chladnějšímu. (Foto Daikin)

Celoroční úspory

V dnešní době, kdy se ceny energií pohybují na maximech, může řízené větrání příznivě ovlivnit úspory za spotřebované energie. Jde o způsob zpětného získávání tepla, který se dosud uplatnil hlavně ve velkých kancelářských objektech a přináší řadu výhod. Malé rezidenční jednotky DUCO od firmy Daikin určené pro byty a rodinné domy v zimě ohřívají přiváděný vzduch do místnosti zbytkovým teplem ze vzduchu odsávaného ven. Šetří tak energii za vytápění. V létě naopak nepřivádí do místností tak velké teplo, jako při otevřených oknech. Tím zase sníží spotřebu elektřiny k případnému ochlazování interiéru klimatizací. Úspory jsou tak citelné během celého roku.

Jednotky DUCO se řadí k energeticky nejúčinnějším technologiím pro větrání s velmi nízkou spotřebou energie (příkon ventilátorů jen 120 W) a vysokou účinností – z odváděného vzduchu získává zpět 89 % tepla.

V interiéru je třeba počítat se snížením stropů o cca 20 cm, vše je skryté v podhledech. (Foto: Daikin)
V interiéru je třeba počítat se snížením stropů o cca 20 cm, vše je skryté v podhledech. (Foto: Daikin)

Zdravý vzduch a klid

Znatelná je i lepší kvalita vzduchu v domácnosti. Větrací jednotky DUCO zajišťují trvalý přívod čerstvého vzduchu zvenku, který je filtry zbavován prachu, pylu a dalších alergenů. Zařízení nabízí dvě možnosti filtrace a jsou navíc vybaveny čidlem pro kontrolu koncentrace CO2 a/nebo vlhkosti v interiéru.

Další velkou výhodou je omezení hluku zvenčí. Často je řízené větrání s rekuperací tepla jediným vhodným řešením pro byty s okny do rušných ulic v centrech měst,“ upozorňuje Monika Varkondová, specialistka na rekuperační jednotky Daikin a dodává: „Velký rozdíl je patrný, když se vrátíte po dovolené domů. V domě či bytě bez řízeného větrání je vzduch těžký, někdy až zatuchlý, člověka to nutí hned větrat. V domě s tímto zařízením (i když běželo jen na minimální otáčky kvůli úspoře energie) tomu tak není.“

Umístění samotné rekuperační jednotky je možné v technické místnosti, ve skříni na chodbě apod.
Umístění samotné rekuperační jednotky je možné v technické místnosti, ve skříni na chodbě apod.

Tichá, malá a všestranná

Samotná hlučnost rekuperační jednotky DUCO patří k nejtišším na trhu. Díky malým rozměrům (od 740×957×585 mm) a nízké hmotnosti (47 kg) mohou být instalovány i do domů a bytů. Například dvoupatrové domy, řadovky nebo mezonetové byty ocení patentované integrované dvouzónové řízení. V místnostech, kde to není potřeba, tak systém běží pouze na nejnižší intenzitu větrání.

I údržba zařízení je jednoduchá, stačí jednou za tři měsíce nebo dle zanesení vyměnit filtry.

U novostavby je lepší myslet na rekuperaci už ve fázi projektu. Vhodná je však i pro rekonstrukce. Na pořízení jednotky je možné aktuálně žádat o státní dotace. Pořizovací cena rekuperační jednotky DUCO se pohybuje od 60 000 Kč bez DPH.


Daikin Airconditioning Central Europe - Czech Republic spol. s r.o.
logo Daikin Airconditioning Central Europe - Czech Republic spol. s r.o.

Zastoupení firmy DAIKIN pro ČR - tepelná čerpadla DAIKIN, zásobníky TV, čističky vzduchu, klimatizační jednotky, Fan-coil jednotky, chladící jednotky - pro bytové domy, komerční sféru i průmyslové aplikace.