Čidla kvality vzduchu pracují na několika různých principech. Jak fungují elektrochemická čidla a čidla NDIR?
TZB-info doporučuje Použití přírodních a recyklovaných materiálů, využívání obnovitelných zdrojů energie, důraz na energetické úspory, kvalitu vnitřního prostředí a uplatnění principů pasivní výstavby, to vše prezentované v krásné a příjemné architektuře – to byly společné znaky projektů a domů studentské soutěže Solar Decathlon Europe 21/22, jejíž finále proběhlo v červnu v německém Wuppertalu.
Množství realizací, zkušenosti uživatelů, ale i stále větší legislativní tlak na využívání OZE v posledních letech naznačují, že ideální formou nejen vytápění, ale i chlazení domu, jsou nízkoteplotní velkoplošné systémy. Z hlediska uživatelského komfortu je nejefektivnější kombinací podlahové vytápění a stropní chlazení. Jako zdroj se pak nabízí tepelné čerpadlo s integrovaným chladicím modulem.
V případě aktivního ochlazování domácnosti sahají tuzemští uživatelé nejčastěji po klimatizaci. V posledních letech jsou však dostupné i jiné alternativy, zejména pak invertorová tepelná čerpadla či systémy řízeného větrání s rekuperací. Jaké jsou výhody a nevýhody všech tří řešení? Jak si stojí z hlediska možných úspor? A umí případně zužitkovat i odpadní energii? Nejen na tyto otázky odpovídá následující článek.
Společnost Daikin Europe N.V. oznámila, že investuje 300 milionů euro do vybudování nové továrny v polské Lodži, která bude první výrobní základnou společnosti Daikin v této zemi. Vedle stávajících evropských výrobních základen nacházejících se v Belgii, České republice a Německu bude tato nová továrna vyrábět jednotky tepelných čerpadel pro obytné domy. Provoz zde bude zahájen v červenci 2024. Tyto investice doplňují 840 milionů euro vyčleněných ve strategickém plánu řízení FUSION 25 společnosti Daikin Europe, který byl oznámen v loňském roce, a další investice do stávajících továren. Celková výše investic společnosti Daikin Europe tak do roku 2025 přesáhne 1,2 miliardy euro.
V dňoch od 3. 7. – 5. 7. 2022 sa konala medzinárodná konferencia Central Europe Towards Sustainable Building a Young Researchers In Sustainable Building 2022 zameraná na udržateľné budovy na stavebnej fakulte ČVUT (České vysoké učení technické v Praze). Konferencia YRSB – Mladí vedci a trvalo udržateľná budova 2022 je vedľajšou udalosťou konferencie CESB22.