Řízené větrání s rekuperací je již běžnou součástí nízkoenergetických i pasivních domů. Jeho instalace, s ohledem na energetickou náročnost objektu i kvalitu bydlení, je prokazatelně výrazným přínosem.
Revitalizací školní budovy ze 70. let 20. století v Českobrodské ulici v Praze vznikl unikátní projekt vybavený fotovoltaickou elektrárnou a bateriovým úložištěm. O vytápění se starají tepelná čerpadla, dešťová voda ze zelených střech a zpevněných ploch se využívá pro zálivku zeleně. Přečištěná voda ze sprch a umyvadel slouží ke splachování. Kvalitní architektura společně s inteligentním systémem větrání, osvětlení a stínění se stará o kvalitní vnitřní prostředí. Autor projektu Jiří Tencar představil realizaci školy na konferenci Energetická náročnost budov 2022.
Po dvouleté pauze byl v pondělí 23. 1. na ostravském výstavišti zahájen 28. ročník výstavy Infotherma. Oproti předchozím ročníkům zde najdeme mnohem více fotovoltaiky a tepelných čerpadel. Dotace na úspory pro koncové uživatele i firmy budou pokračovat. Sehnat montážníky nebo zaručit termíny dodávek však bude složitější.
Brněnský hudební klub SONO Centrum již několik let profituje z tělesného tepla vznikajícího zejména při tanci a pohybu návštěvníků. Proces, o kterém se ve světě mluví jako o novince, o bodyheatingu, využívá klub již od svého otevření v roce 2014. Jímá teplo vyzařované návštěvníky do zemních vrtů a následně ho zpětně využívá jako zdroj energie tepelných čerpadel k vytápění hotelové části budovy a ohřevu teplé vody. Díky tomu systém ušetří přes 50 % nákladů na vytápění a chlazení oproti běžnému řešení s plynovým kotlem a klimatizací.
Cílem měření v několika menších přednáškových sálech a ve velké přednáškové aule právnické fakulty bylo přeměřit skutečné hodnoty (jako teploty a objem) přiváděného a odváděného vzduchu a zkontrolovat parametry soustavy – porovnání naměřených hodnot s hodnotami uváděnými na ventilátoru a v projektu. S tím je následně spojeno navržení případných změn pro správnou funkčnost celé vzduchotechnické soustavy. To vše bude sloužit jako podklad pro nastavení příjemného prostředí pro 500 studentů právnické fakulty.
Kvalita vnitřního prostředí a energetické úspory jsou cílem majitelů nejen nových rodinných domů a moderních bytů. Pokročilé subtilní systémy větrání s rekuperací najdou své místo i v rekonstruovaných bytech staré zástavby. Jeden z takových bytů jsme navštívili při montáži a předání větracího systému Zehnder.
Odborný TZB-info doporučuje Od 1. 1. 2023 se výpočet dodané energie pro hodnocení energetické náročnosti budovy provádí s intervalem jedné hodiny, a to v budovách nebo zónách s chlazením, úpravou vlhkosti nebo s výrobou elektrické energie dle § 4 odst. 1 vyhlášky č. 264/2020 Sb., o energetické náročnosti budov.