Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Oválné potrubí pro vzduchotechniku má nahradit čtyřhranné potrubí

Pro vzduchotechnické potrubí lze využívat průřezy kruhové, čtyřhranné – tedy obdélníkové či čtvercové a nově také oválné, se kterým přichází společnost Lindab Ventilace. V rozhovoru pro redakci TZB-info a ESTAV.cz představil tuto inovaci Ing. Josef Lácha. Jaké jsou výhody oválu? A co systém nabízí?

Systém oválného potrubí vychází z klasického kruhového potrubí – spiro, kdy se kruhové potrubí roztáhne do oválného tvaru. Výrobce Lindab ventilace má za cíl nahradit tímto systémem dodnes používané čtyřhranné potrubí. Spojování potrubí probíhá systémem samec-samice, což znamená, že tvarovka se zasouvá do potrubí s EPDM pryžovým těsněním. Standardní systém pro čtyřhranné potrubí se musí k sobě sesadit a přes příruby a těsnění smontovat k sobě šrouby.

Hlavní výhody oválného potrubí v porovnání se čtyřhranným jsou:


  • Nižší cena než u čtyřhranného potrubí
  • Rychlá a jednoduchá montáž, nižší pracnost
  • Snadno dosažitelná těsnost třídy C

Materiál potrubí může být klasický pozinkovaný plech, popřípadě nerezové potrubí například pro potravinářské provozy, je možné vyrobit i potrubí z mědi, aluzinku, hliníku,“ odpovídá na dotaz redaktora Ing. Josef Lácha, produktový manažer Lindab Ventilace.

Více informací jako je například rozsah sortimentu nebo plány na rozvoj tohoto řešení získáte ve videu.

 
 
Reklama