Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Oválné potrubí pro vzduchotechniku má nahradit čtyřhranné potrubí

Pro vzduchotechnické potrubí lze využívat průřezy kruhové, čtyřhranné – tedy obdélníkové či čtvercové a nově také oválné, se kterým přichází společnost Lindab Ventilace. V rozhovoru pro redakci TZB-info a ESTAV.cz představil tuto inovaci Ing. Josef Lácha. Jaké jsou výhody oválu? A co systém nabízí?

Systém oválného potrubí vychází z klasického kruhového potrubí – spiro, kdy se kruhové potrubí roztáhne do oválného tvaru. Výrobce Lindab ventilace má za cíl nahradit tímto systémem dodnes používané čtyřhranné potrubí. Spojování potrubí probíhá systémem samec-samice, což znamená, že tvarovka se zasouvá do potrubí s EPDM pryžovým těsněním. Standardní systém pro čtyřhranné potrubí se musí k sobě sesadit a přes příruby a těsnění smontovat k sobě šrouby.

Hlavní výhody oválného potrubí v porovnání se čtyřhranným jsou:


  • Nižší cena než u čtyřhranného potrubí
  • Rychlá a jednoduchá montáž, nižší pracnost
  • Snadno dosažitelná těsnost třídy C

Materiál potrubí může být klasický pozinkovaný plech, popřípadě nerezové potrubí například pro potravinářské provozy, je možné vyrobit i potrubí z mědi, aluzinku, hliníku,“ odpovídá na dotaz redaktora Ing. Josef Lácha, produktový manažer Lindab Ventilace.

Více informací jako je například rozsah sortimentu nebo plány na rozvoj tohoto řešení získáte ve videu.


Lindab Ventilace
logo Lindab Ventilace

Nabízíme kompletní sortiment zahrnující VZT jednotky, požární klapky, čisté prostory, potrubní systémy, distribuční elementy, indukční jednotky, pasivní stropy a další příslušenství pro vzduchotechniku.