Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Jak funguje kapacitní měření vlhkosti v praxi?

Kapacitní senzory vlhkosti umožňují přesné měření relativní vlhkosti vzduchu i nedestruktivní stanovení vlhkosti materiálů. Využívají změnu dielektrických vlastností okolního prostředí, která ovlivňuje kapacitu senzoru. Jsou spolehlivé a mají rychlou odezvu.

Více zajímavých videí na estav.tvOn-line televize pro architekturu, stavbu a bydlení

Sledování relativní vlhkosti vzduchu je důležité pro zajištění optimální kvality vnitřního prostředí, jak z hlediska lidského komfortu, tak pro správnou funkci budovy a technologií. Relativní vlhkost vyjadřuje poměr mezi aktuálním obsahem vodní páry a maximálním možným množstvím, které může vzduch pro danou teplotu pojmout. Příliš nízká vlhkost může vést k problémům s dýcháním nebo pálení očí. Naopak příliš vysoká vlhkost vede k růstu plísní. Ideálně by se měla pohybovat v rozmezí 40–60 %.

Pro měření se nejčastěji používají kapacitní senzory, které fungují na principu změny kapacity kondenzátoru v závislosti na fyzikálních vlastnostech vzduchu. Senzor se skládá ze dvou elektrod a dielektrického materiálu mezi nimi. Ten absorbuje vlhkost z okolního vzduchu, což způsobuje změnu jeho relativní permitivity a tím i výsledné kapacity. Kapacitní senzory jsou kompaktní, stabilní a mají rychlou odezvu, jsou tedy vhodné pro široké spektrum aplikací.

Stejný princip lze aplikovat i na měření vlhkosti ve stavebních materiálech. Elektrody jsou přizpůsobeny pro kontakt s pevnou látkou, měření probíhá na základě změny dielektrických vlastností materiálu v závislosti na obsahu vlhkosti. Elektrické pole generované elektrodami proniká přibližně 5 cm do hloubky materiálu. Výsledkem je údaj o vlhkosti materiálu bez nutnosti jeho poškození. Pro přesné výsledky je však nutné zařízení správně nakalibrovat podle konkrétního materiálu.

Přečtěte si také Mini záznamníky dat testo pro teplotu a vlhkost Přečíst článek
 
 
Reklama