Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

--:--

Ohlédnutí za nedávným veletrhem ISH Frankfurt 2013

Ve dnech 12.–16. března 2013 se uskutečnil na výstavišti ve Frankfurtu n. M. další ročník veletrhu ISH. Veletrh je zaměřen na TZB především v oblasti klimatizace, topení, instalace, vybavení koupelen a v neposladní řadě využití obnovitelných zdrojů energie.

Veletrh ISH se koná jednou za dva roky. Předcházejícího ročníku v roce 2011 se tohoto významného veletrhu zúčastnilo více než 200 000 návštěvníků z více než 100 zemí světa. Letošní ročník potvrdil, že ISH si drží svoje dominantní postavení, vysokou odbornost a velký zájem firem zde vystavovat. Návštěvnost veletrhu ale zůstala v tomto roce za svým očekáváním. Část odborného publika dala přednost mezinárodnímu odborného veletrhu ventilace, klimatizační, měřicí, regulační a ekologické techniky CLIMATE WORLD 2013, který se prakticky ve stejném termínu konal v Moskvě. Na nižší návštěvnost měla též vliv sněhová kalamita ve Frankfurtu, která ovlivnila návštěvnost především v prvních dvou dnech po zahájení výstavy.

Společnost Ziehl-Abegg vystavovala na veletrhu ISH ve Frankfurtu i na CLIMATE WORLD v Moskvě. Co se týká exponátů na ISH, zde stěžejní zájem projevili návštěvníci o energeticky úsporná řešení ventilátorů. V souvislosti s povinností plnění evropské směrnice ErP (ErP stanovuje min. účinnosti ventilátorů v aplikacích uvnitř zemí EU) se na veletrhu projevil zvýšený zájem o EC ventilátory a o všechny typy AC ventilátorů, které splňují ErP2015 (zvýšené požadavky na účinnost, které budou vyžadovány od 1. 1. 2015). Z tohoto sortimentu stojí za zmínku především typová řada ventilátorů MAXvent owlet, obr. 1. Dalšími energeticky úspornými řešeními jsou ventilátorové systémy ZAwall (obr. 2) a ZAplus, které na obr. 3 prezentuje předseda představenstva Ziehl-Abegg pan Peter Fenkl.

Obr. 1 MAXvent owlet
Obr. 1 MAXvent owlet
Obr. 2 ZAwall
Obr. 2 ZAwall
Obr. 3 Peter Fenkl prezentuje ventilátorový systém ZAplus
Obr. 3 Peter Fenkl prezentuje ventilátorový systém ZAplus

Proč používat ventilátory MAXvent owlet?

Důvodem jejich vývoje bylo především zavedení evropské směrnice 2009/125/ES (tzv. směrnice ErP), která předepisuje minimální účinnosti pro ventilátory s příkonem od 125 W do 500 kW. Modernizací výrobní řady ventilátorů MAXvent 2 jsme dosáhli toho, že nové ventilátory MAXvent owlet bez výjimek splňují novou evropskou směrnici pro rok 2015 (tzv. ErP2015) a tím nabízejí uživatelům už nyní lepší technické parametry ve srovnání se stávajícími výrobky. Vývoj ventilátoru MAXvent owlet byl mezinárodní projekt, který se uskutečnil ve spolupráci vývojových inženýrů z firmy Ziehl-Abegg v Německu a ve Francii. Vrtule je vyrobena z kompozitního materiálu ZAmid. ZAmid je osvědčený materiál, který Ziehl-Abegg již používá pro výrobu radiálních volně oběžných kol a za který jsme získali během posledních měsíců již několik ocenění. Tento kompozitní materiál má mechanickou pevnost podobnou oceli, ale je výrazně lehčí. Kromě toho jsou vrtule z materiálu ZAmid vyráběny z jednoho kusu bez svárů a jejich tvar je optimalizovaný na základě znalostí z oboru bioniky. Ventilátor MAXvent owlet s vrtulí z materiálu ZAmid vydrží mnohem vyšší obvodové rychlosti než obdobné produkty.

Komplexnost řešení MAXvent owlet

Ventilátory MAXvent owlet se vyrábějí ve třinácti produktových velikostech, a to v průměrech od 310 mm do 1400 mm. Výrobce ventilátorů Ziehl-Abegg s tímto novým výrobkem zásadně zlepšil ventilátor, který je v současné době masivně používán v oblasti TZB a dále např. ve větrných elektrárnách, kogeneračních jednotkách, v technologiích odpadních vod, u výměníků tepla, chlazení výkonových transformátorů, v aplikacích sušení, např. sušení rostlin pro potravinářské účely a v mnoha dalších aplikacích.

Uživatelé ventilátorů Ziehl-Abegg mají sami možnost si pro svoje účely navrhnout optimální ventilátor, k tomuto složí návrhový program ventilátorů FANselect, který je dostupný na www.ziehl-abegg.cz

V porovnání se stejnou velikostí jiných konkurenčních ventilátorů dosáhneme vyššího statického tlaku, až do cca 2200 Pa. V mnoha případech lze použít výkonově slabší motor než u stávajících produktů.

Jako příklad uvádíme výkonové křivky a příkony potrubního ventilátoru s průměrem lopatek 800 mm (obr. 4):

Obr. 4 Výkonové křivky a příkony potrubního ventilátoru
Obr. 4 Výkonové křivky a příkony potrubního ventilátoru
Obr. 5 ISH Frankfurt 2013, diskuze o ventilátorech MAXvent owlet
Obr. 5 ISH Frankfurt 2013, diskuze o ventilátorech MAXvent owlet

Na veletrhu ISH ve Frankfurtu seznámil předseda představenstva Ziehl-Abegg pan Peter Fenkl (na obr. 5 vlevo) s úspornými ventilátory MAXvent owlet ministryni životního prostředí Hesenska paní Luzia Puttrich, ředitele veletrhu pana Wolfgang Marzin, starostu Frankfurtu pana Peter Feldmann a vedoucího jeho sekretariátu pana Uwe Becker.

Závěrem alespoň stručná informace o exponátech ZAwall a ZAplus

ZAwall je více menších ventilačních modulů v jedné ventilátorové stěně. ZAwall má nízké nároky na zástavnou plochu a šetří energii. Tento systém doporučujeme použít všude tam, kde je vyžadován nepřetržitý provoz vzduchotechnických zařízení (chlazení nebo klimatizace, např. serverů) a porucha zařízení by způsobila následné zničení technologie nebo způsobila jiné škody.

ZAplus je ventilátorový systém s optimalizovanou skříní s přídavnými statickými lopatkami. Tento speciální difuzor výrazným způsobem zvýší účinnost ventilátoru. Sériově se vyrábí pro průměry ventilátorů 500 mm, 630 mm a 800 mm. ZAplus má svoje uplatnění především u chladírenských zařízení a pro venkovní jednotky tepelných čerpadel. Používá se ale také pro cirkulaci vzduchu ve sklenících, pro provětrávání farem při chovu zvířat a zajištění cirkulace teplého vzduchu např. v průmyslových budovách nebo ve skladech.

V případě zájmu o tyto technologii získáte více informací u Ziehl-Abegg s.r.o.


Ziehl-Abegg s.r.o. Brno
logo Ziehl-Abegg s.r.o. Brno

Výrobce širokého sortimentu axiálních, radiálních, diagonálních a tangenciálních ventilátorů. Portfolio výrobků pokrývá požadavky OEM partnerů, výrobců vzduchotechnických a chladírenských zařízení, výrobců filtračních zařízení a technologických celků. ...