Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Středotlaké potrubní ventilátory s vysokou účinností

Firma Ziehl-Abegg představila na nedávném veletrhu Mostra Convegno v Miláně tiché ventilátory MAXvent 3 „owlet“. Jde o nástupce doposud zavedených ventilátorů MAXvent 2. Nové ventilátory mají nejen nízkou hlučnost, ale vyznačují se též velmi úsporným provozem, zajímavým moderním designem lopatek s nového speciálně vyvinutého materiálu pro tento účel.

Axiální ventilátor MAXvent 3 „owlet“ (viz obr.) má konvenční normovaný asynchronní motor s volitelnou účinností třídou IE2 nebo vyšší. Vrtule ventilátoru je vyrobena ze speciálního kompozitního materiálu ZAmid, pro který je typická velmi vysoká mechanická pevnost a chemická odolnost.

Výrobce ventilátorů Ziehl-Abegg s tímto novým výrobkem zásadně zlepšil ventilátor, který je v současné době používán například ve větrných elektrárnách, kogeneračních jednotkách, technologiích odpadních vod, u výměníků tepla, chlazení výkonových transformátorů a aplikacích sušení, např. sušení rostlin pro potraviny.

Ventilátor MAXvent 3 „owlet“ dává více vzduchu, má nižší spotřebu elektrické energie a nižší hlukové emise. V každém případě splňuje novou evropskou směrnici ErP, která předepisuje minimální účinnosti ventilátorů. Už dnes je účinnost tohoto ventilátoru daleko vyšší než předepisuje směrnice ErP pro rok 2015. Tento ventilátor s tradičním asynchronním motorem spotřebuje o 15 % méně elektrické energie než současné podobné produkty na trhu. Tímto ale další vývoj směrem k úsporám elektrické energie nekončí. MAXvent 3 „owlet“ bude k dispozici též s energeticky úspornými motory ECblue v účinností třídě IE4 a je již dnes dodáván s konvenčními motory ve třídě IE3.

Axiální ventilátor MAXvent 3 „owlet“
Axiální ventilátor MAXvent 3 „owlet“

Jak již bylo zmíněno, axiální ventilátor má vrtuli vyrobenou z nově vyvinutého kompozitniho materiálu ZAmid. ZAmid je materiál, za který získal Ziehl-Abegg během posledních měsíců již několik ocenění. Tento kompozitní materiál má mechanickou pevnost, která je podobná oceli, ale je výrazně lehčí. Kromě toho jsou vrtule z materiálu ZAmid vyráběny z jednoho kusu bez svárů a jejich tvar je optimalizovaný na základě znalostí z oboru bioniky. Ventilátor MAXvent 3 „owlet“ s vrtulí z materiálu ZAmid vydrží mnohem vyšší obvodové rychlosti než podobné produkty.

Vývoj tohoto nového ventilátoru je mezinárodní projekt, který byl vyvinut ve spolupráci vývojových inženýrů z firmy Ziehl-Abegg ve Francii a Německu. Ziehl-Abegg kromě ventilátorů též vyrábí regulátory otáček a frekvenční měniče pro aplikace v chladírenské a klimatizační technice a vzduchotechnice všeobecně.

Velkou výhodou je, že ventilátory, motory a regulátory pocházejí z jedné společnosti a byly vyvinuty u Ziehl-Abegg ve vzájemném technickém souladu. Žádný jiný výrobce nemůže nabídnout ideální kombinaci těchto tří součástí, které jako ucelený systém mají zásadní vliv na celkovou účinnost výrobku a zajišťují minimální provozní náklady. MAXvent 3 „owlet“ je dalším krokem vpřed v oblasti energetické účinnosti.

Ziehl-Abegg zahajuje výrobu "MAXvent 3 „owlet" ve třinácti produktových velikostech, a to v průměrech od 310 mm do 1400 mm. Tento ventilátor zvládá tlaky až 1800 Pa (statický tlak metoda měření typu A). Pro další informace navštivte stránky www.ziehl-abegg.com/cz nebo kontaktujte pracovníky Ziehl-Abegg s.r.o. Brno.


Všeobecně o firmě Ziehl-Abegg
Firmu Ziehl-Abegg založil v roce 1910 v Berlíně Emil Ziehl. Podnik se zavedl nejprve v oboru elektromotorů. V dalších padesáti letech byly vyvinuty a s velkým úspěchem uvedeny na trh ventilátory s motory s vnějším rotorem. Již více než 100 let klade firma největší důraz při vývoji, výrobě a prodeji vlastních produktů na vysokou účinnost a nejvyšší kvalitu. Dnes patří Ziehl-Abegg mezi přední mezinárodní firmy v oblasti výroby vzduchotechnických komponentů a pohonů, vč. regulační techniky. Vyrábíme ventilátory o průměrech 190 mm až 1400 mm, které zajišťují optimální dynamiku vzduchu v nejrůznějších aplikacích. Příkladem oblastí použití je nejenom tepelná a chladicí technika, klimatizační technika a technika pro čisté prostory, ale i zemědělská a železniční technika. Další významnou oblast představují elektromotory, které zajišťují pohon u výtahů, lékařských zařízení, provoz technických zařízení pod vodou a elektropohony autobusů. Firma Ziehl-Abegg má své hlavní sídlo v Německu v mateřském závodě v Künzelsau. V blízkých výrobních závodech pracuje ca. 1700 zaměstnanců. Celkem má Ziehl-Abegg 8 výrobních a 7 montážních závodů. Společnost je zastoupena po celém světě 29 pobočkami, jejichž prostřednictvím se prodávají výrobky do více než 100 zemí světa. Celosvětově firma zaměstnává více než 3100 pracovníků.


Ziehl-Abegg s.r.o. Brno
logo Ziehl-Abegg s.r.o. Brno

Výrobce širokého sortimentu axiálních, radiálních, diagonálních, tangenciálních ventilátorů, výtahových pohonů. Portfolio pokrývá požadavky OEM partnerů, výrobců vzduchotechnických, chladírenských zařízení, filtračních zařízení a technologických celků. ...