Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Větrací jednotky MELTEM – optimální řešení protihlukového opatření rodinných domů a bytů v okolí pražského letiště

Letiště Václava Havla dotuje protihlukové opatření, které zajistí obyvatelům v okolí startovacích a přistávacích koridorů kvalitnější a komfortnější bydlení.

Cílem opatření je snížení dopadu hlučnosti z leteckého provozu na vnitřní prostory domů a bytů v blízkém okolí při pravidelné výměně vzduchu. Hygienická norma předepisuje jasné hodnoty pro výměnu vzduchu na osobu i tzv. ochranu stavební substance. Větrání okny sice výměnu zajistí, ale hluk z letadel prochází v plné síle do obytných místností.

Kritéria dotace jsou příznivá i pro životní protředí, podmínkou větracího systému je rekuperace. Jelikož se jedná o stávající budovy, je ze strany osob čerpající dotaci větší zájem o lokální/decentrální větrací jednotky se zpětným ziskem tepla. Jejich instalace nepředstavuje výraznější stavební zásah a je podstatně snazší než centrální systémy se složitým vzduchovodným potrubím. Zpravidla se jádrovým vrtáním připraví otvor do obvodové stěny, do kterého se osadí větrací jednotka. Venkovní strana obvodové stěny se zakončí krytem, který je u kvalitních jednotek vybavený okapničkou odvádějící kondenzát mimo fasádu.

Při výběru lokálních jednotek je všeobecně nejdůležitější větrací výkon, hlučnost samotné jednotky, zvuková neprůzvučnost a odolnost vůči nárazovému větru. V případě okolí letiště je kladený důraz hlavně na neprůzvučnost, chcete-li hlukovou izolaci. Všechny tyto uváděné hodnoty by měly být doloženy věrohodnými zkušebnami, v ideálním případě komplexním certifikátem jako je např. Deutsches Institut für Bautechnik (DIBt).

Díky dlouhodobým aktivitám, špičkovým parametrům i bezkonkurenčním vlastnostem lokálních rekuperačních jednotek M-WRG-II, se společnosti MELTEM podařilo oslovit řadu dotčených obyvatel v okolí letiště. Jednotky M-WRG-II dosahují vysoké hlukové neprůzvučnosti až 70 dB a jejich provoz je velice tichý a energeticky nenáročný. Jsou certifikované i pro pasivní domy a tím splňují ty nejnáročnější požadavky a trendy moderní výstavby.

Německý výrobce lokálních rekuperačních jednotek MELTEM nenechává nic náhodě a všechny rozhodující parametry nechává certifikovat u uznávaných zkušeben. Samozřejmostí je již zmíněná certifikace DIBt.

Jednotky společnosti MELTEM

 • vynikají vysokým výkonem 10–100 m3/hod. Jejich kapacita tedy zajistí výměnu vzduchu v prostoru s půdorysem do 50 m2 podlahové plochy, při standardní výšce 2,55 m.
 • jsou velmi tiché a hlučnost (hladina akustického tlaku LpA V dB, 10 m2) začíná na 8,4 dB.
 • disponují špičkovou akustickou izolací (Dnew) do 70 dB.
 • díky PET výměníku vrací až 94 % tepla zpět do místností a při volbě Entalpického výměníku i 45 % vlhkosti.
 • díky radiálním ventilátorům odolávají nárazovému větru a ten neovlivňuje jejich zpětný zisk tepla.

Větrací jednotky se zpětným ziskem tepla M-WRG-II i M-WRG-S jsou výjimečné nejen svými špičkovými technickými parametry, ale jsou unikátní ve své flexibilitě a možnosti větrat najednou více místností i odvětrat koupelnu s WC při použití krátkých potrubních vzduchovodů.

Provedení na omítku
Provedení na omítku
Provedení pod omítku
Provedení pod omítku
Provedení pod omítku s napojením další místnosti
Provedení pod omítku s napojením další místnosti
Integrovaná montáž do stěny U2
Integrovaná montáž do stěny U2

Ochrana proti vlhkosti – ochrana proti hluku

 • ochrana před škodami z vlhkosti
 • větrání bez venkovního hluku
 • zabránění tvorby plísní
 • vysoký akustický izolační účinek
 • ochrana stavební substance
 • téměř nehlučný provoz (tedy ideální pro místnosti na spaní)

Zdravé bydlení – úspora energie

 • pohoda díky čistému a předehřátému vzduchu
 • úspora nákladů na topení a snížení emisí CO2
 • příznivé pro alergiky díky výkonnému filtru vzduchu
 • extrémně nízká spotřeba energie
 • možnost realizace nízkoenergetického domu
 • bez průvanu

Lokální rekuperační jednotky společnosti MELTEM jsou lídrem na německém trhu a postupně si budují dobré jméno po celé Evropě. Objevte jejich bezchybnou funkčnost, unikátní provedení i dokonalé vlastnosti.

Obchodní oddělení pro ČR a Slovensko, Dušan Hanzík, d.hanzik@meltem.com, +420 606 603 073


Meltem Wärmerückgewinnung GmbH & Co. KG
logo Meltem Wärmerückgewinnung GmbH & Co. KG

MELTEM - tradiční německý výrobce a dodavatel unikátních větracích jednotek s rekuperací M-WRG-II, M-WRG-S i odtahových ventilátorů VARIO. Již 40 let vyvíjí a zdokonaluje své výrobky nedaleko bavorského Mnichova. Made in Germany je zárukou pro stávající ...