Vlhkost vzduchu v interiéru a její vliv na zdraví obyvatel
Běžným nedostatkem moderních budov je velmi často nízká relativní vlhkost v interiéru v zimním období. Především u komerčních, administrativních budov, zdravotnických zařízení a dalších rozsáhlejších objektů s nuceným větráním, je nízká hodnota vlhkosti častým problémem. Jak ji řešit? A proč musíme řešit vlhkost vzduchu?
Možná důležitější otázkou než „jak to řešit“ je proč to řešit. Nedostatečná vlhkost totiž není jen jakýmsi snížením komfortu, ale zdraví a doslova život ohrožující situací.
Lidské tělo obsahuje přes 60 % vody, lidský mozek dokonce 90 % vody. Sliznice, které jsou bránou do našeho těla, plní ochrannou funkci jen při dostatečné vlhkosti, která udržuje povrchový hlen, odvádějící nebezpečné látky. Význam vody je nejmarkantnější při dýchání: k výměně plynů – kyslíku a oxidu uhličitého – dochází v plicních alveolách při teplotě 38 °C a vlhkosti 100 %. Tuto vlhkost dotuje naše tělo a nedostatek vody vede k dehydrataci se všemi negativními důsledky. Čím nižší je vlhkost okolního vzduchu, tím více tekutin se z našeho těla odvádí.
Další nebezpečí nedostatečné vlhkosti vzduchu zmiňuje Ing. Petr Andres, zakladatel společnosti Flair, která vyvíjí a prodává technologie na zvlhčování ale i odvlhčování vzduchu.
Podívejte se na rozhovor plný zajímavých informací o vlhkosti vzduchu a jeho vlivu nejen na zdraví obyvatel ale i na materiály či přístroje. Jakým způsobem funguje adiabické a izotermické zvlhčování vzduchu? Jak udržovat správnou vlhkost v bytě?
Zaujal vás rozhovor?
Podívejte se na další videa redakcí TZB-info a ESTAV.cz z veletrhu Aquatherm 2020, nebo na videa na našem Youtube kanálu.