Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Větrání a klimatizace
Archiv článků od 9.4.2007 do 2.7.2007

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

18.6.2007
Vladimír Zmrhal, Miloš Lain, František Drkal, Jan Hensen*, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí, *Technische Universiteit of Eindhoven, Center for Building & Systems TNO

Článek se zabývá ověřením potřebných výkonů zdroje chladu pro klimatizační zařízení velmi rozsáhlé, nově stavěné administrativní budovy v Praze. Cílem energetické studie je najít optimální režim provozu, který využije akumulační schopnosti budovy, dovolí snížit nominální výkon zdroje chladu a tím snížit spotřebu energie pro chlazení.

11.6.2007
Ing. Jan Vidim

V praxi se u systémů měření a regulace velmi často setkáváme s chybně nainstalovanými čidly nebo jejich částmi. Nesprávná instalace má zásadní vliv na funkci celého regulačního okruhu. Článek shrnuje několik základních pravidel pro montáž čidel.

4.6.2007
Ing. Miroslav Urban, Prof. Ing. Karel Kabele, CSc., Ing. Daniel Adamovský, PhD., Ing. Michal Kabrhel, PhD., Ing. Roman Musil, ČVUT v Praze, Stavební fakulta, katedra TZB

Další článek týkající se problematiky nového způsobu hodnocení energetické náročnosti budov (dále "ENB") bude zaměřen na stávající budovu veřejného sektoru - budovu školy o podlahové ploše větší než 1000m2. Škola disponuje energetickým auditem, na jehož základě Obecní úřad uvažuje o její částečné rekonstrukci. Z tohoto důvodu je k projektové dokumentaci stavby nutné provést výpočet energetické náročnosti budovy a vystavit průkaz ENB. Průkaz ENB bude poté umístěn na veřejně přístupném místě v budově.

4.6.2007
Martin Hurych, IMI International

Současné regulátory a regulační ventily mohou, alespoň teoreticky, uspokojit naše neustále rostoucí nároky na komfortní vnitřní klima a na minimalizaci nákladů na chlazení. Každý z nás však zná situaci, kdy i ta nejmodernější technika selhává a neplní funkce, jež její výrobce slibuje v neustále obsažnějších manuálech a příručkách. Nejčastější příčinou tohoto stavu je nesplnění základních hydronických podmínek. Teprve po jejich dosažení je možné očekávat stabilní a přesnou regulaci.

31.5.2007
Multi-VAC spol. s r.o.

Větrací jednotka MARTA je vzhledem ke svému vzduchovému výkonu a konstrukci určena pro lokální větrání jednotlivých místností a to jak bytového tak administrativního typu, za účelem zlepšení kvality vzduchu s minimálními provozními a investičními náklady.

28.5.2007
Ing. Libor Novák, Ing. Renata Straková

Plnění požadavků EU ve vztahu k prosazování politiky úspor energie a implementace směrnice o energetické náročnost budov (ENB) do naší legislativy padá u nás především na hlavu ředitele odboru ekologické energetiky MPO, pana Ing. Ladislava Pazdery. Tohoto tématu se týká i první část našeho rozhovoru.

28.5.2007
Nativa spol. s r.o.

Teplo v rodinném, bytovém domě nebo jiném stavebním objektu je používáno zpravidla na vytápění, ohřev větracího vzduchu a ohřev teplé vody. Je zcela jedno jaké topné médium používáme (plyn, elektřin, uhlí, biomasa) nebo jejich vzájemnou kombinaci. Ve své podstatě je to stejné teplo, za které platíme ovšem různou cenu.

21.5.2007
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., Ing. Miloš Lain, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Co vše je potřebné brát v úvahu pro optimální návrh výústek je tématem II dílu článku o distribuci vzduchu. Přehled základní typů výústek včetně celé řady fofografií, hlavní zásady jejich návrhu a definice vstupních parametrů. Článek je určen studentům a odboprné veřejnosti.

15.5.2007
REHAU, s.r.o.

Bezúdržbové systémy vytápění vhodné pro velkoprostorové objekty je téma následujícího článku a zároveň součást odborného CD, které je přílohou sborníku konference Vytápění 2007 v Třeboni. Na konferenci Vás srdečně zve pořádající sekce Vytápění STP i redakce TZB-info a těšíme se na viděnou.

14.5.2007
Martin Jindrák, ATREA s.r.o.

Druhá část článku se věnuje principu rovnotlakého větracího systému a konkrétnímu řešení větrání v rámci revitalizace decentrálního systému větrání bytové jednotky. Jak jinak, než s využitím rekuperace odpadního tepla.

14.5.2007
STP - Společnost pro techniku prostředí

Správná volba 2007 je již tradiční název odborných seminářů, které jsou letos nabity zcela novými informacemi a novými produkty pro letošní "topenářskou a chlaďařskou sezónu".

7.5.2007
Martin Jindrák, ATREA s.r.o.

Článek navazuje na teoretické předpoklady autora publikované dříve týkající se použití větracích systémů s využitím rekuperace odpadního tepla, která jsou vhodná k zajištění optimálního mikroklimatu v interiéru bytů s důrazem na úspory energie a nutnost stálého větrání.

2.5.2007
AMBASSADE DE FRANCE EN REPUBLIQUE TCHEQUE

Ekonomická mise Francouzského velvyslanectví v ČR a francouzská exportní agentura Ubifrance ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem životního prostředí a Českou energetickou agenturou pořádají v Praze ve dnech 31. 5. a 1. 6. 2007 konferenci o energetické účinnosti.

23.4.2007
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., Ing. Miloš Lain, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Rozhodující vliv na proudění vzduchu, teplotní pole a tím i pole koncentrací škodlivin má přívodní výusť. Článek řeší problematiku hygienických požadavků, základní terminologie a způsob distribuce vzduchu. Je určen odborné veřejnosti.

17.4.2007
Veletrhy Brno, a.s.

Větrací a klimatizační technika proniká do nejširšího spektra lidské činnosti. Vývoj úpravy vzduchu, který začínal jednoduchými úpravami pro zpříjemnění života či pro zdokonalení výrobních procesů, dospěl do stadia, kdy kvalitní prostředí pro osoby v budovách, dopravních prostředcích i definované prostředí pro výrobní procesy je nezbytné.

9.4.2007
Jan Schwarzer, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Jedná se o druhé pokračování série článků zabývajících stanovením součinitelů místních odporů ve vzduchotechnice s využitím počítačové mechaniky tekutin (CFD). Předmětem textu je tvarovka S kus. Článek je určen odborníkům.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama