Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Větrání a klimatizace
Archiv článků od 17.12.2007 do 24.3.2008

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

24.3.2008
Prof. Ing. František Drkal, CSc.

Druhý díl řeší výchozí údaje pro dimenzování větrání prostor garáží s různými frekvencemi výjezdů vozidel. Zpřesňuje a upozorňuje na celou řadu okrajových podmínek, které je pro správný návrh nutné respektovat. Článek je určen odborné veřejnosti.

24.3.2008
Ing. Miroslav Urban, prof.Ing.Karel Kabele, CSc., Ing. Daniel Adamovský, PhD., Ing. Michal Kabrhel, PhD., Ing. Roman Musil, ČVUT v Praze, Stavební fakulta, katedra TZB

Poslední ze série článků týkající se problematiky nového způsobu hodnocení energetické náročnosti budov (dále "ENB") bude zaměřen na zástupce panelové výstavby. Pro tento typ objektu bude vzhledem k plánované rekonstrukci od 1. ledna 2009 vyžadován průkaz energetické náročnosti budovy podle vyhlášky 148/2007 Sb. Panelový dům disponuje energetickým auditem, na jehož základě (doporučení) městská část provede jeho rekonstrukci. Článek věcně přibližuje nový způsob hodnocení energetické náročnosti budov jak z pohledu filosofie výpočtu, tak z pohledu jeho praktického provádění vzhledem k rozsahu prací a jejich náročnosti.

17.3.2008
Prof. Ing. František Drkal, CSc.

I díl tématu návrh větrání garáží se zabývá obecnými principy. Co mají obsahovat podklady a jak dimenzovat? Článek určen odborné veřejnosti z řad projektantů VZT, případně studentům vysokých škol.

5.3.2008
POLMAR EU s.r.o.

Společnost POLMAR EU je výhradním distributorem střešních ventilátorů zn. UNIWERSAL pro Českou a Slovenskou republiku. Speciálním sortimentem jsou sklolaminátové střešní ventilátory vhodné do výbušného a kyselého prostředí.

18.2.2008
Ing. V. Galád, Ing. J. Matějček CSc., Ing. V. Müller, J. Ráž

Úvodní článek seriálu kterým chtějí autoři ukázat možnosti podstatného zvýšení úspor tepla při vytápění budov a při provozu tepelných zařízení. Snahou je hledání souvislostí a vztahů, kterými lze vysvětlit chování dynamických otopných soustav v reálném provozu a rozdíl mezi předpokládanými a reálnými úsporami tepla v otopných soustavách osazených regulační technikou.

12.2.2008
Miloš Lain - odborný garant konference

Ve dnech 6. a 7. února 2008 proběhla v pořadí již 18tá konference Klimatizace a větrání 2008, organizovaná Odbornou skupinou 01 Společnosti pro techniku prostředí.

11.2.2008
Vladimír Zmrhal, Miloš Lain, František Drkal, Ústav techniky prostředí, Fakulta strojní, České vysoké učení technické v Praze

Cílem počítačové simulace bylo prověřit tepelný stav prostředí v zasklených lodžiích. Větrání lodžií je přirozené neupraveným venkovním vzduchem. Průtok větracího vzduchu závisí na účinku větru a rozdílu hustot vzduchu. V článku jsou presentovány výsledky a analýzy simulačních výpočtů v letním období.

5.2.2008
Progres Partners Advertising, s.r.o.

Nejlepší přehled o tom jak ušetřit za teplo a vodu nabídne i letos mezinárodní veletrh Aqua-therm Nitra, který začíná právě dnes na výstavišti Agrokomplex a potrvá až do pátku 8. února.

21.1.2008
Ing. Miroslav Urban, prof. Ing. Karel Kabele, CSc., Ing. Daniel Adamovský, PhD., Ing. Michal Kabrhel, PhD., Ing. Roman Musil, ČVUT v Praze, Stavební fakulta, katedra TZB, Thákurova 7, Praha 6

Ukázka zpracování konkrétního příkladu energetického hodnocení školní budovy v NKN s celou řadou dílčích tabulkových výstupů. Článek je určen odborné veřejnosti jako vyukový příklad zadávaní dat do výpočtového nástroje (NKN).

16.1.2008

Prestižní veletrh Aqua-therm Praha opět potvrdil své mimořádné postavení na poli prezentace firem a setkávání odborné veřejnosti. Více než 40 tisíc návštěvníků mělo možnost vidět expozice 466 vystavovatelů.

14.1.2008
Pawel Wargocki, překlad Ing. Luboš Forejt, International Centre for Indoor Environment and Energy, Technical University of Denmark

Experimenty v laboratoři i v reálných podmínkách ukazují, že zlepšení kvality vzduchu ve vnitřním prostředí zlepšuje výkonnost kancelářské práce. Současné výsledky tvoří silný argument pro poskytování vzduchu ve vnitřním prostředí v lepší kvalitě než je minimální úroveň požadovaná současnými normami.

10.1.2008
REHAU, s.r.o.

Příspěvek na úvod v krátkosti popisuje princip vytápění / chlazení betonových dílů. V následujícím textu pak nastiňuje základní informace a tipy pro projektanty TZB. Dozvíte se, například, jakým způsobem se umisťuje trubka do betonového potěru, které hydraulické varianty napojení jsou vhodné a jakých výkonů je možno docílit různým provedením BKT.

31.12.2007
Pawel Wargocki, překlad Ing. Luboš Forejt, International Centre for Indoor Environment and Energy, Technical University of Denmark

Cílem tohoto článku je shrnout výsledky získané z nových experimentů v laboratoři a v reálných podmínkách, které naznačují, že nízká kvalita vzduchu má negativní vliv na výkonnost administrativní práce; porovnat dlouhodobé náklady na zvýšení kvality vzduchu ve vnitřním prostředí v administrativní budově, diskutovat důsledky pozorovaných výsledků na budovu a návrh klimatizačního systému.

17.12.2007
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., Ing. Miloš Lain, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

II. díl článku řeší celou řadu praktických doporučení pro návrh a následné uvedení celého systému do provozu. Volba kvalitnějšího systému větrání a klimatizace provozovny představuje sice vyšší pořizovací náklady, ale provozní náklady mohou být výrazně nižší, naopak výrazně vyšší je kvalita vnitřního prostředí provozovny.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama