Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Větrání a klimatizace
Archiv článků od 7.4.2008 do 13.8.2008

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

13.8.2008
Siemens, s.r.o., Ing. Vlastimil Kojzar

Na základě rostoucích požadavků zákazníků na větší světlost škrticích klapek a také na větší zavírací tlak Δps rozšiřuje společnost Siemens stávající řadu škrticích klapek řady VKF46... (DN40 až DN400) o nové škrticí klapky s typovým označením VKF46... (DN450 až 600) a VKF46...TS (DN350 až DN600).

28.7.2008
Ing. Miloš Lain, PhD., Ing. Vladimír Zmrhal, PhD.

Článek se zabývá ověřením mikroklimatu v uzavřeném proskleném spojovacím tubusu u nově stavěné administrativní budovy. Cílem energetické studie je ověřit přirozené větrání komunikačního uzlu v letním období, parametry vnitřního prostředí a optimalizace velikosti otvorů a režimu provozu.

9.7.2008
Tisková informace

V doprovodném programu mezinárodního veletrhu je mimo jiné Mezinárodní sympozium tepelných čerpadel, sympozium na téma absorpční chlazení, informace o nejnovějším vývoji v oblasti energeticky účinných ventilátorů, akce pro uživatele a provozovatele chladicích zařízení pro použití v potravinářských obchodech.

7.7.2008
Doc. Zbyněk Svoboda

Vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu č.148/2007 Sb. a výpočet energetické náročnosti budov patří v poslední době k velmi diskutovaným tématům, a to nejen na tomto webu. Není divu - předložení průkazu energetické náročnosti budovy začíná být často požadováno již dnes, a to je teprve začátek, protože od ledna 2009 začne být zpracování energetického průkazu zcela běžnou součástí většiny projektů.

7.7.2008
Szymon Firląg, Joanna Rucińska, Instytut Ogrzewnictwa i Wentylacji, Warszawa, Poland

Pro předehřev větracího vzduchu například u nízkoenergetických nebo pasivních domů se užívají zemní výměníky, ale k určení správných rozměrů výměníku obvykle nejsou k dispozici široce dostupné a dostatečně přesné prostředky.

5.7.2008
Redakce TZB-info, Ing. Dagmar Kopačková, Bc.Pavel Mazura, foto Jitka Kabelová

Na stránkách TZB-info jsme Vás i letos zvali na TZB Houštecký cyklomaraton, který se konal tradičně na přelomu školního roku a začátku prázdnin, tentokrát v sobotu 28.6.2008.

3.7.2008

Firma REMKO pochází sice z německého Westfálska, ale stejnojmenné podniky dnes najdete po celé Evropě. U nás se etablovala s teplovzdušnými agregáty v mobilním i stacionárním provedení již před 15 roky. Sortiment postupně rozšířila o klimatizační jednotky a odvlhčovače vzduchu.

23.6.2008
Ondřej Šikula, Ing. Ph.D., VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav TZB

Cílem příspěvku je prezentovat dopad vybraných variant úprav okolí OT na proudění vzduchu, tepelný výkon deskového OT a možnost eliminace klesajících chladných proudů vzduchu od okna ve střešních nadstavbách.

18.6.2008
FLAIR, a.s., Ing. Petr ANDRES

Nároky na udržení specifických podmínek v náročných výrobních prostorách ve farmaceutickém, potravinářském a elektrotechnickém průmyslu přivedly na trh novou kategorii adsorpčních odvlhčovacích zařízení, která jsou schopna dosahovat výrazně nižších hodnot vlhkosti, než při použití kondenzačního principu odvlhčení.

17.6.2008

Příručka "Technická zařízení budov prakticky" je určena pro projektanty, architekty, stavební firmy, ale i investory staveb. Jedná se o jednu z nejucelenějších publikací zabývajících se TZB na našem trhu. Díky ní získáte dokonalý přehled o stavebně-technických zásadách pro navrhování, posuzování a realizaci TZB.

9.6.2008
Ing. Olga Rubinová Ph.D., VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav TZB

Při přímém větrání okny je intenzita i efektivita bezprostředně závislá na lidském faktoru. Řízené větrání zajišťuje, aby byl objekt větrán pouze tehdy, když je to z hygienických nebo technických důvodů nezbytné. II díl článku se věnuje renovaci decentrálních systémů větrání.

2.6.2008
Jiří Beranovský, Ing. Petr Kotek, Ph.D., Petr Vogel, EkoWATT, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie

Určení správné kombinace akumulační schopnosti budovy, stupně prosklení a orientace oken je cestou k optimalizaci nákladů na vytápění a chlazení.

26.5.2008
Olga Rubinová, Ing.Ph.D., VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav TZB

Vzduchotechnika patří mezi systémy TZB, které významným způsobem přispívají ke zdravému bydlení. Její životnost je nižší než životnost budovy, proto jako u jiných systémů TZB je nutné přistupovat po dobu její životnosti k její renovaci. V článku jsou shrnuty požadavky, které jsou dnes kladeny na moderní zařízení pro bytové větrání, a nastíněny aktuální větrací systémy, které lze v bytových objektech aplikovat, včetně přestavby systémů stávajících.

12.5.2008
Olga Rubinová, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav TZB

Cílem příspěvku je analýza tepelného chování půdní vestavby s důrazem na letní tepelné podmínky. V současné době je v rámci výzkumného záměru IEA BCS Annex 50 - Prefabrikace systémů pro nízkoenergetickou renovaci obytných obudov, který řeší možnosti prefabrikace střešních nástaveb s obytnou funkcí zpracována analýza 9 variant systémů větrání a vytápění, z nichž samozřejmě pouze některé obsahují systém umožňující aktivní chlazení v letním období, přičemž je všeobecně známo, že právě letní období je z hlediska komfortu bydlení pod střechou kritické.

28.4.2008
Ing. Olga Rubinová PhD., ing. Aleš Rubina

Příspěvek byl presentován na letošní konferenci Klimatizace a větrání 2008 ,zabývá se možnostmi matematického modelování vnitřního prostředí polní nemocnice. Matematický model musí zohlednit minimální tepelnou akumulaci, určitou průvzdušnost obálky, významný vliv podloží a také netypický tvar sledovaného objektu. Cílem modelu je prognóza tepelného chování stanové konstrukce za různých klimatických podmínek a různé zeměpisné polohy.

7.4.2008
Kateřina Klánová, Státní zdravotní ústav, lektorovala Ariana Lajčíková

Článek vyhodnocuje a shrnuje poznatky ve vyšetřování koncentrací mikroorganismů v ovzduší. Kvalita vnitřního prostředí je ovlivněna koncentrací mikroorganismů. Tato koncentrace je ve značné míře důsledkem realizace stavby, jejího vybavení a dostatečného režimu úklidu. Článek je určen nejen odborné veřejnosti.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama