Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Větrání a klimatizace
Archiv článků od 8.11.2004 do 28.1.2005

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

28.1.2005
Ing. Milan Bechyně

Specializovaná výstava, která už dávno přesáhla hranice ostravského regionu, pro který byla před dvanácti lety poprvé uspořádána. V posledních letech se organizátoři při výběru vystavovatelů pro omezené výstavní prostory stále více zaměřují na oblast úspor a obnovitelných zdrojů energie.

20.1.2005
redakce

Tabulky pro stanovení hydraulické ztráty třením v kruhovém potrubí a hydraulické ztráty místními odpory při proudění teplonosné kapaliny SOLAREN autorů Petra Kramoliše a Mojmíra Vrtka vydalo Technické vydavatelství Praha s.r.o. a jsou určeny pro projektanty, studenty a ostatní pracovníky, kteří navrhují potrubní systémy s nemrznoucí kapalinou Solaren.

18.1.2005
Střechy Praha s.r.o., Ing. Jitka Řehořová

Upozorňujeme na bohatý doprovodný program o možnostech využívání solární energie a biomasy v ČR a ostatních zemích EU, o energeticky úsporných opatřeních v panelových a bytových domech, o využití pelet jako paliva budoucnosti. Objasněna bude i česká dotační politika při využívání obnovitelných zdrojů energie.

12.1.2005
ABF, a.s.

Hlavním tématem letošního ročníku veletrhu ECO CITY je oblast čištění odpadních vod. Veletrh INVEST CITY je určen mimo jiné pro společnosti podílející se na realizaci modernizací a revitalizací panelových domů. 1. ročník výstavy CLEAN CITY představí např. úklidové služby v průmyslu, těžkých provozech, zdravotnictví, veřejných provozech.

11.1.2005
Ing. Stanislav Toman

Portál TZB-info zveřejňuje ve své nové rubrice Vzory dokumentů "Protokol o zkoušce chodu a zaregulování výkonových parametrů vzduchotechnického zařízení". Rozšiřuje se tak nabídka pomůcek pro obor vzduchotechniky. Protokol obsahuje pět formulářů, které účelně popisují provedení zkoušek: Identifikační list, Grafický list, List zkoušky chodu, List měření a zaregulování vzduchových výkonů, List závěrečného vyhodnocení.

21.12.2004
Ing. Josef Slováček, předseda správní rady Asociace pro využití tepelných čerpadel ČR

Objekt zateplený podle podmínek SFŽP má tak malou spotřebu energie, že špičkové tepelné čerpadlo, které sníží již tak malou spotřebu třeba o 80%, ušetří tak málo provozních nákladů na vytápění, že se za dobu své životnosti nezaplatí. Naskýtá se otázka, proč byla tak nelogicky postavena pravidla a čemu měla sloužit.

15.12.2004

Společnost pro techniku prostředí - odborná sekce Vytápění pořádá prestižní setkání topenářů, které se uskuteční v prostorách kongresového centra v Třeboni. Vedle odborného programu a výstavky budou součástí konference i doprovodné společenské akce.

13.12.2004
překlad a výtah A. Lajčíková

Klimatizace vnitřních prostor se díky stále rostoucím teplotám stává běžným a mnohdy nezbytným prvkem technického zařízení budov. Kromě náporu na energetickou soustavu v době letních veder má klimatizace i některá další rizika, na jejichž odstranění je nutno pamatovat.

8.12.2004
Adan - úspory energie s.r.o.

Projektanti budov pod tlakem stále zpřísňujících požadavků norem i přání investorů navrhují obvodové konstrukce budov se stále většími tepelnými odpory. Současně se zlepšuje i těsnost těchto obvodových konstrukcí. Tato úsporná opatření výrazně snižují náklady na vytápění. Pokud ale není souběžně s nimi řešena otázka dostatečného větrání, mohou se projevit velmi negativně na zhoršení vnitřního klimatu obytných prostor, kondenzaci vlhkosti, vzniku plísní a dlouhodobě mohou vést i k poruchám staveb.

29.11.2004
Ing. Miloš Lain, Ing. Martin Barták, prof. Ing. František Drkal, CSc., doc. Dr. Ir. Jan L- M. Hensen

V modelu se uvažovaly citelné i latentní zisky od zvířat a návštěvníků. Infiltrace případně větrání čerstvým vzduchem byly podrobně analyzovány. Dále bylo nutné v modelu vystihnout rozložení hmot a tepelných kapacit. Z tohoto hlediska byly důležité vodní nádrže, jejichž vliv na akumulaci tepla byl uvažován.

29.11.2004
Ing. Josef Bojanovský, JOHNSON CONTROLS INTERNATIONAL, spol. s r.o.

Inteligentní budovy jsou objekty s integrovaným managementem, tj. se sjednocenými systémy řízení (technika prostředí, komunikace, energetika), zabezpečení (kontrola přístupu, požární ochrana, bezpečnostní systém) a správy budovy (údržba, plánování, pronájem, inventář) včetně odpovídajících služeb (telefonní centrála, poštovní a kancelářské služby, úklid). Optimalizací těchto složek a vzájemných vazeb mezi nimi je zabezpečeno produktivní a nákladově efektivní prostředí. Článek obecně poukazuje na možnosti a potenciál využití systému "inteligentní budovy", je určen jako informativní pro projektanty a provozovatele budov.

29.11.2004
Rudolf Fraefel, dipl. arch., překlad - Vladimír Říha, ETH SIA, Grüningen

Vhodně zvolené množství vzduchu je důležitou podmínkou pro dobře fungující větrací systém. Článek popisuje obecné zásady jak volit množství vzduchu a zda zařízení provozovat s přerušovaným nebo trvalým provozem.

28.11.2004
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

Zítra bude v pražské ZOO slavnostně otevřen nejnovější pavilon: Indonéská džungle. Jde vlastně o obrovský skleník: 1 900 m2, objem skleníku 16 000 m3, interiér s vysokými teplotami kolem 35 °C a relativní vlhkostí vzduchu až 90 %. Výtvarníci na čtyřech náročných expedicích načerpali inspiraci v pralesích k vytvoření monumentálního umělého deštného lesa pro Prahu. Řešení celé stavby se vyznačuje mnoha atypickými prvky a detaily.

22.11.2004
Rudolf Fraefel, dipl. arch., překlad - Vladimír Říha, ETH SIA, Grüningen

Pro větrání s rekuperací tepla v energeticky úsporných domech se najčastěji používá tzv. kaskádové větrání. Jak se nejčastěji pohybuje vzduch v místnostech a kam nejlépe umístit vyústky vzduchu popisuje dnešní díl seriálu.

21.11.2004
Ing. Miroslav Hořejší, TZB-info

Pravidelní čtenáři určitě zaznamenali změny, které byly postupně prováděny v minulém týdnu na titulní straně portálu a také v oborových částech TZB-infa. Jedná se o začátek změn, které by měly dlouhodobě vést zejména k přehlednějšímu a kvalitnějšímu obsahu celého portálu.

15.11.2004
Rudolf Fraefel, dipl. arch., překlad - Vladimír Říha, ETH SIA, Grüningen

Druhý díl seriálu shrnuje jednoduché zásady projektování pro větrání bytů a domů, které vycházejí především z potřeb uživatelů. Dále jsou vysvětleny základní pojmy, které budou používány v následujících dílech.

15.11.2004
Akad. arch., B. Arch., Josef Horný

Josef Horný (nar. 1944), autorizovaný architekt v České republice a ve státě Viktorii v Austrálii. Patří mezi české architekty, kteří opustili socialistické Československo a dokázali se prosadit i v tvrdé konkurenci v zahraničí. Mnoho let žil v Austrálii, kde podle svých návrhů postavil řadu rodinných domů. Na univerzitě v Melbourne vyučoval stavební technologii a praxi. V 90. letech se vrátil a aktivně působí jako pedagog na ČVUT v Praze, projektant i jako hlasatel nových, originálních pohledů na výstavbu.

8.11.2004
prof. Ing. Dušan Nevřala, Ph.D., prof. Ing. Karel Kabele, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta stavební, katedra TZB, Enplan s.r.o.

Roční spotřeba tepelné energie pro ohřev teplé vody u stávajících objektů dosahuje typicky jen 24% celkové roční spotřeby tepla budovy. Roční spotřeba tepelné energie pro ohřev TUV u nízkoenergetických domů je rovnocenná roční spotřebě tepla na otop.

8.11.2004
Rudolf Fraefel, dipl. arch., překlad - Vladimír Říha, ETH SIA, Grüningen

Seriál k aktuální problematice větrání energeticky úsporných domů je zaměřen na podporu při plánování a realizaci větracích systémů. Uvádí především praktické poznatky a náměty určené projektantům a ostatním odborníkům v oboru TZB. První díl je úvodní a popisuje způsoby větrání a zejména význam nuceného větrání.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama