Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Větrání a klimatizace
Archiv článků od 14.6.2003 do 4.12.2003

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

4.12.2003
GRAITEC s.r.o., Marek Mašek

K projektování profesí zdravotechnika, vytápění, vzduchotechnika či elektroinstalace patří neodmyslitelně kvalitní CADovský program, který tvorbu výkresů urychlí a zkvalitní. V tomto článku se zaměříme na základní možnosti zpracování projektové dokumentace pro profese VYTÁPĚNÍ a VZDUCHOTECHNIKA.

12.11.2003
Ing. Miloš LAIN, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Jak uvedl profesor Santamouris při své přednášce na Semináři NAS Enerbuild v Praze, je v Řecku měrná spotřeba domů na vytápění vyšší nežli ve Švédsku a naopak Ve Švédsku je vyšší měrná spotřeba budov pro chlazení. Tento zdánlivý paradox je důsledkem dlouhodobého architektonického přizpůsobování budov místním klimatickým podmínkám.

4.11.2003

Při příležitosti 10. ročníku mezinárodního veletrhu AQUA-THERM Praha 2003 se v rámci doprovodného programu bude konat odborný seminář Evropský pohled na úspory energie a vnitřní prostředí budov. Pořadatelem je Evropská asociace společností pro techniku prostředí REHVA.

30.10.2003
MUDr. Ariana LAJČÍKOVÁ, CSc., Státní zdravotní ústav Praha

Tak jsme se dočkali novelizace nařízení vlády č. 178/2001 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví zaměstnanců při práci! Nad původním textem jsme v roce 2001 ostře diskutovali s vědomím, že takový legislativní dokument platí vždy velmi dlouho. "Stosedmdesátosmička", jak jsme vládní nařízení č. 178/2001 Sb. hovorově nazývali, nepřežila beze změny ani dva roky.

14.10.2003
doc. Ing. Jan Tywoniak, CSc.

V tomto dílu seriálu se soustředíme na koncepci řešení z hlediska stavebně-energetického, což je jistě jedním z nejdůležitějších, nicméně nikoliv jediným prvkem celkového řešení budovy, kterou chceme nazvat nízkoenergetickou.

12.10.2003
Ing. Bořivoj Šourek, Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze, Vladimír Jirka, Jozef Korečko, Marek Řehoř

Demonstrační a výukové středisko pro propagaci obnovitelných zdrojů energie ve stavebnictví bude navrženo jako nízkoenergetický objekt s integrovanými prvky využívání sluneční energie s co nejvyšším stupněm autonomie (voda, energie, odpady). Parcela pro výstavbu vzdělávacího centra se nachází v jižních Čechách, v atraktivní a přírodně významné příhraniční oblasti Novohradska, v údolí říčky Stropnice.

30.9.2003
akad. arch. Josef Horný

Nový seriál článků zpracovávaných originálně pro TZB-info nepředkládá "pravdy vyvolených" ale "jen" náměty pro diskuzi o stavbě energeticky úsporného domu pro odborníky a zkušené i nezkušené laiky. V úvodním dílu najdete úvahu o velkých nových rodinných domech, garážích, dlážděných terasách, soukromých bazénech a trávnících na velkých oplocených pozemcích na okrajích našich vesnic a měst a formulaci koncepčních hledisek trvale udržitelného stavění.

19.9.2003
Ing. Jiří Frýba, odborný garant konference

Průběžná příprava konference, kterou pořádá Společnost pro techniku prostředí ve dnech 3. a 4. února 2004 v Praze, vstupuje do své druhé poloviny. Obsahová náplň témat nabývá postupně konečných forem.

17.9.2003

Kurz je určen zejména projektantům, pracovníkům činným ve výstavbě, provozovatelům vzduchotechnických zařízení. Je připravován jako součást celoživotního vzdělávání absolventů vysokoškolských příp. středoškolských studií v oborech techniky prostředí (vytápění, větrání, klimatizace, útlum hluku) a těch, kteří mají znalosti na úrovni oborového studia, mají již určitou praxi v oboru a chtějí být informováni o současném stavu poznatků.

17.9.2003
DI Michael Neuhäuser, arsenal research, překlad: Milada Podpěrová, Sdružení CALLA

Chlazení za pomoci Slunce, přestože to může znít také jako paradox, by mělo v budoucnosti pomoci ulehčit energetickým špičkám. Vídeňské výzkumné centrum arsenal research pracuje na rozvoji a prosazování solárních chladicích klimatizačních systémů.

9.9.2003
REGULUS spol. s r.o.

S požadavkem na vytápění se setkáváme u každé stavby, rodinného domu nebo průmyslového objektu. Se vzrůstajícími nároky na komfort bydlení se řeší požadavky na chlazení – klimatizování také u rodinných domů a s ohledem na kvalitu bydlení by se mělo řešit i odpovídající větrání. Každý investor či uživatel objektu má zájem platit co nejméně za provozní náklady a samozřejmě porovnává i vstupní investici do celého systému.

20.8.2003
Ing. Vladimír Žďára, CSc., Katedra konstrukcí pozemních staveb Stavební fakulty ČVUT Praha

Ve snaze kvalitně zodpovědět nejčastější dotazy čtenářů v oblasti energeticky úsporného stavění rodinných domů požádala redakce Alternativní energie o pomoc odborníka nanejvýš povolaného Ing. Vladimíra Žďáru.

3.7.2003
Bronislav Bechník

Rovnovážná vlhkost stavebních materiálů závisí na relativní vlhkosti okolního vzduchu. Při sorpci vlhkosti v konstrukčních materiálech se uvolňuje teplo. Obráceně při desorpci (vysychání) se teplo spotřebovává. Energetické efekty spojené se sorpcí a desorpcí vlhkosti ve stavebních materiálech jsou ve výpočtu energetické bilance staveb podle ČSN EN 832 pominuty. Ukazuje se, že pro stavby s výrazně vyšší úrovní tepelné ochrany, tzv. stavby pasivní, může být vliv vlhkosti na energetickou bilanci významný.

2.7.2003
Lubomír Klobušník, energetický poradce ECČB, Energy Centre České Budějovice

Na rozdíl od jiných energetických průkazů, štítků, či jiných materiálů, které zpravidla hodnotí pouze dodržení ČSN a vyhlášek a kdy se majitelé domů nedozví nic o tom, kolik korun je bude stát vytápění domu a zda je jejich dům šetrný vůči životnímu prostředí, je Energetický průkaz ECČB užitečnou pomůckou pro majitele či uživatele rodinných domů.

14.6.2003
Ing. Dagmar Kopačková

V den hlasování o našem vstupu do Evropské unie publikujeme komentovaný dokument, který přináší zcela zásadní změny v pohledu na zařízení TZB podílející se na vytváření vnitřního prostředí budov. Všimněme si, jak často se v materiálu objevuje odkaz na uplatnění s ohledem na místní podmínky a jak je vytvářen prostor pro zohlednění národních zájmů. A je jen na jednotlivých členských zemích, jak s touto možností naloží. Zda vytvoří podmínky, které respektují lokalitu, místní tradici staveb a ekonomické zdroje a vytvářejí skutečnou podporu, nebo naopak Nařízení dotvoří v mašinérii nerealizovatelných technických pravidel, která budou jen zdrojem pro výjimky a obcházení.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama