Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Klimatizace a chlazení
Archiv článků od 11.12.2002 do 7.10.2005

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

7.10.2005
LG Electronics CZ, s.r.o., Ing. Dagmar Kopačková

Nano-technologie čistí domácnost - LG nabízí spotřebitelům technologii budoucnosti, dříve známou jen ze sci-fi, a představuje koncept domácnosti 21. století. Podobná hesla se nesla tiskovou konferencí českého zastoupení koncernu LG. Článek je věnován základním tezím směru dalšího vývoje a zaměřuje se na aktuální nabídku klimatizace se značkou LG.

4.10.2005
STP - Společnost pro techniku prostředí

Seminář se bude zabývat problematikou úspor energie pro chlazení budov, pasivními budovami, které dokáží udržet přijatelné klima bez potřeby chlazení, dále různými principy chlazení bez chladivového cyklu: využitím zemních výměníků, nočního větrání či adiabatického chlazení. Seminář bude zaměřen také na novou koncepci volného chlazení s přímým výparem chladiva pro vzduchem chlazené chladicí jednotky.

22.9.2005
HENNLICH s.r.o., David Brychta, Ing. Petr Šubrt

Článek seznamuje s novým systémem velkoplošného systému chlazení a vytápění kapilárními rohožemi. Po informacích o výhodách oproti klasickým systémům, základních vlastnostech rohoží a způsobech navrhování systému popisují autoři výpočtové vztahy a příklad výpočtu potrubní sítě systému.

20.9.2005
GIACOMINI CZECH, s.r.o.

Vedoucí evropský výrobce systémů velkoplošného vytápění a chlazení GIACOMINI, zastoupený na českém trhu společností Arnema s.r.o., má dlouholeté zkušenosti s jejich uplatněním v prostorech pro bydlení, průmysl, sport, kulturu aj. Nově jsou plastové trubky GIACOTHERM použity v multifunkčním objektu Tipsport areny v Liberci.

20.6.2005
Ing. Michal Duška, Ph.D., prof. Ing. František Drkal, CSc., Ing. Miloš Lain, Ph.D.

Článek je zaměřen na stanovení tepelných zisků z vnitřního vybavení administrativních budov, jako jsou počítače, monitory, tiskárny, kopírky, faxy a skenery, které se významně podílejí na celkové tepelné zátěži pracovního prostředí.

17.5.2005
Wavin Czechia s.r.o., Ing. Ivana Attlová, oddělení technického marketingu

Článek informuje o tlakových zkouškách Systému Ekoplastik PPR - při teplotě kapaliny 0 °C a -20 °C se zkušebním přetlakem 5,209 MPa, které potvrdily, že nízké teploty média nejsou z provozního hlediska problémem.

16.5.2005
Ing. Miloš Lain, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Pro moderní kancelářské budovy a často i obytné domy a průmyslové stavby se stále zvyšují požadavky na chlazení. Částečně lze tyto potřeby uspokojit pasivním chlazením, které zajišťuje architektonicky vhodně řešené budova. Další rostoucí nároky mohou pak vedle tradičního kompresorového chladicího cyklu zajistit i tzv. alternativní způsoby chlazení. Tento článek se zabývá především možnostmi adiabatického chlazení.

13.12.2004
překlad a výtah A. Lajčíková

Klimatizace vnitřních prostor se díky stále rostoucím teplotám stává běžným a mnohdy nezbytným prvkem technického zařízení budov. Kromě náporu na energetickou soustavu v době letních veder má klimatizace i některá další rizika, na jejichž odstranění je nutno pamatovat.

29.11.2004
Ing. Miloš Lain, Ing. Martin Barták, prof. Ing. František Drkal, CSc., doc. Dr. Ir. Jan L- M. Hensen

V modelu se uvažovaly citelné i latentní zisky od zvířat a návštěvníků. Infiltrace případně větrání čerstvým vzduchem byly podrobně analyzovány. Dále bylo nutné v modelu vystihnout rozložení hmot a tepelných kapacit. Z tohoto hlediska byly důležité vodní nádrže, jejichž vliv na akumulaci tepla byl uvažován.

29.11.2004
Ing. Josef Bojanovský, JOHNSON CONTROLS INTERNATIONAL, spol. s r.o.

Inteligentní budovy jsou objekty s integrovaným managementem, tj. se sjednocenými systémy řízení (technika prostředí, komunikace, energetika), zabezpečení (kontrola přístupu, požární ochrana, bezpečnostní systém) a správy budovy (údržba, plánování, pronájem, inventář) včetně odpovídajících služeb (telefonní centrála, poštovní a kancelářské služby, úklid). Optimalizací těchto složek a vzájemných vazeb mezi nimi je zabezpečeno produktivní a nákladově efektivní prostředí. Článek obecně poukazuje na možnosti a potenciál využití systému "inteligentní budovy", je určen jako informativní pro projektanty a provozovatele budov.

20.5.2004
Master Therm tepelná čerpadla s.r.o.

Komfort systémy od firmy Climate Master (výhradní distributor Master Therm CZ) jsou nejúčinnější technologií pro vytápění a chlazení větších komerčních a obytných budov. Je to dáno díky jednoduchému, ale velmi účinnému principu přečerpávání tepla z místností s tepelným přebytkem do místností s tepelným deficitem. Z hlediska obsluhy jsou stejně jednoduché jako konvenční způsoby vytápění či klimatizace, ale jejich životnost je mnohem delší (více jak dvacet let) a ekonomická návratnost nesporná.

12.11.2003
Ing. Miloš LAIN, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Jak uvedl profesor Santamouris při své přednášce na Semináři NAS Enerbuild v Praze, je v Řecku měrná spotřeba domů na vytápění vyšší nežli ve Švédsku a naopak Ve Švédsku je vyšší měrná spotřeba budov pro chlazení. Tento zdánlivý paradox je důsledkem dlouhodobého architektonického přizpůsobování budov místním klimatickým podmínkám.

17.9.2003
DI Michael Neuhäuser, arsenal research, překlad: Milada Podpěrová, Sdružení CALLA

Chlazení za pomoci Slunce, přestože to může znít také jako paradox, by mělo v budoucnosti pomoci ulehčit energetickým špičkám. Vídeňské výzkumné centrum arsenal research pracuje na rozvoji a prosazování solárních chladicích klimatizačních systémů.

9.9.2003
REGULUS spol. s r.o.

S požadavkem na vytápění se setkáváme u každé stavby, rodinného domu nebo průmyslového objektu. Se vzrůstajícími nároky na komfort bydlení se řeší požadavky na chlazení – klimatizování také u rodinných domů a s ohledem na kvalitu bydlení by se mělo řešit i odpovídající větrání. Každý investor či uživatel objektu má zájem platit co nejméně za provozní náklady a samozřejmě porovnává i vstupní investici do celého systému.

14.6.2003
Ing. Dagmar Kopačková

V den hlasování o našem vstupu do Evropské unie publikujeme komentovaný dokument, který přináší zcela zásadní změny v pohledu na zařízení TZB podílející se na vytváření vnitřního prostředí budov. Všimněme si, jak často se v materiálu objevuje odkaz na uplatnění s ohledem na místní podmínky a jak je vytvářen prostor pro zohlednění národních zájmů. A je jen na jednotlivých členských zemích, jak s touto možností naloží. Zda vytvoří podmínky, které respektují lokalitu, místní tradici staveb a ekonomické zdroje a vytvářejí skutečnou podporu, nebo naopak Nařízení dotvoří v mašinérii nerealizovatelných technických pravidel, která budou jen zdrojem pro výjimky a obcházení.

11.12.2002
Multi-VAC, spol. s r.o., Ing. Syrový Jiří

Představujeme skandinávský systém pro úpravu vnitřního klima v budovách, který se díky mnoha svým zajímavým vlastnostem začíná čím dál tím více prosazovat v západní i ve střední Evropě.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama