Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Klimatizace a chlazení
Archiv článků od 26.10.2005 do 20.12.2006

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

20.12.2006
IMI Hydronic Engineering

Moderní topné systémy jsou schopny pracovat ve velké škále výkonů a jsou schopny se velmi rychle přizpůsobovat novým požadavkům na právě potřebný výkon. V souvislosti s tím je stále více kladen důraz na rychlé a spolehlivé regulační prvky, které zvládnou zpracovat regulační procesy v požadovaném čase a požadované kvalitě.

13.12.2006
IMI Hydronic Engineering

Moderní topné systémy jsou schopny pracovat ve velké škále výkonů a jsou schopny se velmi rychle přizpůsobovat novým požadavkům na právě potřebný výkon. V souvislosti s tím je stále více kladen důraz na rychlé a spolehlivé regulační prvky, které zvládnou zpracovat regulační procesy v požadovaném čase a požadované kvalitě.

16.11.2006
HENNLICH s.r.o., David Brychta

Instalace kapilárních rohoží jako topného a chladicího systému na stropní desku s následným omítnutím není nijak komplikovaná. Velmi důležitým předpokladem pro úspěšnou instalaci je připravenost staveniště.

13.11.2006
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Další díl seriáu se věnuje chladivovému klimatizačnímu systému s nezávisle pracující větrací jednotkou. V článku je uvedena konstrukce úpravy vzduchu v h-x diagramu pro letní provoz.

25.9.2006
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Další díl seriálu se věnuje úpravě vzduchu klimatizačním zařízením s ventilátorovými konvektory FAN-COIL. V článku je uveden podrobný popis zakreslení změn stavu do h-x diagramu pro letní i zimní provoz.

11.9.2006
překlad Ing. A. Chyba

Odpověď na otázku, zda se přiklonit k centrálnímu nebo lokálnímu řešení klimatizace není jednoznačná. Vždy závisí na místních podmínkách - tj. na architektuře, provozním režimu budovy, ekologických, ekonomických a ještě mnoha dalších okolnostech, které teprve napoví, zda volit jeden či druhý způsob nebo jejich kombinaci.

22.8.2006
HENNLICH s.r.o., Ing. Dana Vágnerová

Firma HENNLICH INDUSTRIETECHNIK přichází s revolučním řešením pro tropická vedra - sálavým stropním chlazením. Na jakém principu toto chlazení pracuje, jaké jsou jeho hlavní výhody a nevýhody a pro jaké konstrukce stropů lze chlazení použít?

7.6.2006
Drekoma

Systém Merlin Technology je patentovaný systém zvlhčování vzduchu. Systém pracuje na základě vysokého tlaku vody v tlakovém systému cca 70 bar a jeho rozprašování v průměru cca 6,5 m od zavěšeného modulu a prostoru výšky cca 200 cm probíhá suchým vzduchem absorbce vodní mlhoviny.

29.5.2006
Ing. Jan Kunc

O tom, že při kompresorovém chlazení vzniká teplo není pochyb. Stejně tak je jasné, že stoupá a nadále stoupat bude cena energie. Jakým způsobem využívat přebytečné teplo vznikající při chlazení ledových ploch napoví následující článek.

15.5.2006
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D.

V pokračování článku se autor zabývá otázkami tepelného komfortu v souvislosti s povrchovou teplotou a nebezpečím vzniku průvanu. Rozebírá otázky distribuce teploty a praktické způsoby hydraulického zapojení.

1.5.2006
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D.

Možnou alternativou úpravy stavu prostředí pro vytvoření optimálního tepelného komfortu osob v administrativních budovách, bez vysokých nároků na distribuci vzduchu, je klimatizace prostorů sálavými chladicími systémy. Mezi nejrozšířenější systémy tohoto typu patří zejména chladicí stropy.

3.4.2006
Ing. Milan Bechyně

Daikin Europe N.V. představil na tiskové konferenci v Plzni třetí generaci své osvědčené řady klimatizačních systémů VRV - nově navržené VRV III. Jednotka spojuje výhody dřívějších osvědčených VRV systémů Daikin a je dále vybavena řadou vylepšení jako je nový design, snazší instalace a údržba, vyšší výkon a kontrola úniku chladiva.

9.3.2006
Převzato z TGA Fachplaner 7/2005, Ing. W. Rogatty, překlad Ing. A. Chyba

Na řešení solární klimatizační soustavy dosud neexistují žádná normativní schémata. Na každou realizovanou soustavu je proto třeba stále pohlížet jako na individuální řešení. Druhé pokračování je věnováno návrhu velikosti celkové plochy kolektorů, volbě objemového průtoku a návrhu velikosti akumulačního výměníku.

8.3.2006
Převzato z TGA Fachplaner 7/2005, Ing. W. Rogatty, překlad Ing. A. Chyba

V kombinaci se solární soustavou je možné podle okolností pokrýt požadavky na energii pro chlazení budovy částečně nebo i zcela ze slunečního záření. Zvlášť výhodné přitom je, že požadavky na chlazení jsou nadprůměrné právě v měsících s největší tepelnou zátěží.

9.2.2006
Ing. Tomáš Matuška, PhD., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Společným cílem výzkumných aktivit projektu mezinárodního doktorského studia v síti devíti univerzitních skupin je položit základy nové generace energeticky a ekonomicky efektivních soustav pro kombinované vytápění a chlazení budov. Přihlašování zájemců o toto studium právě probíhá.

21.12.2005
Ing. Radim ČERMÁK, Ph.D., Arsen K. MELIKOV, Ph.D., International Centre for Indoor Environment and Energy, Technical University of Denmark

Směšování a vytěsňování jsou nejpoužívanějšími principy distribuce vzduchu v klimatizovaných prostorách. Článek ukazuje výsledky měření, při kterém byly proměřovány obrazy proudění při přívodu vzduchu podlahovými výustěmi a porovnány s obrazy proudění při větrání směšováním a vytěsňováním.

19.12.2005
Ing. Tomáš Matuška, PhD., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Potřeba energie pro chlazení a klimatizaci se zvyšuje, zvláště v rozvinutých zemích. Chladicí systémy poháněné teplem z obnovitelných zdrojů nebo odpadních surovin jsou slibnou alternativou klasických zařízení. Poslední ze série článků na téma trendy v solární tepelné technice popisuje možnosti využití sluneční energie pro chlazení budov.

14.11.2005
Ing. Jan Schwarzer, Ing. Martin Barták, prof. Ing. František Drkal, CSc., Ing. Miloš Lain, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Na Ústavu techniky prostředí byla řešena instalace velkoplošných obrazů při dodržení podmínek, které vyžadoval Státní ústav památkové péče. Praktickým využitím znalostí bude možno dosáhnout úspor vzhledem k vynaložené energii na výrobu chladu (vytváření tzv. vzduchových oáz chladu, bez nutnosti chladit celý prostor).

26.10.2005
ELITON a.s.

V článku je popsán průzkum trhu v oblasti malých klimatizačních jednotek. Výsledky průzkumu poskytla firma Eliton jako reakci na diskusi na TZB-info k tomuto tématu. Výzkum například ukázal, že v případě pořizování klimatizace by nejvíce respondentů hledalo informace na internetu a jako největší problém vidí většina lidí vysokou pořizovací cenu.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama