Článek představuje senzorové regulační moduly CBG pro chladírenskou technologii a CPG pro vzduchotechnické aplikace. První z modulů je určený k řízení otáček ventilátorů kondenzátorů, druhý k řízení otáček ventilátorů vzduchotechnických jednotek.
Článek navazuje na předcházející text: Modelování fyzikálních jevů 1 – odpar z vodní hladiny a zabývá se řešením a vyhodnocením fyzikálních jevů uplatňujících se při řízeném odvlhčování prostorů bazénových hal. Návrh vzduchotechnické jednotky je obdobou stávajících řešení využívaných v praxi doplněných o poznatky z matematického modelování různých stavů a nastavení těchto centrálních odvlhčovacích zařízení. V závěru je uvedeno procentuální hodnocení možných úspor při optimálním provozování těchto zařízení.
Páteční doprovodný program veletrhu Aqua-therm 2011 přinesl návštěvníkům opět několik zajímavých akcí. Jednou z nich byla bezesporu konference SCHKT 2011 zaměřená na chladicí a klimatizační techniku a tepelná čerpadla. V průběhu konference, mimochodem velice pěkně navštívené, vystoupilo celkem 11 řečníků z ČR a Slovenska.
Článek se věnuje problematice produkce chladu se zaměřením na produkci chladu pro klimatizační jednotky. V úvodní části je proveden stručný rozbor potřeby chladu a nejčastějších užívaných technologií produkce chladu. Uvedeno je srovnání kompresorových a absorpčních chladicích oběhů. Popsány jsou nejčastější aplikace nasazení absorpčních chladicích oběhů – trigenerace, dálkové zásobování chladem.
Jedním ze způsobů snižování emisí CO2, uhlíkové stopy, je využití absorpčních nebo adsopčních chladicích zařízení a tepelných čerpadel využívajících ke své činnosti tepelnou energii. Tato zařízení se prosazují nejen v průmyslu ale i pro vytápění a chlazení obytných, administrativních a dalších budov.
Společnost Armacell vyvinula speciální materiál AF/Armaflex, který v sobě spojuje vynikající izolační schopnosti a antibakteriální ochranu. Další předností izolace AF/Armaflex jsou její velmi dobré požární vlastnosti. Materiál, z něhož je izolace vyrobena, je nehořlavý, nekape a má samozhášecí vlastnosti.
Každý projektant vzduchotechniky trpí při rozhodování o navržení optimálního větracího nebo klimatizačního systému administrativních budov. Jeho rozhodování ovlivňují i další okolnosti, které jeho volbu spíše znesnadňují. Autor seznamuje čtenáře se systémem chladicích trámců, který u nás není příliš rozšířený.
Článek vznikl jako výsledek řešení diplomové práce, která se zabývala návrhem klimatizace sportovní haly. V rámci řešení byl kladen důraz na zajištění optimálních mikroklimatických podmínek zimního stadionu. To se týkalo zejména míst ovlivněných ledovou plochou s ohledem na problematiku tvorby mlhy a kondenzace vlhkosti na stavebních konstrukcích a zajištění nutného diváckého komfortu v oblasti tribun.
V květnu byla schválena směrnice 2010/31/EU o energetické náročnosti budov – tzv. EPBD II nebo EPBD Recast. Členské země Unie jsou povinny nové požadavky implementovat do svých národních předpisů. Implementací směrnice 2010/31/EU se zabývalo několik konferencí na právě skončeném veletrhu Aqua-therm 2010. V následujícím článku nabízíme nejdůležitější fakta z přednesených prezentací konference EEBW a také odkazy na již publikované informace před a v průběhu Aqua-thermu 2010.