V restauraci monitorujeme a větráme podle VOC. V obytných prostorách jsou hlavním zdrojem znečištění lidé, typickým příkladem náročného prostoru je škola nebo ložnice.
Proč vybavujeme domy řízeným větráním s rekuperací? Především proto, abychom zajistili dostatečný přívod čerstvého vzduchu a současně odvedli vlhkost a škodliviny, které se v domě tvoří. Vyšší intenzita větrání nám v interiéru zajistí kvalitní a čerstvý vzduch s nízkou úrovní CO2, ale v mrazivých zimních dnech povede s vysokou pravděpodobností k vysoušení vzduchu a nízké vlhkosti v interiéru. Zajištění odpovídající kvality vzduchu a současně omezení problému s nízkou vlhkostí vyžaduje více opatření. Firma Brink má v tomto ohledu dlouhodobé zkušenosti a její systém větrání se vzduchotechnickým rozvodem Air Excellent se snaží tento problém řešit komplexně od samého počátku.
Ústřední budova Českého statistického úřadu v Praze prošla rozsáhlou proměnou metodou EPC. Výměna pláště, celkové zateplení, modernizace a doplnění technologického zařízení budovy stály 250 milionů korun. Díky EPC režimu je úspora 16 milionů korun zaručena. ČSÚ za rekonstrukci zaplatí 34 % z celkové sumy. Zbývajících 66 % pokryje dotace EU a smluvně zaručené úspory. Rekonstrukci provedly v režimu EPC společnosti MARHOLD a D-energy.
Recenzovaný Příspěvek informuje o výsledcích testů účinnosti specifických aplikačních metod sanace povrchů a vzduchu ve vnitřním prostředí staveb, jejichž rozsah a nabídka se významně rozšířily v souvislosti s epidemií SARS-CoV-2. Testy byly zaměřeny na nejčetněji nabízené postupy tj. na použití otevřených a uzavřených (čističky vzduchu) zdrojů UV-C záření, fumigaci (použití biocidních látek) a ozonizaci. Zvláštní pozornost je věnována naplnění dikce souvisejících zákonů a předpisů EU a dodržování bezpečnostních zásad při aplikaci těchto postupů v pracovním i komunálním prostředí. Uvádíme i příklady četně se vyskytujících problémů a nedostatků při aplikaci těchto technologií.
Manuální větrání okny je sice lepší než nevětrat vůbec, nicméně kvalitnímu řízenému větrání s rekuperací tepla se nedokáže vyrovnat, a to jak ze zdravotního hlediska, tak i z toho finančního. Na tom nic nezmění ani předsudky, které o řízeném větrání stále ještě panují. V této druhé části se se švýcarskou značkou Zehnder zaměříme na předsudky týkající se právě oblasti financí a nákladů.
Pavilon chirurgických oborů Pardubické nemocnice, jehož součástí bude také urgentní příjem, je dalším zdravotnickým zařízením, do něhož rozvody tepla a chladu dodala divize Lehká vzduchotechnika společnosti Luwex. Práce probíhaly od srpna 2022 do letošního listopadu a zahrnovaly i dodávku a montáž technologií. Celkem šlo o více než 40 kilometrů potrubí.
P-design neboli návrhový výkon. Pojem, který oku zákazníka při výběru tepelného čerpadla snadno unikne, pro efektivitu investice i uživatelský komfort tepelného čerpadla je ale klíčový. A tak zatímco se při výběru tepelného čerpadla většina soustředí zejména na energetickou účinnost a tichost provozu a cenu, výsledek, kterého dosáhnou, může být výrazně odlišný. A dokonce ani certifikované údaje nemusí odpovídat následnému reálnému provozu.
S přicházející zimou a topnou sezónou se v řadě míst zhoršují podmínky a lidé jsou vystaveni nepříjemnému kouři a zápachu z komínů. Domy vybavené řízeným větráním s rekuperací jsou schopny tento problém poměrně dobře eliminovat. Systém větrání je na vstupu do domu vybaven filtrací, kterou je možné do určité míry upravit a vybavit účinnějšími filtry eliminujícími zápach a jemný prach.
V moderních energeticky úsporných budovách je více než 50 % tepelných ztrát způsobeno větráním. V současnosti se staví dokonale utěsněné budovy, ve kterých nedochází k výměně vzduchu a přirozenému proudění skrz samotnou konstrukci domu. Aby se místnost řádně vyvětrala, je nutné několikrát denně otevírat okna. Zatímco v létě toto větrání klade vyšší energetické nároky na výkon klimatizace, v zimě teplo uniká otevřenými okny. U systémů nuceného větrání v obytných budovách jsou k dispozici různé možnosti snížení tepelných ztrát, přičemž největší potenciál úspor energie má rekuperace tepla.