Poslechněte si podcast s Tomášem Holíkem ze společnosti Ziehl-Abegg o specialitách nových ventilátorů.
Systémem řízeného větrání v bytové výstavbě zajišťujeme dodávku požadovaného množství vzduchu do obytných místností a současně odtah požadovaného množství vzduchu z technických místností (koupelny, WC, kuchyně apod.). Za tímto účelem musíme správně nastavit průtoky vzduchu do jednotlivých větví VZT rozvodu. Současně, aby větrací jednotka pracovala s maximální účinností, musíme zajistit rovnotlaký provoz (shodné množství přiváděného a odtahovaného vzduchu) za všech provozních stavů a povětrnostních podmínek. Toto se snadno řekne, ale už hůře provádí na reálné instalaci.
V rámci rezidenční vzduchotechniky je věnována velká pozornost větracím jednotkám a vzduchotechnické rozvody zůstávají na okraji zájmu, přestože jsou základním kamenem systému větrání. Větrací jednotku můžete v budoucnu opravit či vyměnit, vzduchovod již ne, nebo jen za cenu zásadních stavebních zásahů.
Doba se mění a investoři konečně začínají vnímat kvalitní větrání interiérů jako nezbytnost. Přesto stále panuje o řízeném větrání spousta předsudků. Pro jejich vyvrácení je dobré znát, z čeho pramení. Často je to neznalost, nebo špatná historická zkušenost, která přitom nemusí souviset se současnými technologiemi. Tyto předsudky lze rozdělit na čtyři hlavní oblasti – povětrnostní vlivy, finance, zdravotně-hygienické aspekty a konstrukční omezení. S odborníky z firmy Zehnder, která je jedničkou na evropském trhu řízeného větrání s rekuperací, se nyní zaměříme na ty týkající se vlivu počasí a podnebí na správné fungování větracích jednotek.
Majitelé starších domů bez moderních tepelně izolačních oken a zateplení fasády se málokdy potkají s nedostatečným větráním místností. Zejména původní netěsná okna způsobují přirozené pronikání dostatku čerstvého vzduchu do objektu a tím pádem není ve většině případů potřeba hlídat čerstvost a vlhkost vnitřního prostředí. Z hlediska tepelných ztrát objektu a tím i provozních nákladů za vytápění se nicméně nelze bavit o úsporném bydlení na dnes již běžné úrovni.
Maximálně vzduchotěsné pláště domů novostaveb/rekonstruovaných budov zabraňují přirozené výměně vzduchu. Větrací jednotky Kermi x-well zajišťují minimální výměnu vzduchu podle normy DIN 1964-6/ČSN EN 15 665/Z1 a přispívají k ochraně technického stavu objektu a zabraňují tvorbě plísní. V závislosti na stavebních požadavcích a oblasti použití jsou k dispozici jednotky centrálních a decentrálních větracích systémů. Systémy s letním obtokem přivádí čerstvý venkovní vzduch do budovy, aniž by došlo k jeho ohřevu. Společným znakem větracích jednotek Kermi x-well jsou tichý provoz a nízká spotřeba energie díky efektivním ventilátorům.
Jaká je alternativa k plechovému vzduchotechnickému potrubí? Na to jsme se ptali ve studiu estav.tv. Řeč byla o technologii potrubních systémů Climaver 360. Materiál je dodáván v deskách, do tvaru potrubí se jednoduše připravuje na stavbě. Jeho hlavní předností je integrace tepelné izolace, nízká hmotnost a tvarová variabilita. Hosty ve studiu estav.tv byli Ing. Jakub Jiráský, technický poradce ve společnosti Saint-Gobain Construction Products CZ a.s. – Divize ISOVER, a Ing. Petr Kuklík, Managing Director ve společnosti XPJ TRADE s.r.o.
Česká komora lehkých obvodových plášťů (ČKLOP) uspořádala diskusi k tématu digitalizace a BIM. Jedním z diskutujících byl i Jan Lodl. Podle jeho vyjádření není digitalizace cílem, ale prostředkem k větší efektivitě, úspoře práce a snížení nákladů. Jak ji efektivně skloubit s metodu BIM a úspěšně digitalizovat stavebnictví?
Veletrh FOR ARCH začíná již za týden 19. září a poběží až do soboty 23. 9. Přijďte za námi na stánek TZB-info a estav.tv. První dva dny vysíláme z výstaviště živě. Dnes máte také ještě možnost přihlásit se na konferenci Požární bezpečnost staveb, která proběhne ve čtvrtek 21. září v Kongresovém sále na výstavišti v Letňanech.