Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Větrání a klimatizace
Archiv článků od 29.12.2011 do 17.2.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

17.2.2012
Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia

Tradičná 20. medzinárodná konferencia VYKUROVANIE 2012, aktuálne na tému: „Trvalá udržateľnosť, energetická efektívnosť a environmentálna bezpečnosť” sa uskutoční v Ľubovnianskych kúpeľoch 27. 2.–2. 3. 2012.

13.2.2012
doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D., Ing. Zdeněk Tesař

Článek se zabývá popisem variant řešení na konkrétním problému vzduchotechnického systému s ohledem na stávající instalované zařízení a klimatické podmínky, které byly v srpnu letošního roku. Článek ukazuje, jaký význam mají venkovní klimatické podmínky na provoz VZT zařízení a jeho návrh. Reálný provoz zpětně ukazuje na problémy při návrhu zařízení.

7.2.2012
KSB - PUMPY + ARMATURY s.r.o., koncern, Ing. Tomáš Mánek

S mottem "Nahlédněte hluboko dovnitř vašeho čerpadla" uvedla firma KSB na trh inovativní příslušenství ke svým čerpadlům. PumpMeter měří nepřetržitě tlak na sání a výtlaku čerpadla, vypočítává dopravní výšku čerpadla a znázorňuje tyto hodnoty na displeji. Odpadá tedy nutnost instalace manometrů a přitom lze lépe identifikovat případný problém celého zařízení, například otopné soustavy.

6.2.2012
Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info

Recenzovaný Dodávka plynu nebo elektřiny je natolik důležitá, že řada odběratelů nechce riskovat její případné přerušení při změně dodavatele. Nová legislativní pravidla definovaná v novele Energetického zákona č. 458/2000 Sb. (ve znění zákona č. 211/2011 Sb.) ale vyplňují dosavadní mezery v legislativě a reagují na vývoj tržního prostředí.

6.2.2012
Ing. Petr Polák

Základní principy, výhody ale i omezení klimatizace budov adiabatickým chlazením. Principem adiabatického (odpařovacího) chlazení je přeměna citelného tepla na teplo vázané při odpařování vody. Je-li do vzduchu rozprašována voda, odpařuje se a teplota vzduchu klesá a jeho vlhkost roste.

2.2.2012
REFLEX CZ, s. r. o.

Tlakové membránové expanzní nádoby reflex slouží k vyrovnávání objemových změn kapaliny vlivem změn teploty v topných a chladicích soustavách. Jsou nejjednodušším řešením expanze kapalin, funkčně spolehlivé, uzavírající celou soustavu, zabraňují ztrátám vody, pro svoji funkci nepotřebují další energii, jsou levné, jejich montáž a údržba je jednoduchá.

30.1.2012
podle podkladů firem Testo AG, CO2 online GmbH upravil Ing. Josef Hodboď

Kontrola otopné soustavy běžného RD trvá asi 1 hod, hodnotí se 7 kritérií. Výsledkem je bodové ohodnocení, ze kterého je zřejmý vliv jednotlivých kritérií na celkovou efektivitu soustavy a barevně jsou znázorněny části otopné soustavy od optimální až po zvláště neefektivní. Postup hodnocení je v Příručce pro kontrolu tepelné soustavy.

30.1.2012
Ing. Renata Straková, Ing. Josef Knob, Entech-Group s.r.o.

Pravidelná kontrola řeší stav kotle a kouřovodu, jeho příslušenství, zabezpečení a regulace. Kromě technického stavu a údržby se kontrolují i dokumentace, provozní předpisy, návody a další dokumenty. Vyčísluje se celková účinnost kotle z výsledku měření, stanovuje se referenční resp. minimální účinnost kotle a navrhují se případná opatření.

30.1.2012
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Recenzovaný Intenzita větrání v obytných budovách je při současném trendu energeticky úsporného bydlení velmi diskutovanou veličinou. Situaci komplikovaly chybějící a nepřesné požadavky v zákonných předpisech a technických normách. V únoru 2011 vešla v platnost národní příloha normy ČSN EN 15 665 v podobě změny Z1, která definuje požadavky na větrání obytných budov a také doporučuje vhodné systémy větrání. Článek stručně informuje o obsahu národní přílohy.

29.1.2012

Vzduchotechnika je bezesporu jednou z nejdůležitějších oblastí technického zabezpečení budov, vždyť ji máme kolem sebe téměř pořád. A proto věřím, že tento rok může být znovu úspěšný. Letos uvedeme v život zajímavý výpočtový program pro určování útlumů tlumičů hluku, který se nám podařilo dokončit.

24.1.2012
ŠTORC TZB s.r.o. - oficiální dodavatel větrání BRINK a UBBINK pro ČR

Advance je decentralizovaná větrací jednotka s rekuperací tepla, která je instalována v obytných místnostech přímo na vnější obvodové zdi. Přiváděný čerstvý vzduch je veden přímo skrz zeď a prochází vysoce účinným výměníkem tepla. Větrací jednotka Advance je automaticky ovládaná prostřednictvím senzorů CO2 a vlhkosti.

16.1.2012
doc. Ing. Václav Kupilík, CSc.

V průmyslových halách dochází při požáru k hromadění kouře, který ohrožuje uživatele objektu. Za těchto podmínek musí být budova otevřena, aby kouř vyšel do atmosféry a aby hasiči mohli do ní vstoupit. Avšak toto otevření způsobí, že nový kyslík podporuje další hoření.

9.1.2012
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Martin Zajíc

U pasivních domů se výrazně snižuje potřeba tepla na vytápění na krytí tepelných ztrát prostupem obálkou budovy a větráním. Současně tím ale roste podíl spotřeby pomocné, výhradně elektrické energie na pohon oběhových čerpadel a ventilátorů. Výsledek analýzy může být pro mnohé čtenáře docela překvapující.

6.1.2012
Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia

27. 2. - 2. 3. 2012 sa uskutoční v Novoľubovnianskych kúpeľoch už 20. medzinárodná konferencia VYKUROVANIE 2012, ktorej hlavným organizátorom je Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia (SSTP).

4.1.2012
KSB - PUMPY + ARMATURY s.r.o., koncern, Ing. Tomáš Mánek

Ceny pozemků neustále rostou a tak se ve stavebnictví uplatňuje celosvětový trend stále vyšších budov. Nová konstrukční řada čerpadel KSB tak vyhovuje stoupající poptávce po výkonných oběhových čerpadlech pro oblasti klimatizace a vytápění. Kompaktní konstrukce vyžaduje značně menší plochu než konvenční typy s instalací na základové desce.

29.12.2011
Lindab střešní krytiny

Švédská stavební firma Energibo ve spolupráci s firmou Lindab představila koncept „Plus Energy House“ – nejmodernější systém energeticky a ekologicky pozitivního domu. Cílem bylo vytvořit dům, který splňuje pět klíčových kritérií: minimální spotřebu energie nebo dokonce vytváření jejího přebytku, nulovou údržbu, maximální využití inteligentních automatických řešení a nejnovějších technologií.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama