Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Větrání a klimatizace
Archiv článků od 20.1.2011 do 25.3.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

25.3.2011
Ing. Jan Blažíček

ISH je největší světovou přehlídkou výrobků v oborech vytápění, větrání, zdravotechniky a obnovitelných zdrojů. Na pětidenní akci pořádané ve všech prostorách frankfurtského veletržního areálu (250.000 m2 výstavní plochy) se podle informací organizátorů představilo téměř 2.500 vystavovatelů. Hlavním mottem tohoto ročníku byly voda a energie - dva zdroje potřebné pro život.

18.3.2011
Christian Bundegaard, Fotografie: Rasmus Norlander, VELUX Česká republika, s.r.o.

Úspory energie nemají smysl, pokud ohrožují vnitřní prostředí. Vzhledem k tomu, že mzdové náklady jsou přibližně stokrát vyšší než náklady na spotřebu energie v budovách, mimořádné výdaje vynaložené na zlepšení ventilace budou malé v porovnání s větší produktivitou, získanou díky vyšším výkonům a menšímu počtu ztracených pracovních dnů.

14.3.2011
Ing. Ondřej ŠIKULA, Ph.D., Ing. Jiří Šíma

Článek navazuje na předchozí publikace autorů zabývající se možností využití odpadního vzduchu z klimatizovaných budov. Tento vzduch je ještě před vypuštěním do exteriéru využit pro odvod kondenzačního tepla zdroje chladu pracujícího na principu parního kompresorového chlazení. Tento vzduch je navíc dále ochlazován v adiabatické pračce vzduchu, což snižuje jeho teplotu. To umožní snížit kondenzační teplotu zdroje chladu, čímž se zvyšuje chladící faktor.

28.2.2011
Ing. Daniel Veselý

Současný trh je více než nasycen různými technologiemi a produkty, které slibují raketovou návratnost, všestranné použití a efekt pro každého. Jak to tak bývá pravda je složitá věc a účelem tohoto článku ani není pravdu hledat. Každá technologie má jistě své místo, pokud se však důkladně prošetří zadání. Snahou je na jednoduchém příkladu porovnat zdánlivě neporovnatelné. Uživatelské efekty zateplení obvodového pláště kontra aplikace řízeného větrání s rekuperací tepla v klasickém rodinném domě.

28.2.2011
RNDr. Jiří Koželouh

Země Evropské unie jsou vázány společnou politikou snižování emisí skleníkových plynů (zejména oxidu uhličitého). Stále více evropských států se snaží zarámovat svoje vlastní politiky snižování emisí legislativou, která určí tempo této redukce. V České republice probíhá odborná debata mezi právníky a vznikají ekonomické a technické (zejména v oblasti energetiky) analýzy proveditelnosti redukce emisí.

3.2.2011
Kalksandstein CZ s.r.o., vápenopískové cihly Zapf Daigfuss, Ing. Martin Konečný

Ve výstavbě pasivních domů je situace na trhu v ČR bohužel velmi komplikovaná. Dnes každý "staví" nebo "umí" pasivní domy. Skutečných pasivních domů je v ČR opravdu málo. Optimalizace v PHPP se provádí pouze minimálně. Další nejasnosti do tohoto oboru vnesl dotační program Zelená úsporám, kde byly přiznány dotace také domům, které jsou dle TNI 730329 do 20 kWh/m2/rok.

Domat Control
1.2.2011
Domat Control System s.r.o.

Pardubický Domat Control System úspěšně dokončil a předal slovenské společnosti SPB Trenčín do zkušebního provozu modernizovaný systém řízení a kontroly tepelného a energetického hospodářství. Nový systém umožní provozovateli přímo monitorovat a řídit každou kotelnu a výměníkovou stanici v síti.

31.1.2011
Ing. Petr Morávek, CSc., Atrea s.r.o.

Nízkoenergetické (NED) a pasivní domy (PD) se v zemích EU postupně stávají standardem nové výstavby. Již to nejsou experimenty, ale zcela běžná masová produkce obytných sofistikovaných budov. Pořizovací náklady pasivních domů jsou přitom jen o 5 – 7 % vyšší než u běžné produkce, ale spotřeba energie na vytápění je až o 90 % nižší!

31.1.2011
Ing. Marcela Počinková, Ing. Olga Rubinová, Ph.D.

Článek přináší výsledky měření tepelně vlhkostního mikroklimatu několika koupelen v panelových domem po dobu 1,5 měsíce. Z analýzy získaných dat lze vyvodit zajímavé závěry o využití koupelen v jednotlivých bytech s vazbou na nároky pro větrání a posouzení stávajícího větracího systému. Přirozené větrání bytových jader se ukazuje mnohdy jako nedostatečné.

31.1.2011
překlad Ing. Antonín Chyba

Je možné kombinovat téměř všechny prvky - solární kolektory, tepelné čerpadlo, kotel na olej, dřevo, plyn, .. ale kombinace se musí řešit včas a co nejpřesněji zahrnout do projektu soustavy. Očekávaných úspor lze dosáhnout jen pomocí automatické regulace a optimalizace hydraulického zapojení celku.

24.1.2011
Ing. Vít Koverdynský, Ph.D.

Článek se věnuje technickým a normativním podmínkám protipožárních izolací vzduchovodů, které jsou v praxi, bohužel, málo známé a zažité. Přehledně a srozumitelně seznamuje s principy a zásadami této problematiky a zabývá se i důležitými konstrukčními detaily. Správně jsou akcentována některá kritická místa systémů protipožárních izolací vzduchovodů a jejich montáží.

21.1.2011
Energy Centre České Budějovice, Mgr. Ivana Klobušníková

Energy Centre České Budějovice (ECČB) pořádá v březnu a dubnu 2011 3. základní vzdělávací kurz pro energetické poradce. Kurz je pro účastníky bezplatný, projekt je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Účastníci kurzu budou podrobně seznámeni s tématy týkajícími se úspor energií, energetiky staveb, nízkoenergetických a pasivních domů, vytápění, větrání, ale i obnovitelných zdrojů energie a dotací.

20.1.2011
Wavin Czechia s.r.o.

Firma Wavin Ekoplastik vyrábí a uvádí na trh nový typ trubky pod názvem Ekoplastik FIBER. Jedná se o třívrstvou trubku z polypropylenu (PPR) ve střední vrstvě vyztuženou skelnými vlákny (GF).


zpět na aktuální články
 
 
Reklama