V pozvánce naleznete termíny a místa konání seminářů, podrobný program, podmínky účasti a další důležité informace.
Newsletter
Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám každý týden pošleme přehled toho nejlepšího z TZB-info!
více o newsletteru
Poznáme to všetci: vydýchaný vzduch v obytných miestnostiach, vlhký zápar v kuchyni či v kúpeľni, cigaretový dym v suterénnych miestnostiach po večernej párty. A pritom je čerstvý vzduch bohatý na kyslík taký dôležitý pre naše zdravie. Ak zvážime, že takmer 90 % života trávime v uzavretých miestnostiach a každý človek spotrebuje asi 20 m3 čerstvého vzduchu za hodinu (to je miestnosť s rozlohou 8 m2), tak je zrejmé, že uzavreté miestnosti treba pravidelne vetrať.
Příspěvek popisuje komunikační možnosti současných regulačních komponent, dostupných na trhu, a soustředí se na propojení pomocí IP sítí, a to jednak v rámci budovy, jednak pro dálkový přístup k zařízení. Ukazuje, jakými způsoby se dá řešit vazba technologické sítě na rozvody v budově, a na několika příkladech je ilustruje. V další části jsou popsány přínosy a rizika u jednotlivých modelů, a to jak z hlediska uživatele, tak realizačních a servisních firem, především pokud jde o bezpečnost, funkce systému a investiční a provozní náklady. V závěru shrnuje zkušenosti z realizovaných akcí.
Pro odvedení oxidu uhličitého vzniklého dýcháním je potřeba 29,2 m3.h-1 na osobu. Rozhodující škodlivinou v koupelnách je však vlhkost. V následujících výpočtech je stanoveno množství větracího vzduchu pro koupelnu vybavené jak vanou, tak sprchou, neboť produkce vlhkosti se v těchto případech velmi liší.
Do konce března probíhá příjem přihlášek do nového dvouletého magisterského studijního programu Inteligentní budovy, který bude společně vyučován stavební, strojní a elektrotechnickou fakultou ČVUT v Praze. Na nový program jsme se zeptali koordinátorů z jednotlivých fakult, prof. Ripky, prof. Kabeleho a doc. Bašty.
Patrně již vešlo v obecnou známost, že Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO) rozhodlo o zrušení své příspěvkové organizace, Českého normalizačního institutu (ČNI) k datu 31. 12. 2008. Součástí tohoto rozhodnutí bylo přijetí takových opatření, aby zabezpečování tvorby a vydávání českých technických norem (ČSN) bylo od 1. 1. 2009 vykonáváno v rámci Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ).
Software je určen jak pro revizní techniky, tak pro správu budov a majitele objektů. Je zde popis a postup provádění revizí včetně formulářů revizních zpráv, výčet norem a možnost sledování termínů a automatické upozorňování na termín blížící se revize.
Publikace formou kontrolních listů se zabývá dozory a kontrolami na pozemních stavbách
Již v pondělí 19. ledna se otevřou brány XVI. ročníku mezinárodní specializované výstavy Infotherma 2009 věnované vytápění, úsporám energie a využívání obnovitelných zdrojů energie v malých a středních objektech. Ve dnech 19.-22. ledna bude na ostravském výstavišti 351 domácích a zahraničních firem a institucí představovat vše, co souvisí s tepelnou pohodou našich příbytků.
Toto implementační opatření Komise EU popisuje minimální požadavky na vzdělání a certifikaci osob, které instalují, udržují a opravují chladicí a klimatizační zařízení a tepelná čerpadla, a provozů, které takové práce nechávají provádět personálem, který je odpovídajícím způsobem vzdělán a certifikován.
Budova Nordica Ostrava je podle výpočtu provedeného týmem prof. Kabele na katedře TZB stavební fakulty ČVUT v Praze pomocí NKN (národní kalkulační nástroj) o 30 % pod požadovanou hodnotou standardů, které jsou v ČR požadovány. Parametry pro certifikát Evropské komise Green Building, které budova splnila s rezervou, požadují minimálně 25 %.