Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Větrání a klimatizace
Archiv článků od 30.1.2006 do 9.3.2006

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

9.3.2006
STIEBEL ELTRON spol. s r.o.

Firma Grundfos, Kermi, Rehau, Ostaco a Stiebel Eltron Vás zvou na cyklus odborných seminářů "VYTÁPĚNÍ, CIRKULACE TEPLÉ VODY, VĚTRÁNÍ A CHLAZENÍ RODINNÉHO DOMU, VÝPOČTOVÉ PROGRAMY A POMŮCKY", který se koná dne 23.3.2006 v Hradci Králové.

9.3.2006
Převzato z TGA Fachplaner 7/2005, Ing. W. Rogatty, překlad Ing. A. Chyba

Na řešení solární klimatizační soustavy dosud neexistují žádná normativní schémata. Na každou realizovanou soustavu je proto třeba stále pohlížet jako na individuální řešení. Druhé pokračování je věnováno návrhu velikosti celkové plochy kolektorů, volbě objemového průtoku a návrhu velikosti akumulačního výměníku.

8.3.2006
Převzato z TGA Fachplaner 7/2005, Ing. W. Rogatty, překlad Ing. A. Chyba

V kombinaci se solární soustavou je možné podle okolností pokrýt požadavky na energii pro chlazení budovy částečně nebo i zcela ze slunečního záření. Zvlášť výhodné přitom je, že požadavky na chlazení jsou nadprůměrné právě v měsících s největší tepelnou zátěží.

6.3.2006
Ing. Luděk Mareš

Teplota je snad nejdůležitější veličinou užívanou v technice prostředí. Používá se při mikroklimatickém hodnocení prostředí, při návrhu a kontrole vytápěcích a klimatizačních zařízení. Odvozenými veličinami je např. výsledná teplota, operativní teplota, střední radiační teplota.

27.2.2006
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D.

V druhé části příspěvku autor popisuje program pro analýzu střední radiační teploty v místnosti, ukazuje na možnosti použití simulačního software a porovnává jednotlivé způsoby výpočtu této teploty.

23.2.2006
Veletrhy Brno, a.s.

Společnost Veletrhy Brno a.s. zaplatí rekonstrukci bazénu před pavilonem Z. Díky tomu letos na brněnském výstavišti, jako součást doprovodného programu Stavebních veletrhů Brno, proběhne pátý ročník evropsky unikátního projektu - praktických ukázek protipovodňových opatření, pořádaný společně s Českou protipovodňovou asociací.

22.2.2006
Prof. Ing. František Drkal, CSc., Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., Fakulta strojní ČVUT v Praze, Ústav techniky prostředí

Fakulta strojní ČVUT v Praze, Ústav techniky prostředí, ve spolupráci se Společností pro techniku prostředí, odbornou sekcí 01 Klimatizace a větrání, uspořádá v rámci programu celoživotního vzdělávání 2 semestrový kurs Větrání a klimatizace. Začátek 1. semestru je již v březnu 2006.

20.2.2006
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Operativní teplota je hodnotícím kritériem pro tepelnou pohodu v prostoru. Kromě teploty vzduchu respektuje i střední radiační teplotu a proudění vzduchu. V první části příspěvku autor vypočítává možnosti stanovení střední radiační teploty.

17.2.2006
VIESSMANN, spol. s r.o.

Právě dnes se koná kvalifikace skokanů na lyžích v závodu jednotlivců v Pragelatu v nadmořské výšce 1500 m na ZOH v Turíně. Vlastní závod proběhne v sobotu a Jakubu Jandovi drží palce nejen fanoušci, ale i jeho sponzor - společnost Viessmann.

15.2.2006
redakce

Text je ukázkou z knihy Vzduchotechnika, autorů Ing. G. Gebauera, CSc., Ing. O. Rubinové PhD. a Ing. H. Horké. Tuto knihu vydalo nakladatelství Era a vybraný text je jen malou ukázkou z této kvalitní knihy. Kniha na 262 stranách přináší přehledně a srozumitelně odbornou problematiku a je doplněna celou řadou grafů a kvalitních obrázků.

14.2.2006

V pátek 10.2. skončil úspěšný 8. ročník veletrhu Aqua-therm v Nitře. Vystavovatelé připravili pestrou přehlídku novinek, z nichž nejprogresivnější byly oceněny zlatými medailemi a čestnými uznáními.

14.2.2006
Veletrhy Brno, a.s.

Stavební veletrhy Brno 2006 a Urbis Invest se nezadržitelně přibližují. S nimi se přibližuje také téma Zelená energie, které bude celý komplex veletrhů propojovat. Jedním z hlavních stavebních témat ve spojení se zelenou energií jsou tzv. nízkoenergetické budovy a technologie, které budí obrovský zájem nejenom mezi vystavovateli.

13.2.2006
Olga a Aleš Rubinovi

Použití termovizních snímků, znázorňujících teplotní pole různých předmětů a ploch se stalo již součástí technické praxe při hodnocení tepelně technických vlastností obálky budovy, zejména při vyhledávání tepelných mostů. Že však toto použití není jediné a termokamera může být i přínosem pro identifikaci teplotních poměrů nebo různých jevů v soustavách technických zařízení budov, ukazuje několik příkladů.

9.2.2006
Ing. Tomáš Matuška, PhD., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Společným cílem výzkumných aktivit projektu mezinárodního doktorského studia v síti devíti univerzitních skupin je položit základy nové generace energeticky a ekonomicky efektivních soustav pro kombinované vytápění a chlazení budov. Přihlašování zájemců o toto studium právě probíhá.

6.2.2006
Ing. Hana Doležílková, ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra technických zařízení budov

V druhé části článku autorka porovnává jednotlivé způsoby výpočtu množství větracího vzduchu. V závěru pak ukazuje, že v obytných budovách, kde jsou lidé nejvýznamnějším zdrojem škodlivin, je rozhodující kritérium kvality vnitřního vzduchu koncentrace oxidu uhličitého.

30.1.2006
Ing. Hana Doležílková, ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra technických zařízení budov

Vzduchotěsnost budovy vede ke snižování spotřeby energie na vytápění, ale projevuje se negativně na zhoršení kvality vnitřního prostředí. Autorka rozebírá jednotlivé ovlivňující faktory a porovnává naše a zahraniční legislativní požadavky na kvalitu vnitřního prostředí.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama