Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Větrání a klimatizace
Archiv článků od 2.9.2005 do 10.10.2005

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

10.10.2005
Dipl. - Ing. Eberhard Paul, překlad: Mgr. Květoslava Otcovská

Země jako sezónní zásobník sluneční energie se v poslední době stále častěji využívá k předehřevu čerstvého vzduchu pro větrací zařízení. Zemní výměník tepla, který tento předehřev v zimním období zprostředkovává, může v letním období sloužit k ochlazování vzduchu před vstupem do větrací jednotky.

7.10.2005
Progres Partners Advertising, s.r.o., Alexander Lukeš

Kondenzační kotle, teplovodní zplynovací kotle na dřevo, štěpku a další obnovitelné zdroje energie, elektrokotle reagující na kolísavé napětí, podlahové, stropní i stěnové vytápění, biologické čistírny odpadních vod, vyrobené z recyklovatelného materiálu... a mnoho dalšího.

7.10.2005
LG Electronics CZ, s.r.o., Ing. Dagmar Kopačková

Nano-technologie čistí domácnost - LG nabízí spotřebitelům technologii budoucnosti, dříve známou jen ze sci-fi, a představuje koncept domácnosti 21. století. Podobná hesla se nesla tiskovou konferencí českého zastoupení koncernu LG. Článek je věnován základním tezím směru dalšího vývoje a zaměřuje se na aktuální nabídku klimatizace se značkou LG.

4.10.2005
Ing. Milan Bechyně

Pasivní dům zajišťuje příjemné vnitřní prostředí v létě i v zimě bez použití klasického vytápěcího systému. Zájemci mají možnost se s problematikou seznámit na dvoudenní konferenci, která se uskuteční 18. a 19. října 2005 v Kongresovém centru v Brně.

4.10.2005
STP - Společnost pro techniku prostředí

Seminář se bude zabývat problematikou úspor energie pro chlazení budov, pasivními budovami, které dokáží udržet přijatelné klima bez potřeby chlazení, dále různými principy chlazení bez chladivového cyklu: využitím zemních výměníků, nočního větrání či adiabatického chlazení. Seminář bude zaměřen také na novou koncepci volného chlazení s přímým výparem chladiva pro vzduchem chlazené chladicí jednotky.

3.10.2005
MUDr. Hana Lehocká (1,2,3), Jirák Z. (1,2), 1 - Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, Centrum pracovního lékařství, 2 - Ostravská univerzita, Zdravotně sociální fakulta, 3 - Univerzita Palackého v Olomouci, Lékařská fakulta

Ojedinělým zdravotnickým zařízením disponuje Centrum pracovního lékařství (CPL) Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě. Tamní klimatická komora nabízí možnosti testování reakce lidského organismu na zvýšenou zátěž v extrémních tepelných a vlhkostních podmínkách.

30.9.2005
Ing. Andrzej Bartoś, viceprezident CTI ČR, ředitel SOŠ, SOU a U, Brno, Jílová 36g

Od 1. září 2005 se vyučuje nový studijní obor: 39-41-L/002 Mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení budov. Žáci jsou vedeni k tomu, aby byli připraveni samostatně vykonávat instalatérské práce v oblasti vody, kanalizace, topení, plynu a vzduchotechniky a zároveň po předepsané praxi a vykonané zkoušce z vyhlášky č. 50/1978 Sb. samostatně vykonávat práce elektroinstalatérské. Praxe se stále většími možnostmi řízení systémů TZB podobnou profesi velmi očekává.

26.9.2005
Ing. Olga Rubinová, Ph.D., Ing. Ondřej Šikula

Diskuze o systémech větrání obytného prostředí je snad nejčastějším tématem portálu TZB-info. Středem diskuze jsou větrací systémy se zpětným získáváním tepla, často i ve funkci teplovzdušného vytápění. Nejrůznější autoři vyzvedávají přednosti větracích systémů s rekuperací tepla a zároveň jiné možnosti zatracují. Pod těmi jinými možnostmi se však skrývá více, než je běžně uváděno.

22.9.2005
HENNLICH s.r.o., David Brychta, Ing. Petr Šubrt

Článek seznamuje s novým systémem velkoplošného systému chlazení a vytápění kapilárními rohožemi. Po informacích o výhodách oproti klasickým systémům, základních vlastnostech rohoží a způsobech navrhování systému popisují autoři výpočtové vztahy a příklad výpočtu potrubní sítě systému.

20.9.2005
GIACOMINI CZECH, s.r.o.

Vedoucí evropský výrobce systémů velkoplošného vytápění a chlazení GIACOMINI, zastoupený na českém trhu společností Arnema s.r.o., má dlouholeté zkušenosti s jejich uplatněním v prostorech pro bydlení, průmysl, sport, kulturu aj. Nově jsou plastové trubky GIACOTHERM použity v multifunkčním objektu Tipsport areny v Liberci.

19.9.2005
Ing. Stanislav Toman, Projektová kancelář ÚT+VZT

Příspěvek seznamuje čtenáře se základními pojmy a předpisy z oblasti požární ochrany. Autor ukazuje, že pro dobrý návrh vzduchotechnického zařízení z hlediska požární ochrany a přímo pro požární ochranu je nezbytná orientace v základních pojmech a požadavcích předpisů požární ochrany stavebního díla. Neméně významným cílem je pokus autora sjednotit rozdílné slovní označení pro shodné pojmy u obou oborů, nebo vysvětlit skutečný význam těchto označení.

16.9.2005
ABF, a.s.

Cílem konference je prezentovat veřejnosti změny platné od 1.1.2006 při výpočtech spotřeby primární energie v budovách a způsob zpracování energetického certifikátu budovy ve smyslu směrnice 2002/91/ES Energy Performance in Buildings Directive.

14.9.2005

Mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH Praha 2005 má letos před sebou již svůj 16. ročník. Pražský veletržní areál Letňany otevře své brány návštěvníkům ve dnech 20.-24. září 2005.

12.9.2005
prof. Ing. Karel Hemzal, CSc., ČVUT v Praze, fakulta strojní

Vzduchové clony u vstupních dveří se již řadu let používají jako zábrana proti vnikání studeného vzduchu u vstupních dveří, jejichž otvírání je velmi frekventované. Volba typu clony a její návrh má svá úskalí a může ho provádět jen odborník - vzduchotechnik.

2.9.2005

Vliv řízeného větrání na vnitřní prostředí u pasivních a nízkoenergetických domů vysvětluje autorizovaný architekt Eugen Nagy. Problémem řízené výměny vzduchu s rekuperací tepla, ale bez úpravy vlhkosti, je hlavně snížená vlhkost v zimních měsících.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama