Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Větrání a klimatizace
Archiv článků od 14.12.2005 do 27.1.2006

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

27.1.2006
BEAM ČR s.r.o.

Ještě před několika lety byl u nás princip centrálních vysavačů v bytech a budovách jen málo známý. V poslední době se však situace rychle mění, v novostavbách se centrální vysavač stává standardem a roste i počet stavebníků, kteří si centrální vysavač instalují do stávajících objektů.

27.1.2006
Progres Partners Advertising s.r.o.

Mezinárodní odborný veletrh Aqua-therm Nitra, který tradičně zahajuje výstavní sezónu na nitranském výstavišti, bude letos největší ve své osmileté historii. Ve dnech 7. - 10. února na něm předvede své služby a nejnovější produkty přes sto vystavovatelů ze Slovenska, České republiky, Německa, Rakouska a Polska.

23.1.2006
Martin Jindrák, Atrea s.r.o, Jablonec n.N.

V druhé části seriálu autor podrobněji popisuje rozdíl mezi rovnotlakou větrací jednotkou a mezi větrací jednotkou s cirkulační větví. Konkrétně pak ukazuje nejnovější výsledky měření vlhkosti reálného pasivního domu v Rychnově.

19.1.2006
ABF, a.s., Martin Zilvar, marketing & PR manager ABF, a.s.

Pětice jarních veletrhů přinese informace i z TZB. CLEAN CITY se bude mimo jiné zabývat čištěním klimatizací a ventilací, tématy ECO CITY je i OZE a biomasa se zvláštním zaměřením na legislativu a zdroje financování z EU, INVEST CITY přinese informace k modernizaci panelových a činžovních domů.

16.1.2006
Martin Jindrák, Atrea s.r.o, Jablonec n.N.

Teplovzdušné vytápěné spojené s větráním se stále více prosazuje u nízkoenergetické výstavby. Kromě výhod přináší ale i problém nízké vlhkosti vzduchu v zimním období. Ten se ale projevuje rozdílně u rovnotlaké a cirkulační větrací soustavy.

11.1.2006
redakce z materiálů SPTZ

Podkladem pro článek je dokument Svazu podnikatelů v oblasti technických zařízení, který obsahuje popis stavu zavedení této evropské směrnice v ČR a seznamuje s obsahem a zaměřením těchto právních předpisů a s povinnostmi, které by mohly z těchto předpisů pro členské subjekty SPTZ vyplývat.

9.1.2006
Olga a Aleš Rubinovi, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov

Recenzovaný Podíl tepelné ztráty větráním se u nových, tepelně lépe izolovaných budov stále zvětšuje. Tím roste i význam zpětného získávání tepla z odváděného vzduchu při řízeném větrání. V článku je to ukázáno na jednoduchém praktickém příkladu.

7.1.2006
Ing. Dagmar Kopačková

Rozhovor s Ing. Semirem Boughattasem, jednatelem společnosti IVAR CS s.r.o., která je obchodním a technickým zastoupením výrobců armatur VODA-TOPENÍ-PLYN-ČERPADLA. Rozhovor je nejen o společnosti IVAR, ale i o čínské konkurenci a nutnosti nabízet zákazníkům více než zboží.

2.1.2006
Ing. Jan Vidim, Domat Control System s.r.o.

Příspěvek popisuje vlastnosti autonomní a komunikativní regulace jednotlivých místností, hodnotí technologické trendy posledních let a jejich vliv na volbu typu regulace. Ukazuje, jaké možnosti má komunikativní regulace při úsporách energie a zvyšování komfortu v budově.

2.1.2006
Ing. Jan Schwarzer, Ing. Martin Barták, Prof. Ing. František Drkal, CSc., Ing. Miloš Lain, ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Simulační programy nacházejí stále větší uplatnění při optimalizaci a přesnosti řešení. Užívají se pro simulace dynamického chování budov, energetických bilancí objektu nebo pro simulaci proudění.

27.12.2005
Veletrhy Brno, a.s., Martina Bajerová

Stavební veletrhy Brno a URBIS INVEST se rozhodly podpořit finančním darem projekt "Program růstu" Nadace Terezy Maxové a zahájit tak s touto nadací dlouhodobou spolupráci. Pokračují také osvědčené projekty jako ocenění exponátů, expozic a cena novinářů.

26.12.2005
Ing. Milan Bechyně

Zájem o nízkoenergetické a pasivní domy rychle roste. Přispívá k tomu i postupné zvyšování cen energií a dostupnost informací z hospodářsky vyspělejších zemí. Přesto jsou nízkoenergetické domy vybavené větrací jednotkou s rekuperací tepla mezi novostavbami stále spíše výjimkou.

21.12.2005
Ing. Radim ČERMÁK, Ph.D., Arsen K. MELIKOV, Ph.D., International Centre for Indoor Environment and Energy, Technical University of Denmark

Směšování a vytěsňování jsou nejpoužívanějšími principy distribuce vzduchu v klimatizovaných prostorách. Článek ukazuje výsledky měření, při kterém byly proměřovány obrazy proudění při přívodu vzduchu podlahovými výustěmi a porovnány s obrazy proudění při větrání směšováním a vytěsňováním.

19.12.2005
Ing. Tomáš Matuška, PhD., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Potřeba energie pro chlazení a klimatizaci se zvyšuje, zvláště v rozvinutých zemích. Chladicí systémy poháněné teplem z obnovitelných zdrojů nebo odpadních surovin jsou slibnou alternativou klasických zařízení. Poslední ze série článků na téma trendy v solární tepelné technice popisuje možnosti využití sluneční energie pro chlazení budov.

15.12.2005
Ing. Marek Kubala, INCHEBA EXPO PRAHA s.r.o.

Jeden z nejstarších veletrhů na našem území, veletrh Pragotherm, oslaví již 33. narozeniny. Toto výročí s sebou přináší i řadu změn.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama