Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Větrání a klimatizace
Archiv článků od 28.2.2005 do 17.5.2005

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

17.5.2005
Ing. Miroslav Hořejší

Portál TZB-info má po téměř pěti letech zcela nový barevný design. Nový vzhled ale pouze doprovází další změny, jejichž hlavním cílem je větší přehlednost jak pro pravidelné čtenáře, tak i pro náhodné návštěvníky.

17.5.2005
Wavin Czechia s.r.o., Ing. Ivana Attlová, oddělení technického marketingu

Článek informuje o tlakových zkouškách Systému Ekoplastik PPR - při teplotě kapaliny 0 °C a -20 °C se zkušebním přetlakem 5,209 MPa, které potvrdily, že nízké teploty média nejsou z provozního hlediska problémem.

16.5.2005
Ing. Miloš Lain, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Pro moderní kancelářské budovy a často i obytné domy a průmyslové stavby se stále zvyšují požadavky na chlazení. Částečně lze tyto potřeby uspokojit pasivním chlazením, které zajišťuje architektonicky vhodně řešené budova. Další rostoucí nároky mohou pak vedle tradičního kompresorového chladicího cyklu zajistit i tzv. alternativní způsoby chlazení. Tento článek se zabývá především možnostmi adiabatického chlazení.

10.5.2005
Energy Centre České Budějovice, Lenka Říčková, project manager ECČB

Článek je pozvánkou na dvě odborné akce. Účastníci semináře 2.6. budou informováni o praktických příkladech využívání obnovitelných zdrojů energie v obcích v ČR i v zahraničí a o možnostech financování energeticky úsporných opatření. Účastníci exkurze 14.5. si prohlédnou dva pasivní rodinné domy s odborným výkladem, navštíví větrnou elektrárnu a navíc i keltskou osadu. Exkurze je vhodná i pro celou rodinu.

3.5.2005
Ing. Dagmar Kopačková

Použití jiných výrobků, než které byly projektantem navrženy, je praxe běžná na mnoha stavbách. Požádali jsme JUDr. Jana Kužela, advokáta renomované pražské právní kanceláře, o vyjádření k problematice zodpovědnosti projektanta v takovém případě.

2.5.2005
Martin Jindrák, ATREA s.r.o.

Větrání a vytápění nízkoenergetických a pasivních domů je jedním z nejživějších témat v oboru TZB. Zkušenosti získané při výstavbě a provozu nízkoenergetického domu v Koberovech byly uplatněny při návrhu a stavbě energeticky pasivního domu v Rychnově u Jablonce nad Nisou.

24.4.2005
Ing. Dagmar Kopačková

O využívání solární energie, regulaci, trendech v otopných plochách, srovnání našich projektantů se světem, problematice prostředí v průmyslových objektech, chladicích stropech, NED, novém SW, výhodách kompletních dodávek a dalších zajímavostech si s námi povídali zástupci sponzorů konference Vytápění 2005 v Třeboni.

18.4.2005
Ing. Zuzana Mathauserová, Státní zdravotní ústav Praha

Kvalitu vnitřního prostředí v budovách upravují tři zákony a několik vyhlášek a nařízení vlády. Přesto je situace na mnoha pracovištích nevyhovující především z pohledu vysoké tepelné zátěže v letním období v důsledku nedostatečného nebo nevhodně řešeného větrání. Autorka v článku přehledně shrnuje aktuálně platné legislativní normy a konfrontuje je s poznatky získanými z praxe.

13.4.2005
Veletrhy Brno, a.s.

Zajímavý záměr výstavby lázeňského komplexu představí Jihomoravský kraj na veletrhu Urbis. Jedná se o výstavbu termálních lázní, aquaparku, zařízení pro balneologii a wellness, ubytovacích a sportovních kapacit s využitím svým složením unikátních termálních pramenů. Zajímavá jistě bude pro odborníky i konference v doprovodném programu veletrhu Elektro, která bude věnována mimo jiné i Evropské směrnici o odpadu z elektrických a elektronických zařízení, kdy od září 2005 výrobci a dovozci převezmou odpovědnost za svoje výrobky i po té, co doslouží. Vstup na konferenci je zdarma.

11.4.2005
prof. Ing. Karel Hemzal, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta strojní

Proces zpětného získávání tepla (ZZT) je v praktických aplikacích často ne zcela přesně podle nejčastěji využívané technologie označován vžitým termínem rekuperace tepla. V příspěvku předneseném na konferenci Klimatizace a větrání 2004 autor popisuje používané principy zpětného získávání tepla z teoretického hlediska a zmiňuje i nejpoužívanější technické aplikace. Upravený příspěvek byl zveřejněn v časopisu VVI 4/2004.

5.4.2005
Zuzana Krupičková, Veletrhy Brno, a.s.

Podrobný přehled vybraných doprovodných akcí ke Stavebním veletrhům Brno 2005 se určitě hodí všem, kteří se chystají navštívit jednu z nejvýznamnějších stavařských událostí v letošním roce.

4.4.2005
Ing. Jiří Hirš, CSc., VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov

Přednáška přednesená na konferenci Klimatizace a větrání 2004 byla doplněna autorem o nová data. Vzhledem k připravovanému programu revitalizace panelových domů s podporou EU je v současné době mimořádně aktuální.

25.3.2005
Ing. Pavel Kubů

V pořadí již čtvrtý díl seriálu o dřevostavbách je věnován možným vadám u konstrukcí ze dřeva. Jedním z nejčastějších problémů u dřevostaveb je vlhkost, a proto je převážná část dnešního pokračování právě o této problematice.

17.3.2005
Ing. Stanislav Toman, Projektová kancelář ÚT+VZT

Příspěvek navazuje na článek téhož autora, ve kterém byla řešena protipožární ochrana potrubních prostupů systémů vytápění, chlazení, vodovodu, kanalizace, plynovodu, požárního vodovodu atp. Prostupy vzduchotechnických potrubí jsou však poněkud složitější. Autor vysvětluje legislativní a normativní požadavky na ochranná protipožární zařízení. Podrobně uvádí možná technická řešení prostupů vzduchotechnických potrubí požárně dělicími konstrukcemi.

10.3.2005
Vyšší odborná škola Volyně

O tom, že se dřevostavby plně vyrovnají "tradičním" zděným stavbám a v řadě parametrů je i předčí, se můžete přesvědčit na zajímavém semináři ve Volyni. Pro odborníky i budoucí investory ho pořádá Vyšší odborná škola Volyně.

7.3.2005
Ing. Petr Brůha

Energie je pro mnoho lidí pojem, který je spojený s civilizací a vývojem společnosti a který neodmyslitelně patří k našemu životu. Konkrétnější podobu získává v okamžiku potřeby rozsvítit světlo, ohřát se za chladného dne nebo si pustit teplou sprchu. Ještě konkrétnější podobu má účet od energetických či plynárenských společností a pokud jsme alespoň trošku vizionáři, tak nemůžeme opomenout ekologii, která s výrobou energie přímo souvisí a nepřímo nás stojí další vydání. Asi proto vznikají různé energetické a ekologické projekty a také proto vlády vyspělých zemí podporují řešení snižující energetickou zátěž naší Země.

28.2.2005
Ing. Roman Šubrt, ENERGY CONSULTING

Příspěvek byl přednesen na odborné konferenci TZB-2004 v rámci doprovodného programu Aqua-therm Praha 2004 - Zemní plyn pro vytápění - správné řešení. Energetický průkaz a energetický štítek budovy umožňuje porovnávat jednotlivé budovy z hlediska kvality tepelných izolací a tím i předpokládaných nároků na energii potřebnou pro vytápění, ovšem za předpokladu, že jsou zpracovávány podle jednotných kritérií.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama