Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Potrubí a jeho součásti
Archiv článků od 20.2.2004 do 23.6.2009

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

23.4.2009
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER

Snižování energetické náročnosti stavebních objektů jako celku nespočívá pouze v omezování tepelných ztrát obvodovými konstrukcemi budov, ale také ve snižování tepelných ztrát technických zařízení budov. Článek se snaží přiblížit problematiku návrhu oboru izolací, který je většinou záležitostí několika specializovaných odborníků. Jde o oblast technických izolací (izolace potrubí, VZT potrubí, zásobníků, kouřovodů, elektrárenských komponent, apod.), jenž má jistá specifika při návrhu i při provádění.

21.4.2009
Lindab Ventilace

Společnost Lindab, divize Vzduchotechnika, se už roky snaží propagovat projektování a používání úsporných systémů rozvodu vzduchu. Konkrétně se jedná o kruhové potrubí a tvarovky s dvojitým těsněním Lindab Safe a Lindab Safe Click.

20.8.2007
Ing. Stanislav Toman, Projektová kancelář ÚT+VZT, Údolní 315/96, 142 00 Praha 4

Stále častěji se setkávám s dotazy na certifikaci prvků a komponentů systémů pro odvod kouře a tepla. Proto považuji za účelné zveřejnit odpovědi na tyto otázky. Předkládaný text byl konzultován s kompetentní autorizovanou a notifikovanou osobou (PAVUS, a.s.).

23.7.2007
Ing. Jan Vidim

Ochrana proti zámrazu je u vzduchotechnické jednotky jedna z nejdůležitějších bezpečnostních funkcí. Pokud je správně naprojektovaná, instalovaná z hlediska topenářského i měření a regulace, oživená a pravidelně kontrolovaná, zabrání významným škodám na zařízení.

9.4.2007
Jan Schwarzer, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Jedná se o druhé pokračování série článků zabývajících stanovením součinitelů místních odporů ve vzduchotechnice s využitím počítačové mechaniky tekutin (CFD). Předmětem textu je tvarovka S kus. Článek je určen odborníkům.

17.1.2007
ROCKWOOL, a.s., Ing. Pavel Matoušek

Tento zcela inovativní systém pro pravoúhlé vzduchotechnické potrubí představuje sloučení optimalizovaného a jednoduchého montážního postupu s minimem zásahů do samotného potrubí. Základ systému tvoří zcela nová generace unikátního protipožárního izolačního materiálu, který Rockwool vyrábí pod označením Conlit Plus.

9.10.2006
Ing. Jan Schwarzer, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Článek se zabývá stanovením součinitelů místních odporů ve vzduchotechnice s využitím počítačové mechaniky tekutin (CFD) a jejich porovnáním s údaji v literatuře. V budoucnosti bude článek doplněn o údaje pro jiné průtoky a rozšíření pro další běžně užívané tvarovky.

2.6.2006
redakce

Následující text je ukázkou z knihy Vzduchotechnika, autorů Ing. G. Gebauera, CSc., Ing. O. Rubinové PhD. a Ing. H. Horké. Tuto knihu vydalo Era vydavatelství a vybraný text je jen malou ukázkou z této kvalitní knihy. Kniha na 262 stranách přináší odbornou problematiku přehledně a srozumitelně. Je doplněna celou řadou grafů a kvalitních obrázků.

21.12.2005
Ing. Radim ČERMÁK, Ph.D., Arsen K. MELIKOV, Ph.D., International Centre for Indoor Environment and Energy, Technical University of Denmark

Směšování a vytěsňování jsou nejpoužívanějšími principy distribuce vzduchu v klimatizovaných prostorách. Článek ukazuje výsledky měření, při kterém byly proměřovány obrazy proudění při přívodu vzduchu podlahovými výustěmi a porovnány s obrazy proudění při větrání směšováním a vytěsňováním.

10.10.2005
Dipl. - Ing. Eberhard Paul, překlad: Mgr. Květoslava Otcovská

Země jako sezónní zásobník sluneční energie se v poslední době stále častěji využívá k předehřevu čerstvého vzduchu pro větrací zařízení. Zemní výměník tepla, který tento předehřev v zimním období zprostředkovává, může v letním období sloužit k ochlazování vzduchu před vstupem do větrací jednotky.

20.2.2004
prof. Ing. V. Skokan, DrSc.

Ve všech oborech technických zařízení budov dnes probíhá kvalitativní vývoj v navrhování i provádění. Všechny profese TZB sledují a spoluvytvářejí optimální vnitřní životní prostředí (interní mikroklima) pro uživatele bytových a občanských budov. Také v exteriéru se výrazně uplatňuje optimální řešení TZB (např. snížení zakouřenosti našich vesnic a čištění odpadních vod).


zpět na aktuální články
 
 
Reklama