Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Teorie a výpočty
Archiv článků od 25.10.2000 do 29.11.2001

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

29.11.2001
Ing. Miloš Lain, Ústav techniky prostředí, Fakulta strojní, ČVUT v Praze

Dne 11.10.2001 proběhl v Praze zajímavý seminář s názvem "Počítač pro vzduchotechniky". O jeho úšpěšnosti svědčí především to, že se ho účastnilo celkem 99 zájemců. V článku najdete stručný obsah semináře a upozornění na vybrané zajímavé programy. Pro tvůrce softwaru je určen formulář, prostřednictvím kterého lze zařadit programy do katalogu softwaru.

18.9.2001

Použití počítače a výpočtových programů pro projektování a provozní posuzování vzduchotechnických soustav je již běžné. Seminář, který se bude konat ve čtvrtek 11.10.2001 v Praze, nabízí přehled používaných výpočtových programů včetně nových možností počítačových simulací.

10.8.2001
Ing. Josef Dvořák, Klima Praha s.r.o.

Zvuk se může šířit v plynech, kapalinách i pevných látkách. U plynů a kapalin se jedná o podélné akustické vlnění, které je charakterizováno zhušťováním a zřeďováním prostředí, ve kterém se šíří. Akustické vlnění postupuje od zdroje zvuku ve vlnoplochách.

1.8.2001
Ing. Miloš Vaněk

V současné době již nejsou při volbě koncepce vzduchotechnického zařízení rozhodující pouze investiční náklady, ale stále více investorů zajímá rovněž ekonomika provozu instalovaného zařízení. Výpočetní technika umožnila v této oblasti nabídnout údaje o budoucích spotřebách energie již ve fázi studie, nebo projektu.

12.7.2001
Ing.Vladimír Poledna, Expertní kancelář STP

Zkušenosti získané autorem při posuzování projektové dokumentace a předaných staveb v olasti vzduchotechniky jsou popsány velmi exaktním způsobem a lze je prakticky beze změny použít i pro vytápění, rozvody vody a další oblasti v oboru technických zařízení budov.

25.10.2000
Hubert Weier, Drážďany

Představa, že stavební firma při předávání dokončeného rodinného domu provede kontrolní měření těsnosti vnějších obvodových konstrukcí je v podmínkách ČR zatím dosti utopistická. V západoevropských zemích je ale toto měření běžnou záležitostí a jeho provádění je od roku 1997 popsáno normou DIN EN ISO 9972. Např. v Horním Rakousku je úspěšně provedené měření podmínkou pro přiznání zemské finanční dotace na výstavbu (viz článek z 22.9.). K měření se používá kontrolní zařízení "Blower door" (volně přeloženo "dveřní plnící dmychadlo"). Článek předního německého specialisty se zabývá stanovením velikosti chyby při praktickém měření.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama