Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Úspory energie
Archiv článků od 30.4.2014 do 2.6.2015

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

28.5.2015
Ziehl-Abegg s.r.o. Brno, Ing. Pavel Halabala

Poptávka po ventilátorech s vysokou účinností roste nejen z důvodu zavedení směrnice ErP, ale i z důvodů stále se zvyšujících cen elektrické energie. Trend úspor energie u chladicích vitrín a mrazírenských pultů naplňují nové ventilátory ECQ od Ziehl-Abegg.

11.5.2015
Ing. Daniela Hurtíková, Stavebná fakulta STU v Bratislave, Katedra technických zariadení budov

Normy a usmernenia pre odhad požadovanej minimálnej miery vetrania, ktoré dnes máme, nie sú zďaleka kompletné. Cieľom je, aby bolo možné vypočítať požadované vetranie priamočiaro, ako sú výpočty pre chladenie, výpočty tepelnej záťaže. Príspevok je venovaný hodnoteniu vnútorného prostredia v budove na základe jednotlivých zložiek mikroklímy.

11.5.2015
Ziehl-Abegg s.r.o. Brno, Ing. Pavel Halabala

Evropská unie v rámci směrnice ErP (Energy related Products) stanovila pro ventilátory od příkonu 125 W minimální hodnoty účinnosti, které zavádí v zemích EU ve dvou etapách.

4.5.2015
Domat Control System s.r.o., Ing. Jan Vidim

Řízené větrání se dnes nasazuje v čím dál větší míře nejen do rezidenčních budov, ale i do komerčních objektů. Ve větších budovách s řízeným větráním, které sdílí více nájemníků, vzniká otázka, jak spravedlivě rozúčtovávat náklady na úpravu a distribuci vzduchu centrální vzduchotechnikou a zónovými regulátory VAV nebo CAV.

27.4.2015
Ing. Daniela Hurtíková, Stavebná fakulta STU v Bratislave, Katedra technických zariadení budov

EPBD je považovaná za veľmi dôležitú legislatívnu zložku aktivít Európskej Únie zameraných na energetickú hospodárnosť, ktorá je navrhnutá tak, aby spĺňala Kyótsky protokol a zodpovedala požiadavkám vyplývajúcim zo Zelených kníh o bezpečnosti energetickej dodávky. Príspevok je venovaný jednotlivým častiam energetického hodnotenia budov podľa súčasných Európskych noriem.

15.4.2015
Hoval spol. s r.o.

Trendem poslední doby je stavět haly pomocí stavebnicového systému a stejně jako zděné stavby se dají používat pro nejrůznější účely. Jejich výhodou je poměrně rychlá a snadná montáž. Důležitějším může být rozhodování o technických nárocích, zejména na vytápění a větrání. V případě rekonstrukce se nabízí otázka srovnání stávajícího fungujícího systému v porovnání s novým řešením.

20.3.2015
redakce

Mezi 2 500 vystavovateli se rozhodně neztratili čeští výrobci. V oblasti vytápění, klimatizace a větrání je kladen mimořádný důraz na nízkou spotřebu elektrické energie. Emisní třídy a účinnosti u kotlů na tuhá paliva je věc v Německu již řadu let vyřešená, ale je to stále živé téma. Opět bylo vidět tradiční "německé" téma hygieny vody. A samozřejmě krásné designové kousky v sanitární technice.

10.12.2014
REMAK, a. s.

Na základě vyhlášky (ES) č. 327/2011 Komise ze dne 30. 3. 2011 k provádění směrnice 2009/125/ES (směrnice ErP) byla s účinností od 1. 1. 2013 pro ventilátory definována minimální účinnosti u ventilátorů ve výkonnostním rozsahu 125 W až 500 kW. Již tehdy řada výrobků společnosti Remak splňovala nové vyšší hodnoty předepsané minimální účinnosti, které mají platit od 1. 1. 2015.

6.10.2014
Domat Control System s.r.o.

Společnost Spar se ve snaze o snižování provozních nákladů rozhodla navázat užší spolupráci na poli energetického managementu s firmou Domat Control System. U čtyř vybraných marketů byly počítány poměrové ukazatele, tedy roční spotřeby energií na jednotku plochy, které poměrně úzce kopírovaly vnitřní teploty v prodejně.

17.9.2014
UPONOR, s.r.o. (CZ), Ing. Ján Babiak, PhD., Uponor GmbH, Německo

Systémy tepelně aktivních prvků stavební konstrukce (Thermally-Active Building Systems, TABS) umožňují úpravu tepelných parametrů vnitřního prostředí v budově s využitím tepelné kapacity konstrukce budovy k akumulaci energie. Tento princip vytváří podmínky pro snížení provozních nákladů a lepší využití obnovitelných zdrojů energie.

18.8.2014
Ing. Martin Pospíšil, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Článek přináší základní přehled o vnitřní aerodynamice v perforovaných vzduchovodech se zaměřením na tlakové ztráty a rovnoměrnou distribuci vzduchu z těchto vzduchovodů. Jsou v něm uvedeny faktory, které ovlivňují tyto ztráty, a tím i rovnoměrnost výtoku vzduchu.

24.6.2014
Ziehl-Abegg s.r.o. Brno, Ing. Pavel Halabala

Menší ventilátory nahradí jeden velký ventilátor – to je princip ventilátorvých stěn ZAwall. Řešení ZAwall umožní vyšší vzduchový výkon na menší ploše, je méně hlučné než jeden velký ventilátor a dá se použít i pro rekonstrukce starých vzduchotechnických zařízení.

27.5.2014
Ing. Jan Blažíček, redakce

Program konference byl zaměřen na nejnovější poznatky z oboru klimatizace a větrání související s činností projektantů, výrobců a montážních firem VZT zařízení i souvisejících profesí. Ústředním tématem konference se stalo motto: Větrání a klimatizace nejen v nové výstavbě, ale i při revitalizaci budov.

26.5.2014
Ing. Mohamad Kheir Mohamad

Skutečná vnitřní teplota je dána výsledkem interakcí tepelných zisků a ztrát, které vystupují v rovnicích tepelné rovnováhy a jsou ovlivňovány množstvím proměnných, definujících okrajové podmínky, mezi ně patří např. teplota okolního prostředí a intenzita slunečního záření.

12.5.2014
P.G. Schild, M. Mysen

Spotřeba energie při provozu ventilace může být významně snížena díky návrhu účinných vzduchotechnických systémů s nízkým příkonem ventilátorů, a tím pádem i nízkou hlučností ventilátorů. Účinnost ventilačních systémů je zatím obecně poměrně nízká, nicméně existuje v této oblasti nemalý potenciál využitelný pro její zvyšování.

5.5.2014
P.G. Schild, M. Mysen

Spotřeba energie při provozu ventilace může být významně snížena díky návrhu účinných vzduchotechnických systémů s nízkým příkonem ventilátorů, a tím pádem i nízkou hlučností ventilátorů. Účinnost ventilačních systémů je zatím obecně poměrně nízká, nicméně existuje v této oblasti nemalý potenciál využitelný pro její zvyšování.

30.4.2014
ebm-papst CZ s.r.o., Ing. Jens Müller, Ing. Michael Strehle, ebm-papst Mulfingen

Uživatelé si často všimnou, že v chladicích, klimatizačních a ventilačních zařízeních neběží instalované ventilátory tak tiše, jak se očekávalo. Tyto ventilátory během provozu jsou pak zdrojem hluku, jehož hladina je značně vyšší, než uvádí produktová dokumentace.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama