Archiv článků od 12.12.2001 do 26.2.2013

zadejte vlastní článek

zpět na aktuální články     

Stále více důvodů pro řízené větrání s rekuperací tepla

26.2.2013 | STIEBEL ELTRON spol. s r.o.
Jestliže na jedné straně stavíme moderní, dokonale zateplené domy, abychom ušetřili co nejvíce tepelné energie, na straně druhé bychom měli zabezpečit odpovídající výměnu vzduchu. V nevětraných objektech dochází ke koncentraci oxidu uhličitého, přidává se vnitřní vlhkost, zápachy a výpary. Řešením je řízené větrání se zpětným ziskem tepla.

Normy z oboru větrání a klimatizace

6.8.2012 | Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D.
Článek prezentuje aktuální situaci v normalizační činnosti oboru větrání a klimatizace. V úvodu článku je vysvětlena struktura činností při tvorbě norem a princip přejímání Evropských norem do užívání v ČR. Článek uvádí přehled platných norem z oblasti větrání a klimatizace. Některé důležité normy jsou doplněny krátkým komentářem. V závěru příspěvku jsou zmíněny aktuální normy připravené k převzetí v roce 2012 a seznam norem, jejichž zařazení do soustavy ČSN se předpokládá v blízké budoucnosti.
diskuse: 1 příspěvek, 06.08.2012 23:40

Větrání a odvod spalin na konferenci Vytápění Třeboň 2011

9.6.2011 | Ing. Jan Blažíček
Závěrečná sekce letošní konference Vytápění moderovaná Ing. Romanem Vavřičkou, Ph.D., byla věnována tématice větrání a odvodu spalin.

Prvky větrací soustavy v bytovém domě IV.

22.6.2010 | ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o., Ing. Ivan Cifrinec
FRESH 100 Thermo jsou automaticky, v závislosti na teplotě, regulující plastové talířové ventily pro přívod vzduchu. Obsahují termostatický regulační systém, který slouží v systémech přirozené nebo mechanické ventilace pro přívod vzduchu.

Prvky větrací soustavy v bytovém domě III.- Prvky pro přívod vzduchu vnější stěnou

15.6.2010 | ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o., Ing. Ivan Cifrinec
Třetí díl seriálu se zabývá prvky pro přívod čerstvého vzduchu ELEKTRODESIGN pro systémy nuceného větrání, a to včetně ventilů, tlumičů hluku a filtrů.

Prvky větrací soustavy v bytovém domě II. - Prvky pro průchod vzduchu vnitřní stěnou

8.6.2010 | ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o., Ing. Ivan Cifrinec
Článek popisuje výrobky pro prostupy větracího vzduchu vnitřní stěnou - průchozí stěnový ventil kruhový a průchozí stěnový ventil čtyřhranný od společnosti ELEKTRODESIGN ventilátory. Kromě základních charakteristik a značení uvádí i příklad dimenzování prvků pro průchod vzduchu vnitřní stěnou.

Prvky větrací soustavy v bytovém domě I. - Prvky na vstupu do větrací šachty

1.6.2010 | ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o., Ing. Ivan Cifrinec
Článek představuje elektricky ovládané talířové ventily pro regulaci průtoky vzduchotechnickým potrubím ve větracích systémech. V druhé části představuje digestoře pro kuchyně v bytových a rodinných domech, a to včetně komponent a příslušenství.

Větrání bytových domů - Základy teorie větrání

26.5.2010 | Ing. Ivan Cifrinec, ELEKTRODESIGN ventilátory
Jaké jsou možné způsoby větrání bytových domů? Článek nabízí přehled způsobů přirozeného a nuceného větrání, a to včetně kladů a záporů jednotlivých možností přirozeného a nuceného větrání. V závěru článku je podrobně popsán inteligentní systém centrálního větrání MiX společnosti ELEKTRODESIGN Ventilátory.

TEXTILNÍ ROZVODY VZDUCHU společnosti Příhoda s.r.o.

20.5.2010 | Ing. Dagmar Kopačková
Zajímavosti z přednášky Ing. Zdeňka Příhody, jednatele společnosti Příhoda s.r.o., která patří mezi 3 největší světové firmy vyrábějící textilní rozvody vzduchu a textilní výústky.

Jednoduché a přitom účinné větrání?

27.4.2010 | Nativa spol. s r.o.
Značný důraz je v poslední době kladen na snížení energetických ztrát budov. Staví se domy se stále lepšími tepelněizolačními vlastnostmi a těsnější obálkou budov. Ve stejném trendu jsou prováděny i stavební úpravy mimo jiné i rekonstruovaných domů za účelem snížení jejich energetické náročnosti.

Vzduchotechnika a mikroklima interiéru budov

16.3.2010 | Martin Jindrák, ATREA
Vzduchotechnické systémy (VZT) se stále častěji stávají běžnou součástí výstavby rodinných a bytových domů. Se vzduchotechnikou se uvažuje už ve fázi ranné studie objektu, což umožňuje snažší integraci do dispozice objektu. Nechci popisovat vazby a systémy rovnotlakého větrání a cirkulačního teplovzdušného systému s větráním (vše s rekuperací tepla z odpadního vzduchu). Tato oblast je již dostatečně známá a popsána. Tento příspěvek popisuje malou část provozu VZT systému vč. vlivu na vnitřní mikroklima.

Větrání panelových domů - opatření a jejich limity

18.1.2010 | Lucie Šancová, Ekowatt, Jiří Beranovský, Ing. Petr Kotek, Ph.D., Petr Vogel, Ing. Jan Antonín, František Macholda
Při výměně starých oken za okna nová těsná je třeba zajistit dostatečný přívod čerstvého vzduchu. Cílem článku je najít účinný systém větrání aplikovatelný v panelových domech, který zajistí zdravé a příjemné vnitřní prostředí a zároveň bude energeticky co nejméně náročný.
diskuse: 5 příspěvků, poslední 23.09.2012 18:41

Vzduchotechnika v energetickém hodnocení budov

7.9.2009 | Ing. Olga Rubinová, Ph.D., Ing. Aleš Rubina, Ph.D.
Dnešní energetické systémy a celkové řešení budov způsobuje, že potřeba tepla na vytápění zdaleka nepředstavuje dominantní člen v energetické bilanci budovy. Tepelně technický standard obálky budovy se trvale zvyšuje a nyní se soustředí pozornost na systémy větrání a klimatizace, osvětlení a přípravy teplé vody.
diskuse: 1 příspěvek, 16.02.2010 13:39

Větrací jednotky ve spojení s kuchyňskou digestoří

1.9.2009 | Nativa spol. s r.o.
Hlavním úkolem kuchyňské digestoře je odtah vodní par a pachů vznikajících při přípravě jídel. Nejrozšířenější řešení je instalace kuchyňské digestoře, buď cirkulační, nebo se samostatným odtahem vně budovy a větrací jednotky.

Přirozené větrání, infiltrace a exfiltrace

23.10.2006 | Ing. Zuzana Mathauserová, Státní zdravotní ústav Praha
Vysoký nárůst plísní ve všech typech zateplených objektů je často diskutovanou problematikou. Teoreticky je vše jasné - vznik a růst plísní souvisí s vyšší vlhkostí vzduchu v interiéru a ten je třeba odvést. Jedinou možností je dostatečné větrání. Jak ale větrat, když máme budovu dobře utěsněnou?
diskuse: 4 příspěvky, poslední 16.02.2010 13:39

Milan Šafář: Stále je co zlepšovat

3.6.2006 | RNDr. Jana Plamínková
Rozhovor TZB-info s Ing. Milanem Šafářem, jednatelem firmy Čeko elektro s.r.o., exkluzívním dovozcem do ČR, distributorem a garantem servisu výrobků CATA. V současné době patří firma CATA ELECTRODOMÉSTICOS, S.L. k předním světovým výrobcům vzduchotechniky - především v oblasti kuchyňských odsavačů, koupelnových odsavačů, ventilátorů a topidel.

Umístění plynových spotřebičů s ohledem na větrání bytových domů

24.10.2005 | Ing. Marcela Počinková
V nové bytové výstavbě i v rekonstruovaných domech se setkáváme s mnoha negativními důsledky nedostatečného větrání vnitřních prostor. Z důvodu minimalizace tepelných ztrát infiltrací jsou vyráběna a osazována okna s téměř nulovou spárovou průvzdušností. Článek rozebírá následky tohoto trendu na provoz a bezpečnost plynových spotřebičů.
diskuse: 2 příspěvky, poslední 06.01.2014 18:17

Kuchyňské odsavače par

3.10.2002 | Ing. Jaroslav Dufka
Tento článek předkládá čtenářům základní informace o kuchyňských odsavačích par, určených pro použití v bytech nebo rodinných domech, nikoliv ve velkokuchyních nebo vývařovnách.
diskuse: 2 příspěvky, poslední 16.02.2010 13:38

Bezpečné instalace plynových kotlů v bytech

12.12.2001
Pro bezpečný provoz plynového spotřebiče je z hlediska projektanta především nutné zajistit dostatečný přívod vzduchu pro spalování i pro větrání. V článku jsou přehledně uvedena nejdůležitější pravidla pro projektování, která jsou platná podle současné legislativy.
diskuse: 3 příspěvky, poslední 18.02.2012 03:12
zpět na aktuální články     

Projekty 2017

Partneři - Větrání a klimatizace

logo ATREA
logo ZEHNDER
logo Ziehl-Abegg
logo AHI-CARRIER
logo JANKA ENGINEERING
logo ebm-papst
 
 

Aktuální články na ESTAV.czMinisterstvo životního prostředí vyhlásilo nový program DešťovkaNejužší dům světa stojí ve Varšavě, bydlení v něm připomíná pohyb po lešeníByty kupujeme dle lokality, nejméně dbáme při výběru na energetickou náročnostVitra představila novinky i produktové updaty na Salone del Mobile 2017