Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Větrání a klimatizace
Archiv článků od 21.12.2012 do 19.2.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

CENTRA a.s.
19.2.2013
CENTRA a.s.

V rámci komplexní správy nemovitostí zajišťuje Centra provoz a údržbu budov, úklidové služby, odvoz a likvidaci odpadu, ale i např. údržbu zeleně. V portfoliu společnosti je i inženýrsko – investiční činnost a realitní služby.

18.2.2013
Ing. Daniel Adamovský, Ph.D., Ing. Miroslav Urban, Ph.D.

Kondenzace vodní páry není v běžných výměnících pro zpětné získávání tepla výjimečným stavem, ovšem její vliv se obvykle zanedbává. V článku je popsáno, jak může navýšení tepelného toku sdíleného mezi ochlazovaným a ohřívaným vzduchem o vázané teplo při kondenzaci vodní páry obsažené ve vzduchu teoreticky ovlivnit účinnost výměníku.

16.2.2013
Schneider Electric CZ, s. r. o.

Nová centrála Komerční banky v Praze Stodůlkách šetří provozní náklady o desítky procent. Jak je to možné? Moderní a zároveň ekologická budova totiž využívá inteligentní řešení, která navrhla a následně realizovala společnost Schneider Electric.

Aqua-therm Nitra 2013
15.2.2013
redakce dle tiskových materiálů pořadatele MDL Expo s.r.o.

Zlatou medaili z veletrhu Aqua-therm Nitra 2013 si odnáší ETA ENERGY za kotel ETA HACK na štěpku a pelety, čestná uznání obdržel Procom za kondenzační plynový kotel Geminox THRs a Zakład Elektroniczny TATAREK za adaptivní řízení přívodu vzduchu do spalovací komory.

13.2.2013
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Návrh programu Nová zelená úsporám je stále v meziresortním připomínkovém řízení. Naposledy byl aktuální stav Nové Zelené úsporám představen na veletrhu For Pasiv. V návrhu dotačního titulu se nově objevila samostatná podpora instalace ekologických zdrojů vytápění. Výzva pro bytové domy bude nejdříve v roce 2015.

8.2.2013
Schneider Electric CZ, s. r. o., Ing. Robert Šimčík

SmartStruxure je nový inteligentní řídicí systém budov iBMS, který přináší na trh společnost Schneider Electric. V článku uvádíme přehled komponent systému SmartStruxure s různými možnostmi programování. SmartStruxure disponuje hlubším propojením s IT technologiemi použitím Web Services a Widgetů.

5.2.2013
Domat Control System s.r.o., Ing. Jan Vidim

Staré technické přísloví praví, že měřit znamená vědět. Klasickým sběrnicovým systémem pro odečet měřičů energií je M-Bus. V prvním dílu příspěvku se soustředíme na praktické aspekty, projektování, konfiguraci a uvádění sběrnice do chodu.

4.2.2013
Ing. Petr Vlček, Ing. Marian Formánek, Ph.D.

Článek se zabývá problematikou starších chladicích a klimatizačních zařízení původně využívajících chladiva, která je z ekologických důvodů v dnešní době již zakázano používat jak při opravách, tak při doplňování systémů. Text uvádí obecné informace a poznatky získané z experimentu o jevech spojených se záměnou ekologického chladiva za původní.

1.2.2013
Schneider Electric CZ, s. r. o., Ing. Robert Šimčík

Společnost Schneider Electric uvádí na trh SmartStruxure - novou generaci inteligetního řídicího systému budov (iBMS). Článek přináší stručný přehled o historii BMS a nastínění celkové koncepce elektro architektury Schneider Electric. Nový iBMS přináší hlubší propojení s IT technologiemi, než jste byli zvyklí.

1.2.2013
MDL Expo, s.r.o.

Stalo se již tradicí, že počátkem roku se stává Nitra městem setkání expertů z oblasti vytápění, ventilace, klimatizační, měřicí, regulační, sanitární a ekologické techniky. Letos již popatnácté otevře své brány ve dnech 12.-15. února 2013 na výstavišti Agrokomplex v Nitře.

29.1.2013
Ing. Roman Šubrt, VŠTE České Budějovice

Při navrhování pasivních domů se snažíme o využívání solárních tepelných zisků okny a používání materiálů s nízkými součiniteli prostupu tepla. Často se však věnuje malá pozornost tepelným ziskům neprůsvitnou konstrukcí. Její význam však může být překvapující. Proč může prozradit následující článek.

28.1.2013
Ing. Ivana Tůmová, Ing. Petr Vaculík, Ph.D., prof. Ing. Pavel Kic, DrSc., Ing. Zuzana Štěrbová, Česká zemědělská univerzita v Praze, Technická fakulta, katedra technologických zařízení staveb

Vzhledem k výsledkům hodnocení namáhavosti fyzické práce založeného na měření srdeční frekvence a výsledkům měření mikroklimatických podmínek ve sklenících, kdy operativní teploty byly výrazně vyšší než požadované hodnoty, je nutné stanovit vhodný režim práce a odpočinku pro tyto specifické mikroklimatické podmínky.

21.1.2013
Doc. Dr. Ing. Michal Jaroš, Ing. Antonín Kolbábek

Příspěvek popisuje stavbu a provedení nově realizovaného zemního výměníku tepla (ZVT), který byl s podporou projektu FRVŠ 3206/2011/G1 „Zemní výměník tepla jako nový prvek v technice prostředí“ vybudován jako doplněk experimentálního nízkoenergetického domu FSI VUT v Brně. Instalovaná měřicí aparatura monitoruje parametry potřebné pro vyhodnocení jeho provozu (včetně teplotního rozvrstvení okolní zeminy).

15.1.2013
CIATIK TRADE s.r.o.

CIATCooler od společnosti CIAT jsou nová reverzibilní tepelná čerpadla (chladicí jednotky) vzduch/voda. Výrobní řada s rozsahem topného výkonu od 22 do 85 kW a chladícím výkonem od 18 do 75 kW je certifikovaná asociací Eurovent. CIATCooler vyniká energetickou účinností: chladicí jednotky jsou s koeficientem EER až 2,8 ve třídě A a také v režimu topení je 80 % typů ve třídě A.

14.1.2013
REMAK, a. s., Ing. Vít Měrka

Trh s chladicími stroji nabízí nepřeberné množství kvalitních, účinných a spolehlivých zařízení, které lze v podmínkách běžné výstavby úspěšně aplikovat. V případě rekonstrukcí a výstavby v centrech měst však nastává technický problém – jak naroubovat standardní chladicí prvky na budovy s nestandardními požadavky památkové péče, hygieny či architektury.

8.1.2013
ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o., Ing. Otakar Pump, Ing. Ivan Cifrinec, Ph.D., MBA

Pro větrání komerčních i residenčních budov je nezbytné navrhovat jednotky s možností zpětného získávání tepla z odpadního vzduchu (ZZT). Kompaktní jednotky s možností ZZT dodržují zvyšující se nároky na hygienické limity vnitřního prostředí a zároveň splňují požadavky na snížení energetické závislosti na primárních energiích topného systému.

7.1.2013
Ing. Milan Drda, Ing. Josef Plášek

Příspěvek je zaměřen na klíčové aspekty optimalizace návrhu VZT jednotek z hlediska jejich energetické náročnosti a nákladů životního cyklu. Na několika případech VZT jednotek demonstruje a porovnává výsledky výpočtu nákladů životního cyklu s vazbou na návrh jednotek, včetně doporučení k optimalizaci těchto nákladů. Závěr příspěvku se věnuje další klíčové a dosud zásadně opomíjené oblasti, kterou je průběžné a vhodně vizualizované sledování spotřeb energie VZT jednotky v reálném provozu a průběžné porovnání s projektovanými hodnotami. To pak umožňuje efektivní zásahy provozního personálu a sledování ze strany vlastníka či managementu.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama