Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Větrání a klimatizace
Archiv článků od 7.8.2012 do 7.9.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

7.9.2012
REGULUS spol. s r.o.

Firma Regulus je stabilní, ryze česká firma, založená v roce 1992. Původně byla zaměřená především na spolupráci s výrobci kotlů v ČR. Postupným vývojem firma rozšiřovala sortiment o topenářské výrobky pro montáž a servis až výrobě vlastních produktů. V současné době je firma zaměřena především na využití obnovitelných zdrojů energie. Specializuje se na solární systémy, tepelná čerpadlasystémy větrání s rekuperací tepla.

5.9.2012
NIBE ENERGY SYSTEMS CZ
Družstevní závody Dražice - strojírna s.r.o.

Ventilační tepelné čerpadlo je v zásadě systém na recyklaci energie. Odebírá energii teplému vnitřnímu vzduchu, který je odváděn z vašeho domova ventilačním systémem, a používá ji k vytápění a k ohřevu čerstvého přiváděného vzduchu a teplé vody.

4.9.2012
Domat Control System s.r.o., Ing. Jan Vidim

Šetřit z hlediska měření a regulace znamená kromě řádné údržby řídicího systému i periferií a optimálního nastavení požadovaných hodnot také používání vhodných algoritmů, které umožňují využít potenciál instalované technologie na maximum. Jinými slovy – důmyslná regulační strategie umí jak uspořit spotřebovanou energii, tak snížit opotřebení systému například díky méně častému spínání kotlů, čerpadel a chladicích strojů.

3.9.2012
Ing. Jozef Bugáň

V současné době se klade značný důraz na úsporu energií a využívání obnovitelných zdrojů energie. Proto je velmi důležitý správný návrh topného / chladicího systému, který by měl zároveň zajistit příznivý tepelný stav vnitřního prostředí - tepelnou pohodu. V tomto příspěvku jsou prezentovány konstrukční systémy, skladby a možná řešení nízkoteplotního podlahového vytápění a vysokoteplotního stropního chlazení.

30.8.2012
redakce

Společnost Knauf Insulation nedávno uspořádala konferenci Reality Check, na které se sešli přední odborníci pozemního stavitelství a materiálového inženýrství z celé Evropy. Název konference napovídá, co bylo jejím obsahem. Na témata projektování úsporných budov, udržitelného stavebnictví, certifikace budov a další jsme se zeptali prof. Ing. Petra Hájka, CSc., z pražského ČVUT, který se konference účastnil.

26.8.2012
Vlastimil Růžička, redakce

ČVUT Praha vydalo oficiální zprávu o prvním obytném souboru certifikovaném metodikou SBToolCZ. „Byla zahájena výstavba první etapy nové čtvrti Úval Hostín, ve které je certifikováno ve fázi návrhu 12 rodinných domů a 22 bytů ve třech bytových domech,“ uvedl v tiskovém prohlášení Ing. Martin Vonka, Ph.D.

25.8.2012
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.

Na závěr našeho sobotního prázdninového cestování se podíváme do Sydney. Darling Quarter ušetří až 92 % spotřeby vody ve srovnání s běžnými kancelářskými budovami. Udržitelné výsledky projektu Darling Quarter byly potvrzeny hodnocením - 6 hvězdiček “Green Star Office V2”. V čele úsilí ušetřit pitnou vodu je využívání dešťové vody.

Fluke - sledování vibrací
24.8.2012
Fluke Corporation, Stanislav Přibyl

Vibrace mohou identifikovat problémy ještě před dalšími příznaky, jako jsou teplota, zvuk, spotřeba elektrické energie a znečištěné mazivo. Více než polovina doby neplánovaných odstávek je zapříčiněna mechanickými poruchami.

22.8.2012
Siemens, s.r.o.

Siemens uvádí na trh pátou verzi svého systému Desigo pro ovládání technických zařízení budov. Zdokonalený systém byl rozšířen o pokročilé nástroje, mezi něž například patří podsystém Total Room Automation a optimalizační funkce RoomOptiControl a Eco Monitoring.

21.8.2012
Ing. Pavel Jirásek, Ministerstvo průmyslu a obchodu

II. díl popisuje problematické části nové směrnice a proces projednávání novely zákona. Porovnává současné a nové koncepce zákona č. 406/2000 Sb. Kdo je pod povinností splnění požadavků energetické náročnosti a povinnosti nechat si vypracovat průkaz energetické náročnosti budovy? Uvádí výčet prováděcích vyhlášek, které bude nutné novelizovat nebo vydat zcela nově.

20.8.2012
Ing. Jan Žemlička, Ing. Miloš Lain, Ph.D.

Příspěvek podává základní přehled o budově národní technické knihovny v Praze. V příspěvku je popsáno jak architektonické řešení, tak systém větrání a klimatizace budovy. Dále je zmíněna počítačová simulace a monitorování provozu budovy.

20.8.2012
Ing. Pavel Jirásek, Ministerstvo průmyslu a obchodu

První díl článku se věnuje popisu a přehlednému porovnání požadavků na energetickou náročnost budov podle původní a nové směrnice o energetické náročnosti budov. Upozorňuje na nově zavedené pojmy „nákladově optimální úroveň požadavků na energetickou náročnost“ a „budova s téměř nulovou spotřebou energie“. V oblasti kontroly kotlů nově zavádí posouzení dimenzování kotle ve vztahu k požadavkům budovy.

13.8.2012
Ing. Vít Havlů, doc. Ing. Martin Pexa, Ph.D., Ing. Zdeněk Aleš, Ph.D.

Tento článek se zabývá problematikou optimalizace plánů preventivní údržby na základě hodnocení rizika. Cílem je návrh jednotného systému, který pojme optimalizaci údržby zařízení jako celek a docílí lepších výsledků než při aplikaci samostatných moderních metod údržby (RCM – Reliability Centered Maintenance, RBI – Risk Based Inspection, SIFpro – Safety Instrumented Function).

12.8.2012
VELUX Česká republika, s.r.o.

Větrání je pro většinu lidí přirozená činnost, přesto je úroveň ventilace v interiérech často nedostatečná. Správné zásady větrání a znalost typů větrání jsou základním pilířem pro dosažení optimálního vnitřního klimatu.

Podlahové vytápění REHAU - suchá pokládka
8.8.2012
REHAU, s.r.o.

Suchý systém REHAU je určen k použití suchých podlahových desek, ale je možné i použití s mokrou mazaninou a umožňuje podlahové vytápění na masivních a dřevěných trámových stropech. Při použití pro chlazení doporučujeme doplnění regulací a čidlem rosného bodu jako ochranu před kondenzací.

7.8.2012
KSB - PUMPY + ARMATURY s.r.o., koncern

Nové vysoce účinné elektromotory SuPremE® umožňují uživateli používat technologii, která se ideálně hodí pro splnění požadavků na energeticky efektivní pohony čerpadel. Mají minimálně o 15 % nižší ztrátový výkon, než jaký je předepsán směrnicí EU 640/2009. To znamená, že motory dosahují již dnes úroveň účinnosti IE4 podle IEC/CD 60034-30, vydání 2.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama