Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Větrání bytových domů
Archiv článků od 31.10.2011 do 22.4.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

22.4.2013
Bc. Michal Lom, Ing. Václav Matz, Ph.D.

Popsány jsou jednotlivé komponenty VZT jednotky, jejich funkce a na základě modelu VZT jednotky vytvořen algoritmus jejího řízení. Takto vytvořený softwareový modul slouží pro analýzu funkce a energetické zhodnocení chování VZT jednotky.

14.3.2013
ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.

Rosí se vám okna? Máte doma plíseň? Jste unaveni a cítíte se ospalí? Máte sucho v krku? Jste stále více nemocní? To vše nemusí být vinou špatného zateplení, ale nefunkčním systémem větrání. Na trhu existuje funkční a spolehlivý způsob centrálního větrání, který je energeticky úsporný, není hlučný a je cenově dostupný CRxB – INTELIGENTNÍ DCV SYSTÉM.

26.2.2013
STIEBEL ELTRON spol. s r.o.

Jestliže na jedné straně stavíme moderní, dokonale zateplené domy, abychom ušetřili co nejvíce tepelné energie, na straně druhé bychom měli zabezpečit odpovídající výměnu vzduchu. V nevětraných objektech dochází ke koncentraci oxidu uhličitého, přidává se vnitřní vlhkost, zápachy a výpary. Řešením je řízené větrání se zpětným ziskem tepla.

Hygienické požadavky na vnitřní prostředí staveb
25.2.2013
Ing. Zuzana Mathauserová

Recenzovaný Každý prostor, kde se zdržují lidé, musí být pro zajištění zdravotně nezávadného prostředí větratelný a dostatečně větraný. Naše předpisy, i když ne vždy hovoří stejně, nám poskytují dostatek podkladů pro řešení. Realita je ale občas zcela jiná.

10.12.2012
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., prof. Ing. František Drkal, CSc.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady o energetické náročnosti budov z roku 2010 ukládá členským státům Evropské unie mj. za povinnost, aby nové budovy od roku 2018 (veřejné budovy) resp. 2020 (všechny budovy) byly budovami s téměř nulovou spotřebou energie. Uvedená skutečnost se týká prakticky všech technických systémů budov. Článek prezentuje možnosti řešení větrání a klimatizace ve zmíněných budovách a předkládá úvahy o možném vývoji odvětví s ohledem na požadavek snižování spotřeby energie.

4.12.2012
Ing. Roman Šubrt, VŠTE České Budějovice

Vliv tepelných mostů se výrazně zvyšuje s rostoucími požadavky na tepelnou ochranu budov. Poměrně známý je jejich negativní vliv na energetickou bilanci stavby. Nezaslouženě opomíjený je ale negativní vliv tepelných mostů jako míst pro lokální kondenzaci vodní páry. Tím je vytvářeno ideální prostředí pro růst plísní a v konečném důsledku pak nevhodné mikroklima pro pobyt lidí.

23.11.2012
Ing. Jan Blažíček, redakce

Komise hodnotila výrobky přihlášené do soutěže o zlatou medaili na letošním veletrhu Aqua-therm Praha z hlediska technologického vývoje, ekonomických faktorů i přínosů pro ekologii a životní prostředí. Udělila dvě zlaté medaile, dvě čestná a jedno zvláštní uznání.

6.8.2012
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D.

Článek prezentuje aktuální situaci v normalizační činnosti oboru větrání a klimatizace. V úvodu článku je vysvětlena struktura činností při tvorbě norem a princip přejímání Evropských norem do užívání v ČR. Článek uvádí přehled platných norem z oblasti větrání a klimatizace. Některé důležité normy jsou doplněny krátkým komentářem. V závěru příspěvku jsou zmíněny aktuální normy připravené k převzetí v roce 2012 a seznam norem, jejichž zařazení do soustavy ČSN se předpokládá v blízké budoucnosti.

Elektrodesign - kvalitu vnitřního vzduchu bez nadměrné spotřeby energie
24.7.2012
ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o., Ing. Ivan Cifrinec, Ph.D., MBA, Ing. Michal Kubelka

Stav bytového fondu v České republice není příliš uspokojivý. Většina budov je technicky i morálně zastaralá včetně nevyhovující kvality vnitřního prostředí. Proto je v dnešní době stále aktuálnějším tématem revitalizace bytového fondu. Jak zajistit kvalitu vnitřního vzduchu bez nadměrné spotřeby energie?

13.7.2012
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.

2 názory na energetickou rekonstrukci: Podle zkušeností odborníka začíná nejúčinnější modernizace budov a snižování spotřeby energie uvnitř budovy a je nutné se věnovat vzduchotechnice a výměně oken. A samozřejmě je důležitá i izolace, i když ta může představovat další problémy.

zvlhčovače vzduchu
4.7.2012
Drekoma

V systému rekuperace vzduchu odcházející vzduch předává ve výměníku teplo čerstvému vzduchu přicházejícímu zvenčí. Za velké zimy pak stačí „doohřát" vzduch například solárními kolektory, elektrickým přímotopem nebo krbem na dřevo. Následně je potřeba ohřátý vzduch přivlhčit na požadovanou relativní vlhkost.

11.6.2012
Ing. Petr Blasinski, doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov

Článek prezentuje sledování stavu vnitřního tepelně-vlhkostního mikroklimatu v prostoru koupelny typického rodinného domu. V textu jsou uvedeny výsledky měření konfrontované s požadavky platné legislativy.

24.5.2012
Ing. Jan Blažíček

Po dvou letech se opět v nádherných prostorách Národního domu KDŽ na Vinohradech sešli odborníci v oboru klimatizace a větrání. Pořadatel – odborná sekce OS01 Klimatizace a větrání při Společnosti pro techniku prostředí – připravil program, který odpovídá mottu letošní konference: „Kvalitní prostředí s minimálními energetickými nároky“.

ventilátor
30.3.2012

Nucené provětrávání místností ventilátorem s trvalým chodem pomáhá trvale řešit problémy s plísněmi. Jde o řešení cenově dostupné (pořízení, provoz i jistá řízená tepelná ztráta) oproti nákladům na pozdější likvidaci následků po objevení plísní a rozhodně přispívající ke zdravému prostředí v bytech a domech.

27.2.2012
MUDr. Ivana Holcátová, CSc.

Většinu svého života většina z nás, až na výjimky, prožije v uzavřených prostorech, především v budovách. Riziko, které představuje nedostatečná výměna vzduchu, zahrnuje obtíže nezávažné (např. syndrom nemoci z budov, onemocnění horních cest dýchacích), celoživotní alergické postižení, ale i život ohrožující expozici toxickým látkám (např. CO) nebo karcinogenům (benzen). Ve většině případů jedině větrání dokáže snížit koncentrace látek, jejichž zdroj se nachází v interiéru.

30.1.2012
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D.

Intenzita větrání v obytných budovách je při současném trendu energeticky úsporného bydlení velmi diskutovanou veličinou. Situaci komplikovaly chybějící a nepřesné požadavky v zákonných předpisech a technických normách. V únoru 2011 vešla v platnost národní příloha normy ČSN EN 15 665 v podobě změny Z1, která definuje požadavky na větrání obytných budov a také doporučuje vhodné systémy větrání. Článek stručně informuje o obsahu národní přílohy.

30.11.2011
Martin Jindrák, ATREA s.r.o.

V současné době jsme svědky problémů v rekonstruovaných panelových domech, ve kterých byla vyměněna okna a provedena termofasáda. Plísně a kondenzace jsou přesným opak původního stavu před rekonstrukcí, kdy byl v bytech velmi suchý vzduch. Vše je nutno řešit komplexně včetně větrání.

31.10.2011
prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc.

Příspěvek se zabývá změnami v právě revidované technické normě pro stavební tepelnou techniku z pohledu větrání a šíření vzduchu v budově. Připomíná se rozlišení hodnocení podle způsobu využití místnosti. Příspěvek popisuje formulaci požadavků, kdy se současně má řešit zajištění potřebné kvality vnitřního prostředí, tak minimalizace energetické náročnosti spojené větráním. Pozornost je též věnována šíření vzduchu netěsnostmi obálky budovy.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama