Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vnitřní prostředí
Archiv článků od 25.7.2012 do 8.4.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

8.4.2013
Ing. Ondřej Jelínek, doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D., Ing. Petr Blasinski

Předmětem textu není popis zcela známé teorie šíření akustické energie v izotropním prostředí, tak jak je naznačeno na obr. 1, ale upozornění čtenáře na praktické problémy vznikající při realizaci stavby a jejich řešení. Článek prokazuje, že pouze kvalitním komplexním návrhem systému VZT lze eliminovat technické a i finanční problémy s dodávkou a realizací systémů vzduchotechniky.

21.3.2013
Wolf Česká republika s.r.o.

Kondenzační kotel Wolf CGB s výkonem už od 3,2 kW s regulačním modulem BM v kombinaci s podlahovým topením z polybutenových trubek gabotherm® hetta a inteligentním rozdělovačem sám nastaví potřebnou teplotu vody do okruhu a podlahy. Postačí mu jeden rozvodný okruh pro všechny přípojky i na více podlažích.

18.3.2013
Ing. arch. Klára Bukolská

Dosažení kvalitního a zdravého vnitřního prostředí v budovách s velmi nízkou potřebou energie znamená holistický přístup od počátečního návrhu budovy po její provoz. Tento přístup k návrhu také vyvolává potřebu holistického přístupu k měření/hodnocení stavby, a to jak z pohledu kvantitativních ukazatelů, tak kvalitativních.

14.3.2013
ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.

Rosí se vám okna? Máte doma plíseň? Jste unaveni a cítíte se ospalí? Máte sucho v krku? Jste stále více nemocní? To vše nemusí být vinou špatného zateplení, ale nefunkčním systémem větrání. Na trhu existuje funkční a spolehlivý způsob centrálního větrání, který je energeticky úsporný, není hlučný a je cenově dostupný CRxB – INTELIGENTNÍ DCV SYSTÉM.

2.3.2013
Schneider Electric CZ, s. r. o.

Centrála společnosti Schneider Electric se stala nejekologičtější budovou světa. Jako vůbec první získala nejvyšší ohodnocení „Outstanding“ (tedy česky řečeno mimořádný) mezinárodní komisí udělující certifikát BREEAM. Komise hodnotí kvalitu budovy, jako například dopad na životní prostředí, úspory energií či prostředí uvnitř objektu.

Hygienické požadavky na vnitřní prostředí staveb
25.2.2013
Ing. Zuzana Mathauserová

Recenzovaný Každý prostor, kde se zdržují lidé, musí být pro zajištění zdravotně nezávadného prostředí větratelný a dostatečně větraný. Naše předpisy, i když ne vždy hovoří stejně, nám poskytují dostatek podkladů pro řešení. Realita je ale občas zcela jiná.

25.2.2013
ThermWet s.r.o.

Filtry používáme např. v pračce, myčce, klimatizaci, v autě. Všude, kde je potřeba slovy klasika oddělit „zrno od plev“. A tak není překvapením, že se používají i v rekuperačním systému větrání.
Jedním z argumentů proč rekuperaci do domu neinstalovat je, že větrání přes „filtry“ není zdravé. Jak je to doopravdy?

21.2.2013
ŠTORC TZB s.r.o. - oficiální dodavatel větrání BRINK a UBBINK pro ČR

Firma Štorc TZB Vám představuje unikátní komplexní systém větrání Brink Air Excellent, který obsahuje všechny potřebné díly nezbytné pro zajištění správné a dlouhodobé funkčnosti systému větrání.

19.2.2013
Siemens, s.r.o.

Energeticky úsporné budovy se postupně stávají standardem i v oblasti rezidenčního bydlení. Důkazem tohoto trendu je i úzká spolupráce mezi předním českým výrobcem energeticky efektivních domů, firmou RD Rýmařov, a společností Siemens, která je tradičním dodavatelem produktů a řešení snižujících energetickou náročnost. Obě společnosti navázaly na předchozí úspěšnou spolupráci a pro zájemce o úsporné a komfortní bydlení připravily nový produkt s názvem Inteligentní domy RD Rýmařov 2013.

28.1.2013
Ing. Ivana Tůmová, Ing. Petr Vaculík, Ph.D., prof. Ing. Pavel Kic, DrSc., Ing. Zuzana Štěrbová, Česká zemědělská univerzita v Praze, Technická fakulta, katedra technologických zařízení staveb

Vzhledem k výsledkům hodnocení namáhavosti fyzické práce založeného na měření srdeční frekvence a výsledkům měření mikroklimatických podmínek ve sklenících, kdy operativní teploty byly výrazně vyšší než požadované hodnoty, je nutné stanovit vhodný režim práce a odpočinku pro tyto specifické mikroklimatické podmínky.

8.1.2013
ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o., Ing. Otakar Pump, Ing. Ivan Cifrinec, Ph.D., MBA

Pro větrání komerčních i residenčních budov je nezbytné navrhovat jednotky s možností zpětného získávání tepla z odpadního vzduchu (ZZT). Kompaktní jednotky s možností ZZT dodržují zvyšující se nároky na hygienické limity vnitřního prostředí a zároveň splňují požadavky na snížení energetické závislosti na primárních energiích topného systému.

4.12.2012
Ing. Roman Šubrt, VŠTE České Budějovice

Vliv tepelných mostů se výrazně zvyšuje s rostoucími požadavky na tepelnou ochranu budov. Poměrně známý je jejich negativní vliv na energetickou bilanci stavby. Nezaslouženě opomíjený je ale negativní vliv tepelných mostů jako míst pro lokální kondenzaci vodní páry. Tím je vytvářeno ideální prostředí pro růst plísní a v konečném důsledku pak nevhodné mikroklima pro pobyt lidí.

19.11.2012
doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D., Ing. Vít Měrka

Článek se zabývá současnými praktickými problémy bazénových hal spojenými s problémy návrhu a realizace vzduchotechnických systémů. Popisuje klíčové příčiny nežádoucích stavů vnitřního mikroklima. Následně poukazuje na nezastupitelnost spolupráce vzájemně kooperujících profesí, zejména s ohledem na měření a regulaci vzduchotechnického systému.

11.11.2012
Drekoma

Značný význam pro úspěch při líhnutí kuřat má nejenom inkubační teplota, ale zejména míra vzdušné vlhkosti. Optimální vlhkost vzduchu je během doby sezení na vejcích v rozsahu 45 až 60 %.

29.10.2012
Ing. Tomáš Kmoch

Ve svém příspěvku seznamuji čtenáře s parametry, které jsou potřebné pro posouzení mikroklimatických podmínek vnitřního prostředí a dále popisuji metodiku, techniky a způsoby měření parametrů vnitřního prostředí s důrazem na stanovení tepelné pohody organismu. Ve druhé části představuji měřicí přístroje, které jsou pro tato měření vhodná. V České republice platí několik zákonů a vyhlášek, které upravují a stanovují kvalitu vnitřního prostředí. Tyto platné předpisy jsou též v tomto příspěvku uvedeny a to včetně tabulek s požadovanými číselnými údaji sledovaných (měřených) parametrů.

20.8.2012
Ing. Jan Žemlička, Ing. Miloš Lain, Ph.D.

Příspěvek podává základní přehled o budově národní technické knihovny v Praze. V příspěvku je popsáno jak architektonické řešení, tak systém větrání a klimatizace budovy. Dále je zmíněna počítačová simulace a monitorování provozu budovy.

12.8.2012
VELUX Česká republika, s.r.o.

Větrání je pro většinu lidí přirozená činnost, přesto je úroveň ventilace v interiérech často nedostatečná. Správné zásady větrání a znalost typů větrání jsou základním pilířem pro dosažení optimálního vnitřního klimatu.

25.7.2012
Daikin Airconditioning Central Europe - Czech Republic spol. s r.o.

Společnost Daikin uvádí na trh novou vylepšenou řadu nízkoteplotních tepelných čerpadel, která nabízí nejlepší řešení pro řízení klimatu. Nové nízkoteplotní tepelné čerpadlo Daikin Altherma poskytuje inovativní a komplexní rezidenční řešení pro optimální vnitřní prostředí každého domu. Dále má nejlepší energetickou účinnost ve své třídě za jakýchkoliv venkovních podmínek – Daikin Altherma je jasnou volbou!


zpět na aktuální články
 
 
Reklama