Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Větrání rodinných domů
Archiv článků od 7.4.2008 do 30.3.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

30.3.2010
, Radek Fabian

INFRACLIMA® je nízkopotenciální systém celoročního udržování tepelné pohody s teplotou vody v systému 22°C+/-2°C po celý rok a představuje tak systém s nejnižší možnou teplotou teplonosné látky - vody. Jediný systém kde teplonosná látka má stejnou provozní teplotu po celý rok, nerozlišujeme již režim vytápění a chlazení.

27.3.2010
ThermWet s.r.o.

Instalací rekuperačního zařízení ThermWet v rodinném domku došlo k trvalému snížení ročních nákladů na vytápění a ke stabilizaci vlhkosti na trvalou hodnotu okolo 55 %.

26.3.2010
Xella CZ, s.r.o.

Pátrat v české kotlině po pasivních domech stále ještě připomíná hledání jehly v kupce sena. Důvodem je nejen vyšší pořizovací cena, ale i řada předsudků o jejich konstrukci i samotném užívání. Vzorový pasivní dům v Plzni svou osvětovou činností úspěšně boří mnohé mýty o ekologickém bydlení.

23.3.2010
Lindab Ventilace

Vzduchovody by měly být navrhovány s ohledem na možnost čištění vnitřních ploch potrubí a příslušenství. Lindab usnadňuje výstavbu, nabízí komplexní snadno čistitelný systém, který řeší dodržování norem a splňuje i ty nejvyšší požadavky na těsnost.

22.3.2010
Ing. Zdeněk Zikán, ATREA

Vysvětlení principu zpětného získávání tepla (ZZT) a základní rozdělení zařízení pro ZZT ve vzduchotechnických systémech, při větrání. Výhody a nevýhody jednotlivých systémů a jejich použitelnost.

16.3.2010
Martin Jindrák, ATREA

Vzduchotechnické systémy (VZT) se stále častěji stávají běžnou součástí výstavby rodinných a bytových domů. Se vzduchotechnikou se uvažuje už ve fázi ranné studie objektu, což umožňuje snažší integraci do dispozice objektu. Nechci popisovat vazby a systémy rovnotlakého větrání a cirkulačního teplovzdušného systému s větráním (vše s rekuperací tepla z odpadního vzduchu). Tato oblast je již dostatečně známá a popsána. Tento příspěvek popisuje malou část provozu VZT systému vč. vlivu na vnitřní mikroklima.

3.3.2010
REMAK, a. s., Radek Pastorek

Ochrana životního prostředí, úspora přírodních zdrojů, snižování provozních nákladů, stoupající cena energií, to vše klade nemalé požadavky z pohledu úspory energií na řízení VZT zařízení. Příspěvek posuzuje možnost úspory energie při návrhu a zprovoznění řídicího systému a dále správné užívání v průběhu provozu zařízení.

27.1.2010
ThermWet s.r.o.

ThermWet s. r. o. je česká společnost, která se zabývá rekuperací vzduchu a tepla v rodinných domech a výrobou dostupných kondenzačních rekuperátorů.

4.1.2010
Ing. Zuzana Mathauserová

Autorka upozorňuje na zhoršenou kvalitu vnitřního prostředí v bytech, kde byla vyměněna původní okna za současná okna těsná, která sice zlepšují energetickou bilanci bytu, ale zároveň velmi omezují možnosti větrání. V bytech se hromadí neodvětraná vlhkost, vedoucí k růstu plísní, v případě plynových spotřebičů pak spaliny, což jsou toxické látky vedoucí ke zhoršení zdravotního stavu uživatele bytu, otravám až úmrtí.

7.12.2009
Ing. Aleš Rubina, Ph.D., Ing. Olga Rubinová, Ph.D.

Nabídka malých ventilátorů pro koupelny je dnes velmi široká. Různé konstrukční řešení, vzduchový výkon, krytí, spotřeba energie, hlučnost nebo vzhled malých ventilátorů umožňují každému vybrat si vhodný výrobek pro svůj prostor.

5.12.2009
AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem, Ing. Lubomír Kuchynka

Důvod, proč je tepelné čerpadlo dnes tak oblíbeným způsobem vytápění, je zřejmý. Vytápění domu tepelným čerpadlem představuje jeden z ekologických, úsporných a zároveň bezobslužných způsobů vytápění rodinných domů, administrativních budov, pensionů a dalších objektů.

7.9.2009
Ing. Olga Rubinová, Ph.D., Ing. Aleš Rubina, Ph.D.

Dnešní energetické systémy a celkové řešení budov způsobuje, že potřeba tepla na vytápění zdaleka nepředstavuje dominantní člen v energetické bilanci budovy. Tepelně technický standard obálky budovy se trvale zvyšuje a nyní se soustředí pozornost na systémy větrání a klimatizace, osvětlení a přípravy teplé vody.

1.9.2009
Nativa spol. s r.o.

Hlavním úkolem kuchyňské digestoře je odtah vodní par a pachů vznikajících při přípravě jídel. Nejrozšířenější řešení je instalace kuchyňské digestoře, buď cirkulační, nebo se samostatným odtahem vně budovy a větrací jednotky.

10.8.2009
Protronix s.r.o.

Pokud pracujete nebo studujete, strávíte ve škole resp. na pracovišti běžně téměř polovinu svého aktivního času. To je jeden z hlavních důvodů, proč by na dobrou kvalitu okolního vzduchu měl být kladen velký důraz. Nejčastěji jsou využívány ventilační systémy, které přivádějí do prostoru venkovní vzduch a zajišťují odtah vnitřního vydýchaného vzduchu s vysokou vlhkostí, zápachy a výpary apod.

18.6.2009
REGULUS spol. s r.o., Jiří Kalina, Ing. Pavel Dufek

V poslední době je téma rekuperace vzduchu stále aktuálnější. Je to dáno hlavně zvyšujícími se náklady na energie. Je tedy třeba hledat veškeré možnosti jak snížit energetickou potřebu objektu.

24.2.2009
Xella CZ, s.r.o., Tisková zpráva XELLA

Bydlení v pasivním domě má svá specifika, především je třeba mít na paměti, že dům hospodaří z tepelných zisků. Zajímavé jsou praktické zkušenosti z provozu, např. jak je to s mikroklimatem v případě nepřítomnosti obyvatel v zimě a v létě.

22.9.2008
prof. Ing. Jan Tywoniak, ČVUT v Praze, Fakulta stavební

Určit jednoznačně potřebu tepla na vytápění nízkoenergetických a pasivních domů v kWh/(m2a) byl dosud problém. Nebylo jasné, jak určit tepelné ztráty a zisky, jaký objem a podlahovou plochu uvažovat. Proto vznikla jednotná metodika výpočtu alespoň pro rodinné bydlení.

9.6.2008
Ing. Olga Rubinová Ph.D., VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav TZB

Při přímém větrání okny je intenzita i efektivita bezprostředně závislá na lidském faktoru. Řízené větrání zajišťuje, aby byl objekt větrán pouze tehdy, když je to z hygienických nebo technických důvodů nezbytné. II díl článku se věnuje renovaci decentrálních systémů větrání.

7.4.2008
Kateřina Klánová, Státní zdravotní ústav, lektorovala Ariana Lajčíková

Článek vyhodnocuje a shrnuje poznatky ve vyšetřování koncentrací mikroorganismů v ovzduší. Kvalita vnitřního prostředí je ovlivněna koncentrací mikroorganismů. Tato koncentrace je ve značné míře důsledkem realizace stavby, jejího vybavení a dostatečného režimu úklidu. Článek je určen nejen odborné veřejnosti.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama