První etapa kompletní rekonstrukce systému vysokotlaké klimatizace v budově zpravodajství České televize v Praze na Kavčích horách se blíží k závěru. Začala loni v listopadu a společnost Luwex na ni má 365 dnů.
V rámci rezidenční vzduchotechniky je věnována velká pozornost větracím jednotkám a vzduchotechnické rozvody zůstávají na okraji zájmu, přestože jsou základním kamenem systému větrání. Větrací jednotku můžete v budoucnu opravit či vyměnit, vzduchovod již ne, nebo jen za cenu zásadních stavebních zásahů.
Doba se mění a investoři konečně začínají vnímat kvalitní větrání interiérů jako nezbytnost. Přesto stále panuje o řízeném větrání spousta předsudků. Pro jejich vyvrácení je dobré znát, z čeho pramení. Často je to neznalost, nebo špatná historická zkušenost, která přitom nemusí souviset se současnými technologiemi. Tyto předsudky lze rozdělit na čtyři hlavní oblasti – povětrnostní vlivy, finance, zdravotně-hygienické aspekty a konstrukční omezení. S odborníky z firmy Zehnder, která je jedničkou na evropském trhu řízeného větrání s rekuperací, se nyní zaměříme na ty týkající se vlivu počasí a podnebí na správné fungování větracích jednotek.
Majitelé starších domů bez moderních tepelně izolačních oken a zateplení fasády se málokdy potkají s nedostatečným větráním místností. Zejména původní netěsná okna způsobují přirozené pronikání dostatku čerstvého vzduchu do objektu a tím pádem není ve většině případů potřeba hlídat čerstvost a vlhkost vnitřního prostředí. Z hlediska tepelných ztrát objektu a tím i provozních nákladů za vytápění se nicméně nelze bavit o úsporném bydlení na dnes již běžné úrovni.
Maximálně vzduchotěsné pláště domů novostaveb/rekonstruovaných budov zabraňují přirozené výměně vzduchu. Větrací jednotky Kermi x-well zajišťují minimální výměnu vzduchu podle normy DIN 1964-6/ČSN EN 15 665/Z1 a přispívají k ochraně technického stavu objektu a zabraňují tvorbě plísní. V závislosti na stavebních požadavcích a oblasti použití jsou k dispozici jednotky centrálních a decentrálních větracích systémů. Systémy s letním obtokem přivádí čerstvý venkovní vzduch do budovy, aniž by došlo k jeho ohřevu. Společným znakem větracích jednotek Kermi x-well jsou tichý provoz a nízká spotřeba energie díky efektivním ventilátorům.
Jaká je alternativa k plechovému vzduchotechnickému potrubí? Na to jsme se ptali ve studiu estav.tv. Řeč byla o technologii potrubních systémů Climaver 360. Materiál je dodáván v deskách, do tvaru potrubí se jednoduše připravuje na stavbě. Jeho hlavní předností je integrace tepelné izolace, nízká hmotnost a tvarová variabilita. Hosty ve studiu estav.tv byli Ing. Jakub Jiráský, technický poradce ve společnosti Saint-Gobain Construction Products CZ a.s. – Divize ISOVER, a Ing. Petr Kuklík, Managing Director ve společnosti XPJ TRADE s.r.o.
Česká komora lehkých obvodových plášťů (ČKLOP) uspořádala diskusi k tématu digitalizace a BIM. Jedním z diskutujících byl i Jan Lodl. Podle jeho vyjádření není digitalizace cílem, ale prostředkem k větší efektivitě, úspoře práce a snížení nákladů. Jak ji efektivně skloubit s metodu BIM a úspěšně digitalizovat stavebnictví?
Veletrh FOR ARCH začíná již za týden 19. září a poběží až do soboty 23. 9. Přijďte za námi na stánek TZB-info a estav.tv. První dva dny vysíláme z výstaviště živě. Dnes máte také ještě možnost přihlásit se na konferenci Požární bezpečnost staveb, která proběhne ve čtvrtek 21. září v Kongresovém sále na výstavišti v Letňanech.
Přestože je větrání okny stále ještě nejčastěji používanou formou klimatizace, není schopno celoročně zajistit optimálního klima v bytě. Je problematické z hlediska odvádění vlhkosti, koncentrace CO2 a z hlediska spotřeby energie, úniku tepla nebo vysoušení vzduchu. Řešením je řízené větrání, jeho účinnost však ovlivňuje nejen typ a kvalita samotné větrací jednotky, ale také vnější vlivy. Podívejme se, jak výkon větracích jednotek ovlivňují tlakové podmínky a jak tomu předejít díky investici do větrací jednotky se souběžným provozem.
Stavba multifunkční arény za 763 milionů korun začala v srpnu 2021, autorem návrhu je architekt Tomáš Vymetálek. „Malšovický stadion je nabitý technologiemi a my jsme velmi hrdí, že je řídí právě systém Siemens Desigo s využitím vizualizační platformy Desigo CC,“ uvedl Jiří Tobolík, produktový manažer Desigo z divize Siemens Smart Infrastructure.
V programu Nová zelená úsporám se otevírá příjem žádostí o dotace 19. září v případě bytových domů a 26. září v případě rodinných domů, a to včetně podprogramu Oprav dům po babičce. Nová zelená úsporám Light, určená pro seniory, invalidní důchodce a osoby pobírající příspěvek na bydlení, běží beze změny kontinuálně od 9. ledna tohoto roku.
Pouze čtyři měsíce měl k dispozici realizační tým divize Lehká vzduchotechnika společnosti Luwex na dodávku a montáž vzduchotechnického zařízení do soukromé oční kliniky Lexum v Brně. Ta se stěhovala do komplexu Spielberk office Center, kde získala zázemí se čtyřmi operačními sály, oční ambulancí a prodejnou optiky. Součástí zakázky pro developera CTP Invest, který je i vlastníkem budovy, byly také rozvody tepla a chladu, zdravotechnika a měření a regulace.