Dlouhodobě rostou požadavky na výkon datových center, zároveň v době vysokých cen energií roste požadavek na efektivní chlazení, snižování energetické náročnosti budov, a tedy i využití odpadního tepla.
Pod klimatizační jednotkou si téměř každý představí přenosné nebo nástěnné zařízení k chlazení interiéru, případně poměrně nehospodárný doplňkový zdroj tepla. Díky rychlému rozvoji této technologie, k němuž došlo v posledních letech, je ale možné ji bez obav využívat také k energeticky úspornému vytápění a zajištění zdravého mikroklimatu v domácnosti. Příkladem takového multifunkčního zařízení jsou ekologické klimatizační jednotky AIR a AIR PLUS s energetickou třídou topení A+, sezónním topným faktorem ˃ 4,0 a systémem zdravotních filtrů, který odstraňuje z vnitřního prostředí choroboplodné zárodky, prachové částice a pylová zrna.
Od roku 2018 je k dispozici tuzemským instalačním a servisním firmám cloudové řešení Panasonic Aquarea Service Cloud (ASC), které umožňuje pomocí vzdáleného přístupu nastavení, správu, diagnostiku i prediktivní údržbu systémů chlazení a vytápění. ASC je schopen efektivně předcházet stovkám servisních výjezdů ročně, a ušetřit tak instalačním či servisním firmám stovky hodin a statisíce v provozních nákladech.
Většina průmyslových provozů dnes využívá nějakou formu chladicího okruhu a zdaleka se to netýká jen elektráren a tepláren. Mohlo by se zdát, že kvalita chladicí vody nás nemusí tolik trápit jako v případě pitné vody, ale opak je pravdou. Chladicí vodu totiž ve většině případů nelze použít surovou a na řadu tak přicházejí její úpravy.
Recenzovaný Tepelné čerpadlo se zemními vrty je zdrojem tepla a chladu pro univerzitní budovu v centru Prahy. Jsou provedeny analýzy naměřených dat z provozu tohoto systému a diskutována problematika paralelní výroby tepla a chladu v kontextu udržitelného rozvoje a budov s minimální spotřebou energie.
Letošní horké letní dny jsou již za námi a vy stále váháte, zda si pořídit nového člena domácnosti, který váš domov ochladí na příjemnou teplotu? Případně jestli je lepší ventilátor, nebo klimatizace? Nevíte, pro co se rozhodnout? Netušíte, který produkt je pro vás a váš domov vhodnější, a chcete znát spotřebu při provozu?
Vzpomínky autora na spolupráci s prof. Petrákem (* 17. 2. 1938 – † 30. 5. 2021), ale i prof. Dvořákem, jehož žáci oba byli. Zejména v oblasti termodynamických výpočtů a při vytváření matematického modelu chladicích zařízení a tepelných čerpadel, pracujících s reálnými kompresory. Článek je dokladem vysoké odborné úrovně v oboru chladicí techniky na ČVUT v Praze.