Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Větrání s rekuperací
Archiv článků od 22.11.2004 do 10.1.2006

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

9.1.2006
Olga a Aleš Rubinovi, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov

Recenzovaný Podíl tepelné ztráty větráním se u nových, tepelně lépe izolovaných budov stále zvětšuje. Tím roste i význam zpětného získávání tepla z odváděného vzduchu při řízeném větrání. V článku je to ukázáno na jednoduchém praktickém příkladu.

26.12.2005
Ing. Milan Bechyně

Zájem o nízkoenergetické a pasivní domy rychle roste. Přispívá k tomu i postupné zvyšování cen energií a dostupnost informací z hospodářsky vyspělejších zemí. Přesto jsou nízkoenergetické domy vybavené větrací jednotkou s rekuperací tepla mezi novostavbami stále spíše výjimkou.

21.11.2005
Ing. Jana Mašatová, VELUX Česká republika, s.r.o.

Obytné prostředí bohužel není z hlediska mikroklimatických podmínek, větrání a koncentrací škodlivin v ovzduší ošetřeno v ČR žádným legislativním dokumentem. Dílčí informace můžeme nalézt v několika technických normách. V současnosti se navíc v případě zajištění přirozené infiltrace dostávají mnohdy do protikladu požadavky na zajištění minimálních tepelných ztrát a hygienické požadavky na větrání.

Větrací jednotky s rekuperací tepla pro byty a rodinné domy - přehled trhu

18.11.2005 | redakce
Zdravé vnitřní prostředí budov a s ním přímo související větrání vnitřních prostor budov se v poslední době dostává stále více do popředí pozornosti projektantů i investorů. O tom svědčí i stále se rozšiřující nabídka větracích jednotek různých provedení. Přehled trhu poskytuje základní orientaci v nabídce jednotlivých firem.
7.11.2005
Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info

Recenzovaný Článek navazuje na první díl, který byl věnován obecnému popisu stavby. Druhý díl popisuje koncepci řešení vytápění, větrání a regulace. Teplovzdušné vytápění doplňuje originální sálavá plocha přizpůsobená podmínkám nízkoenergetického domu.

10.10.2005
Dipl. - Ing. Eberhard Paul, překlad: Mgr. Květoslava Otcovská

Země jako sezónní zásobník sluneční energie se v poslední době stále častěji využívá k předehřevu čerstvého vzduchu pro větrací zařízení. Zemní výměník tepla, který tento předehřev v zimním období zprostředkovává, může v letním období sloužit k ochlazování vzduchu před vstupem do větrací jednotky.

4.10.2005
Ing. Milan Bechyně

Pasivní dům zajišťuje příjemné vnitřní prostředí v létě i v zimě bez použití klasického vytápěcího systému. Zájemci mají možnost se s problematikou seznámit na dvoudenní konferenci, která se uskuteční 18. a 19. října 2005 v Kongresovém centru v Brně.

26.9.2005
Ing. Olga Rubinová, Ph.D., Ing. Ondřej Šikula

Diskuze o systémech větrání obytného prostředí je snad nejčastějším tématem portálu TZB-info. Středem diskuze jsou větrací systémy se zpětným získáváním tepla, často i ve funkci teplovzdušného vytápění. Nejrůznější autoři vyzvedávají přednosti větracích systémů s rekuperací tepla a zároveň jiné možnosti zatracují. Pod těmi jinými možnostmi se však skrývá více, než je běžně uváděno.

18.8.2005
Rosenberg s. r. o.

Firma Rosenberg s.r.o. se sídlem v Klenčí pod Čerchovem nabízí vedle dalšího širokého sortimentu ze vzduchotechniky také moderní vzduchotechnické zařízení, které je jednoduché pro obsluhu a velice účinné - účinnost rekuperace až 90 %. V současné době nabízí firma Rosenberg pro majitele bytů, rodinných domů, uživatele kanceláří a soukromých praxí dva druhy výše uvedených vzduchotechnických jednotek, pod označením Benzing a SupraBOX.

2.5.2005
Martin Jindrák, ATREA s.r.o.

Větrání a vytápění nízkoenergetických a pasivních domů je jedním z nejživějších témat v oboru TZB. Zkušenosti získané při výstavbě a provozu nízkoenergetického domu v Koberovech byly uplatněny při návrhu a stavbě energeticky pasivního domu v Rychnově u Jablonce nad Nisou.

11.4.2005
prof. Ing. Karel Hemzal, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta strojní

Proces zpětného získávání tepla (ZZT) je v praktických aplikacích často ne zcela přesně podle nejčastěji využívané technologie označován vžitým termínem rekuperace tepla. V příspěvku předneseném na konferenci Klimatizace a větrání 2004 autor popisuje používané principy zpětného získávání tepla z teoretického hlediska a zmiňuje i nejpoužívanější technické aplikace. Upravený příspěvek byl zveřejněn v časopisu VVI 4/2004.

31.1.2005
Dipl. Ing. Eberhard Paul, překlad: Ing. Milan Bechyně

Z obnovitelných energií je nejcennější ta ušetřená. Větrání obytných prostor se zpětným využitím tepla - rekuperací je jednou z cest, která se začíná stále více prosazovat. Článek je překladem 1. části přednášky majitele německé firmy Paul Wärmerückgewinnung GmbH přednesené v rámci doprovodného programu odborné výstavy Infotherma Frýdlant 2005, týkající se využití rekuperace tepla u řízeného větrání rodinných domů. Druhá část přednášky o bytových domech bude publikována za týden.

8.12.2004
Adan - úspory energie s.r.o.

Projektanti budov pod tlakem stále zpřísňujících požadavků norem i přání investorů navrhují obvodové konstrukce budov se stále většími tepelnými odpory. Současně se zlepšuje i těsnost těchto obvodových konstrukcí. Tato úsporná opatření výrazně snižují náklady na vytápění. Pokud ale není souběžně s nimi řešena otázka dostatečného větrání, mohou se projevit velmi negativně na zhoršení vnitřního klimatu obytných prostor, kondenzaci vlhkosti, vzniku plísní a dlouhodobě mohou vést i k poruchám staveb.

29.11.2004
Rudolf Fraefel, dipl. arch., překlad - Vladimír Říha, ETH SIA, Grüningen

Vhodně zvolené množství vzduchu je důležitou podmínkou pro dobře fungující větrací systém. Článek popisuje obecné zásady jak volit množství vzduchu a zda zařízení provozovat s přerušovaným nebo trvalým provozem.

22.11.2004
Rudolf Fraefel, dipl. arch., překlad - Vladimír Říha, ETH SIA, Grüningen

Pro větrání s rekuperací tepla v energeticky úsporných domech se najčastěji používá tzv. kaskádové větrání. Jak se nejčastěji pohybuje vzduch v místnostech a kam nejlépe umístit vyústky vzduchu popisuje dnešní díl seriálu.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama